Постанова № 36272206, 29.11.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2013
Номер справи
813/7633/13-а
Номер документу
36272206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2013 року м. Львів № 813/7633/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Кедик М.В, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до будинкоуправління № 4 квартирно - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

в с т а н о в и в :

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до будинкоуправління № 4 квартирно - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язання відповідача невідкладно зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки - обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках, які знаходяться на балансі відповідача в м. Львові по вул. Гайдамацькій, 9-а до усунення відповідачем порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення робіт.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки стану промислової безпеки та охорони праці при експлуатації ДВК в житлових будинках будинкоуправління № 4 квартирно - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди здоров'ю працюючих у будинкоуправлінні № 4 квартирно - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №7901903170100. У зазначений в ухвалі строк відповідач заперечень на адміністративний позов або заяви про визнання позову не подав.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив.

Відповідно до наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.09.2013 року № 645 уповноваженою посадовою особою ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області головним державним газотехнічним інспектором Ковалем Зіновієм Мар'яновичем, у присутності уповноважених осіб відповідача - головного інженера будинкоуправління № 4 квартирно - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування Дембицької Анастасії Йосипівни, у період з 01 жовтня 2013 року по 02 жовтня 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:

- відсутній дозвіл органу Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, згідно ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» - обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках (порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», Постанови КМУ від 26.10.2011 року №1107 п. 24 додаток 2 до порядку, підпункту 4.5.22 пункту 4.5 глави 4 НПАОП 0.00- 1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1998 року № 254);

- керівник та інженерно - технічні працівники підприємства, на яких покладено обов'язки відповідальних за експлуатацію димових та вентиляційних каналів в житлових будинках не пройшла в установленому порядку навчання та перевірку знань ПБСГУ (порушено вимоги підпункту 1.2.1 пункту 1.2 глави 1 НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ);

- працівниками суб'єкта господарювання не здійснюється належний контроль за проведенням перевірок стану димових та вентиляційних каналів з метою визначення їх придатності для подальшої експлуатації в строки встановлені ПБСГУ (порушено вимоги підпункту 4.5.23 пункту 4.5 глави 4 НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ);

- не проводиться випробування рятувальних поясів, поясних карабінів і рятувальних мотузків не рідше одного разу на шість місяців під керівництвом відповідальної особи, призначеної наказом по підприємству (порушено вимоги пункту 7.71 глави 4 НПАОП 0.00-1.20-98 ПБСГУ).

За наслідками перевірки суб'єкта господарювання складено акт від 02.10.2013 року № 9-4/76, яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт підвищеної небезпеки - обтяження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках, які знаходяться на технічному обслуговуванні суб'єкта господарювання.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, врегульовує відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).

Відповідно до статті 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення № 826), передбачає, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин, і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельного наслідку.

Відповідно до п. 1.4 Положення № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення № 826, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).

Відповідно до ч. 7 п. 4 Положення № 186-к, до повноважень територіального управління, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Згідно ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Матеріалами справи підтверджується порушення будинкоуправлінням № 4 квартино - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.

На підставі п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 18, 69, 70, 183-2, 256 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до будинкоуправління № 4 квартино - експлуатаційного відділу м. Львова Західного оперативного командування (адреса: 79019, м. Львів, вул. Гайдамацька, 9/а, ЄДРПОУ 24964599), а саме: зобов'язати невідкладно зупинити проведення робіт підвищеної небезпеки - обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів в житлових будинках, які знаходяться на балансі суб'єкта господарювання, до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.

3. Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова складена у повному обсязі 29.11.2013 року.

Суддя Кедик М.В.