КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/3623/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Леонтович А.М. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
05 грудня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Оліщук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Грона» на постанову Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 24 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Грона» до Тетіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Грона» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Тетіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області та просило скасувати податкові повідомлення-рішення від 21 червня 2013 року №0000652203 та №0000682203.
Постановою Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 24 липня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що ТОВ «Торговий Дім Грона» не було допущено порушення вимог податкового законодавства, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі хибних висновків Акту фактичної перевірки позивача, а тому підлягають скасуванню.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 30 травня 2013 року посадовими особами відповідача відповідно до статті 80 Податкового кодексу України, Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, та на підставі направлень на перевірку від 27 травня 2013 року № 2257,2258, проведено перевірку господарської одиниці, що розташована за адресою: місто Сквира, вулиця Залізнична,10. За результатами перевірки складено Акт фактичної перевірки від 31 травня 2013 року №1112/1000/22/36210656.
У ході перевірки виявлено видаткові касові ордери, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача в сумі 88031,31 грн.(видатковий касовий ордер №294 від 15 травня 2013 року) та в сумі 119680,00 грн. (видатковий касовий ордер №293 від 15 травня 2013 року). Також підприємством не забезпечено щоденного друкування та зберігання в КОРО фіскальних звітних чеків з РРО у період з 1 січня 2013 по 30 травня 2013 року у кількості 44 випадки.
З урахуванням висновків Акту перевірки відповідачем 21 червня 2013 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000652203, яким до ТОВ «Торговий дім Грона» за порушення пункту 3.9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 14960,00 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0000682203, яким до ТОВ «Торговий дім Грона» за порушення пункту 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України застосовано штрафні санкції у сумі 47612,86 грн.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що у випадку відсутності фіскальних операцій на РРО, позивач на вимогу пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» все одно був зобов'язаний друкувати фіскальні звітні чеки (із нульовими показниками виторгу та обов'язковим обнулінням фіскальної пам'яті) із забезпеченням їх зберігання в КОРО, оскільки вимогами зазначеного Закону не передбачено виключення стосовно обов'язку щоденного друкування фіскальних звітних чеків, крім автоматів з продажу товарів (послуг), що до діяльності позивача не відноситься. Також встановив, що залишок готівки на кінець дня 15 травня 2013 року складав 236413,45 грн., в той час як ліміт каси становить 212607,02 грн., тобто з перевищенням ТОВ «Торговий дім Грона» встановленого ліміту залишку готівки.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані нормами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадянського харчування та послуг», Положенням про ведення касових операцій у національній валюті Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), визначений у Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.
Згідно пункту 1.2 статті 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті Україні визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2.2 глави 2 Положення № 637 підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Згідно до пункту 2.6 статті 2 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до п. 2.8 Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3.5 статті 3 Положення для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Відповідно до пункту 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні підприємства можуть тримати у позаробочий час у своїх касах готівку в межах, що не перевищує установлений ліміт каси. Для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки за касовою книгою з встановленим лімітом каси за день незалежно від того, здійснюється в цей день касові обороти ( надходження і витрати) чи ні.
Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми; за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися, та не перевищувати встановлених лімітів залишку готівки в касах.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до копій квитанцій від 15 травня 2013 року №ОРХL1571 та №ОРХL11022 загальна сума для внесення на розрахунковий рахунок у банку становить 207763,31 грн., а загальна видана сума згідно касових ордерів № 293 та № 294 - 207712,31 грн. Тобто, залишок готівки на кінець 15 травня 2013 року складав 236413,45 грн., в той час як ліміт каси для позивача становить 212607,02 грн.
Таким чином, колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції про перевищенням ТОВ «Торговий дім Грона» встановлених ліміт залишку готівки за 15 травня 2013 року та правомірність застосування відповідачем до ТОВ «Торговий дім Грона» штрафної санкції у сумі 47612,86 грн. за порушення вимог ведення касових операцій у національній валюті Україні.
Стосовно правомірності дій відповідача при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 21 червня 2013 року № 0000652203 в частині застосування до ТОВ «Торговий дім Грона» штрафної санкції у сумі 14960,00 грн. за порушення вимог пункту 3.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до пункту 9 статті 3 зазначеного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів(наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 4.6. розділу 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 01.12.2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за № 107/5298 передбачено, що суб'єкт господарювання повинен забезпечити ведення в установленому порядку поточної, а також зберігання у господарській одиниці останньої використаної книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО; зберігання у господарській одиниці останньої використаної та поточної розрахункової книжки, що використовується у період ремонту РРО чи відключення електроенергії; друкування Х-звітів, Z-звітів та інших документів (крім розрахункових), що передбачено експлуатаційною документацією на РРО, підрахунок готівки на місці проведення розрахунків під час здійснення перевірки господарської одиниці на вимогу представника контролюючого органу.
Згідно пункту 2.6 п. 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 1 січня 2013 року по 30 травня 2013 року по РРО №020000915 всього було роздруковано наступні Z-звіти (щоденні): за 15 січня 2013 року, 16 січня 2013 року, 18 січня 2013 року, 23 січня 2013 року, 24 січня 2013 року, 25 січня 2013 року, 30 січня 2013 року, 12 лютого 2013 року, 15 лютого 2013 року, 20 лютого 2013 року та 27 лютого 2013 року, Z-звітів (щоденних) за інші дні позивачем надано не було.
Колегія суддів не погоджується з доводами апелянта про те, що в разі відсутності фіскальних операцій на РРО позивач не зобов'язаний друкувати фіскальні звітні чеки, оскільки
нормами законодавства не передбачено випадків звільнення суб'єктів господарювання від невиконання щоденного друку фіксальних звітних чеків на реєстраторах розрахункових операцій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій у сумі 14960,00 грн.
Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, допущення судом першої інстанції порушень норм процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення питання колегією суддів не виявлено, а підстав для скасування оскаржуваної постанови суду, - немає.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Грона» залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 24 липня 2013 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 24 грудня 2013 року.
.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.