копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2013 р. Справа №818/8506/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача Коваль С.В., представника відповідача Корнієнко І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним за позовом Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції до Військової частини А-0563 про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Охтирська об'єднана державна податкова інспекція (далі - позивач, Охтирська ОДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Військової частини А-0563 (далі - відповідач, ВЧ А-0563), в якому просить стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача та за рахунок готівки, що йому належить податковий борг в загальному розмірі 7007,31 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не сплачено податкову заборгованість, в тому числі 170,00 грн. податку на прибуток підприємств, 5365,41 грн. збору за спеціальне використання води, 663,21 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища та 808,69 грн. збору за геологорозвідувальні роботи. Вказана заборгованість виникла в результаті несплати відповідачем самостійно узгоджених зобов'язань та в результаті нарахування податковим органом ВЧ А-0563 штрафних санкцій та пені. З метою погашення податкового боргу відповідачу надсилалась податкова вимога, проте сума боргу залишилась несплаченою.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив суд адміністративний позов залишити без задоволення в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ВЧ А-0563 є юридичною особою та перебуває на обліку в Охтирській ОДПІ як платник податків, що підтверджується копією довідки про взяття на облік платника податків (а.с.12).
Відповідно до позовних вимог, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по податку на прибуток підприємств, збору за спеціальне використання води, збору за забруднення навколишнього природного середовища та збору за геологорозвідувальні роботи.
Заборгованість по збору за спеціальне використання води виникла внаслідок несплати узгоджених сум податкових зобов'язань, визначених відповідачем в самостійно поданих до Охтирської ОДПІ розрахунках збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики за 9 місяців 2008 року (а.с.19-20), за 2008 рік (а.с.21-22), за 2009 рік (а.с.23-24), за І квартал 2010 року (а.с.25-26), за півріччя 2010 року (а.с.27-28, 29-30), за 9 місяців 2010 року (а.с.31-32) та за 2010 рік (а.с.33-34).
Крім того, 12.05.2010 року Охтирською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку сплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання води (акт від 12.05.2010 року № 1/15-254/08124500 (а.с.35), за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.05.2010 року № 0000571530/0. Вказаним податковим повідомленням-рішенням до відповідача застосовано штраф в розмірі 1523,00 грн. (а.с.36).
Також, 21.10.2011 року Охтирською ОДПІ проведено камеральну перевірку щодо несвоєчасної сплати ВЧ А-0563 самостійно визначеного грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання води (акт від 21.10.2011 року № 321/15-213/08124500 (а.с.39), за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.11.2011 року № 0000961530. Вказаним податковим повідомленням-рішенням до відповідача застосовано штраф в розмірі 122,73 грн. (а.с.42). За порушення строків сплати узгодженого податкового зобов'язання відповідачу було нараховано пеню в розмірі 227,90 грн.
Заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища виникла внаслідок несплати узгоджених сум податкових зобов'язань, визначених відповідачем в самостійно поданих до Охтирської ОДПІ податкових розрахунках збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік (а.с.45), за 9 місяців 2010 року (а.с.48) та за 2010 рік (а.с.49).
Крім того, 12.05.2010 року Охтирською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку сплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища (акт від 12.05.2010 року № 14/15-254/08124500 (а.с.50), за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.05.2010 року № 0000591530/0. Вказаним податковим повідомленням-рішенням до відповідача застосовано штраф в розмірі 28,13 грн. (а.с.51). За порушення строків сплати узгодженого податкового зобов'язання відповідачу було нараховано пеню в розмірі 64,32 грн.
Заборгованість по збору за геологорозвідувальні роботи виникла внаслідок несплати узгоджених сум податкових зобов'язань, визначених відповідачем в самостійно поданих до Охтирської ОДПІ податкових розрахунках збору за геологорозвідувальні роботи за 4 квартал 2009 року (а.с.54), за 1 квартал 2010 року (а.с.55), за 2 квартал 2010 року (а.с.56-57, 58-59), за 3 квартал 2010 року (а.с.60), за 4 квартал 2010 року (а.с.61).
12.05.2010 року Охтирською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку сплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи (акт від 12.05.2010 року № 1/15-254/08124500 (а.с.62), за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.05.2010 року № 0000581530/0. Вказаним податковим повідомленням-рішенням до відповідача застосовано штраф в розмірі 343,79 грн. (а.с.63).
27.06.2010 року Охтирською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВЧ А-0563 з питання своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток, за результатами якої складено акт від 27.06.2010 року № 14/15-122/08124500 (а.с.16). За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.08.2010 року № 0000461510/0, яким до ВЧ А-0563 застосовано штраф в розмірі 170,00 грн. (а.с.17).
Із довідки від 04.10.2013 року № 10183/8/015-2 вбачається, що податковий борг ВЧ А-0563 в загальному розмірі складає 7007,31 грн., в тому числі 170,00 грн. податку на прибуток підприємств, 5365,41 грн. збору за спеціальне використання води, 663,21 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища та 808,69 грн. збору за геологорозвідувальні роботи (а.с.65).
Відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу надсилалась податкова вимога від 13.12.2011 року № 171, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 13.12.2011 року (а.с.14), проте сума боргу залишилась несплаченою.
Слід зазначити, що податковим органом не пропущено строк звернення до суду, визначений Податковим кодексом України із адміністративним позовом щодо стягнення із відповідача суми податкового боргу по стягненню заборгованості, самостійно визначеній платником податків (по податковим деклараціями та пені), зокрема 3842,41 грн. збору за спеціальне використання води, 635,08 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища, 464,90 грн. збору за геологорозвідувальні роботи, виходячи із наступного.
Згідно із п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в редакції, чинній на дату існування спірних відносин, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 вказаного закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно із п. 5.3.1. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Посилання відповідача на сплив строку стягнення зазначених сум не заслуговує на увагу враховуючи, що згідно із п. 102.4. ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Таким чином норми даної статті регулюють порядок стягнення податкового органу в разі якщо грошове зобов'язання нараховане самим контролюючим органом до закінчення строку давності в 1095 днів.
Разом із цим нормами Податкового кодексу України не встановлено строк стягнення податкового боргу, який виник внаслідок відмови у сплаті самостійно визначених податкових зобов'язань.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем не сплачено в строк та у повному обсязі податкове зобов'язання зі сплати збору за спеціальне використання води, зокрема, 3491,78 грн. основного платежу (самостійно нарахованого платником податків), 122,73 грн. штрафних (фінансових) санкцій (нарахованих та заявлених до стягнення в межах 1095 днів), 227,90 грн. пені, також збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 570,76 грн. основного платежу (самостійно нарахованого платником податків), 64,32 грн. пені, також збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 464,90 грн. основного платежу (самостійно нарахованого платником податків).
Таким чином позовні вимоги в цій частині визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом із цим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2064,92 грн., застосованих податковими повідомленнями-рішення, виходячи із наступного.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (діючого на час винесення податкових повідомлень-рішень) податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Як встановлено судом, податкові повідомлення рішення від 18.05.2010 року № 0000461510/0 (штрафна санкція з податку на прибуток в розмірі 170,00 грн.), від 18.05.2010 року № 0000571530/0 (штрафна санкція по збору за спеціальне користування водними ресурсами в сумі 1523,00 грн.), від 18.05.2010 року № 0000591530/0 (штрафна санкція по збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 28,13 грн.) та від 18.05.2010 року № 0000581530/0 (штрафна санкція по збору за геологорозвідувальні роботи в розмірі 343,79 грн.) були отримані відповідачем відповідно 02.08.2010 року, 18.05.2010 року, 18.05.2010 року та 18.05.2010 року, про що свідчать відмітки на корінцях цих податкових повідомлень-рішень (а.с.17, 36, 51, 63)
Зазначені податкові повідомлення-рішення не були оскаржені відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Таким чином, відповідачем узгоджене податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом вищенаведеними податковими повідомленням - рішеннями.
Нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Податкового кодексу України встановлено обмеження щодо строків стягнення податковим органом суми заборгованості, самостійно нарахованого податковим органом.
Так, підпунктом 15.2.1 пункту 15.2 ст. 15 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 - ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який втратив чинність з 01.01.11 р., але діяв під час виникнення спірних відносин) передбачено, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Відповідно до п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Враховуючи те, що податковим органом не дотримано строку 1095 днів з дня узгодження суми податкової заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій, самостійно визначеної Охтирською ОДПІ, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення 2064,92 грн. штрафних санкцій, застосованих податковими повідомленнями-рішеннями від 18.05.2010 року № 0000461510/0, № 0000571530/0, № 0000591530/0 та № 0000581530/0, такими, що не підлягають задоволенню.
Разом із цим позовні вимоги щодо стягнення в доход бюджету податкового боргу, а саме 3842,41 грн. збору за спеціальне використання води, 635,08 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища та 464,90 грн. збору за геологорозвідувальні роботи обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції до Військової частини А-0563 про стягнення боргу - задовольнити частково.
Стягнути з військової частини А-0563 (м. Охтирка, пров. Штагера,14, і.к. 08124500) з рахунків у банках, які обслуговують платника податків, чи готівки, що йому належать, в доход бюджету суму податкового боргу, а саме 3842,41 грн. збору за спеціальне використання води, 635,08 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища, 464,90 грн. збору за геологорозвідувальні роботи.
В частині стягнення 2064,92 грн. штрафних санкцій - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 23.12.2013 року