УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2013 р.Справа № 638/8339/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Бенедик А.П. , Калитки О. М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.10.2013р. по справі № 638/8339/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Харківської міської ради , Начальника управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту Житлового господарства Харківської міської ради Половянської Надії Георгіївни
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Харківської міської ради, Начальника управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту Житлового господарства Харківської міської ради Половянської Надії Георгіївни, в якому просив суд:
1. Визнати протиправними дії Відповідача 1 - Харківської міської ради - щодо порушення розгляду клопотання про надання безоплатно у власність земельних ділянок для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами статті 118 Земельного кодексу України та не винесення на розгляд сесії Харківської міської ради клопотання ОСОБА_1 про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Харкова.
2. Зобов'язати Відповідача 1 - Харківську міську раду - винести на засідання чергової сесії міської ради та розглянути подане Позивачем ОСОБА_1 клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Харкова.
3. Визнати протиправними дії Відповідача 2 - начальника Управління обліку та розподілу Департаменту житлового господарства Харківської міської ради Половянської Надії Георгіївни щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах міста Харкова.
4. Зобов'язати Відповідача 1 та Відповідача 2 відшкодувати солідарно на користь ОСОБА_1 шкоду, завдану протиправними діями Відповідача 1, у розмірі 4000,00 грн. (чотири тисячі гривень нуль копійок).
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.10.2013 року у задоволенні зазначеного адміністративного позову було відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про звернення громадян", приписів Земельного кодексу України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідач, Харківська міська рада, подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 21.02.2013 року позивач звернувся із клопотанням до Харківської міської ради про визначення без її погодження та виділення земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,10 га. в межах міста Харкова з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Позивач не включений до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Листом Управління обліку та розподілу житлової площі від 16.04.2013 р. №413 було надано роз'яснення позивачу про необхідність надання документів, передбачених пунктом 1.3 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 р. №83.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 р. №83, яке є чинним на час розгляду справи, затверджено Порядок обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вказане рішення є обов'язковим для виконання всіма особами на території міста Харкова.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що відсутні підстави для підготовки проекту рішення та винесення його на розгляд чергового засідання сесії Харківської міської ради, а відтак інший спосіб щодо розгляду заяв позивача, як надання відповіді з роз'ясненнями не передбачений діючим законодавством.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.
Відповідно до ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України, особи зацікавлені в отриманні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної та комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної сільської, селищної. Міської ради по місцезнаходженню земельної ділянки.
Частиною 7 даної статті встановлено, що відповідна міська рада розглядає заяву і у випадку згоди на передачу земельної ділянки дає таку згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
При цьому зазначеною нормою жодним чином не встановлено порядок надання відповідними радами згоди на передачу земельних ділянок безоплатно у власність.
Слід зазначити, що чинними законодавством України не встановлений порядок реалізації права громадян на отримання у власність земельних ділянок, яке надано їм відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України тощо.
Актами, що регулюють правовідносини у сфері земельних відносин, крім вказаних, є зокрема Закон України «Про планування і забудову територій», Закон України «Про основи містобудування», Закон України «Про архітектурну діяльність».
Статтею 118 Земельного кодексу України жодним чином не врегульоване питання щодо того, яким саме чином повинно визначатися місцезнаходження земельної ділянки, її розміри, та наскільки відповідає запропоноване місце для відведення земельної ділянки вимогам містобудівного законодавства, Генеральному плану населеного пункту, планам забудови територій тощо.
Харківська міська рада та її виконавчі органи керуються та виконують вимоги як нормативно-правових актів загально державного рівня (законів, постанов Кабінету міністрів України, указів Президента України тощо), так і актів місцевого рівня (рішення міської ради тощо).
Таким чином, вимоги Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009р. №83, та вимоги Положення про порядок передачі у власність громадян земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 року №364/08, є обов'язковим для виконання та дотримання їх як самою Харківською міською радою, її відповідними виконавчими органами, фізичними та юридичними особами тощо.
Відповідно до Положення про управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010р. №07/10 Управління не є юридичною особою.
Пунктом 3.1.24. вищевказаного Положення до функцій Управління обліку та розподілу житлової площі віднесено здійснення ведення загальноміської черговості на надання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва у межах міста та підготовка в межах повноважень інших матеріалів з цього приводу.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.3 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009р. №83.
П. 1.1. вказаного Порядку закріплено, що право на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд мають громадяни України, що зареєстровані для проживання в місті Харкові.
Пунктом 1.2. встановлено, що облік громадян, які бажають одержати земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ведеться управлінням обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства.
1.3 зазначеного Порядку закріплює, що для включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд громадяни подають заяву на ім'я міського голови.
В заяві вказується бажане місце розташування та площа земельної ділянки. До заяви додаються:
- довідка Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю;
- к/копія паспортних даних;
- к/копія ідентифікаційного коду, документи, які підтверджують право на першочергове або позачергове надання земельної ділянки;
- інші документи на вимогу міської громадської комісії з житлових питань, що посвідчують право громадян бути визнаними такими, що мають переважне право на отримання земельної ділянки у власність.
Судом встановлено, що 25.02.2013 року ОСОБА_4 від імені ОСОБА_1 звернувся із клопотанням до Харківської міської ради про визначення без його погодження та виділення йому земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,10 га в межах міста Харкова з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
До вказаної заяви ОСОБА_4 додав: копії паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1, так звані «графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки» - зменшена карта міста Харкова на форматі листа А-4, копію договору доручення від 14.02.2013 року.
За інформацією Управління обліку та розподілу житлової площі ОСОБА_1 не включений до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
У зв'язку з вказаною обставиною листами Управління обліку та розподілу житлової площі від 19.03.2013р. №413 та від 16.04.2013р. №413 (другий лист наданий на письмове прохання ОСОБА_1 від 09.04.2013р.) було надано роз'яснення про необхідність надання документів, передбачених пунктом 1.3 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009р. №83.
Також було повідомлено, що документи необхідні для розгляду питання включення ОСОБА_1 до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також надано телефон та адресу для отримання більш детальнішої інформації.
Натомість, ОСОБА_1 не надав документів, вказаних у листах Управління обліку та розподілу житлової площі, а звернувся до суду з адміністративним позовом про незаконність відмови у наданні земельної ділянки та розгляду його клопотання.
Відповідно до п. 1.4 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009р. №83, до компетенції виконавчого комітету міської ради відносяться повноваження щодо прийняття рішення про включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд або про відмову щодо включення до таких списків.
Колегія суддів зазначає, що виконавчим комітетом Харківської міської ради не приймалось рішення про відмову ОСОБА_1 у включенні його до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
З метою врегулювання порядку надання згоди на передачу земельної ділянки рішенням Харківської міської ради від 24.12.2008 року №364/08 затверджено «Положення про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, обслуговування індивідуальних гаражів та ведення садівництва», надалі - Положення.
Пунктом 3.1. Положення передбачено, що до заяви (клопотанням) про вибір місця розташування земельної ділянки про відведення земельної ділянки даються:
- обґрунтування необхідності надання (відведення) земельної ділянки. Розгляд питання обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд здійснюється міською громадською комісією з житлових питань.
- позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами та площею в масштабі 1:500, 1:2000, погоджене управлінням містобудування та архітектури;
- копія паспорта громадянина України;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про відсутність або наявність державної реєстрації права власності або права користування на земельну ділянку, яку бажає отримати громадянин;
- довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю;
- довідка КП «Харківське міське БТІ» (при необхідності) про наявність або відсутність на земельній ділянці, яку бажає отримати громадянин, будівель і споруд та їх державної реєстрації;
- нотаріально посвідчена відмова землекористувача від права користування землею у разі, якщо земельна ділянка буде надаватися громадянину за рахунок раніше наданої.
Відповідно до пункту 3.2. рішення Харківської міської ради від 24.12.2008 року №364/08 управління земельних відносин готує проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки. Після погодження проекту рішення у порядку, встановленому Регламентом Харківської міської ради, зазначене питання виноситься на розгляд пленарного засідання сесії Харківської міської ради.
Згідно пунктів 1-4 ст. 29 Регламенту Харківської міської ради 6 скликання Міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. На пленарних засіданнях приймаються рішення з питань, включених до порядку денного сесії міської ради та рішення з процедурних питань. Рішення з процедурних питань приймаються міською радою, фіксуються в протоколі пленарного засідання та як окреме рішення не виготовляються.
Рішення, які приймає міська рада, є актами або нормативного або індивідуально-правового характеру. Прийняття рішень індивідуально - правового характеру за однорідними життєвими ситуаціями може бути об'єднано в одне питання порядку денного сесії міської ради.
Проект рішення вважається підготовленим після узгодження і візування відповідними виконавчими органами міської ради та юридичним департаментом. У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства він повертається автору проекту для доопрацювання.
Враховуючи вищевикладене, можна дійти висновку, що на пленарному засіданні сесії міської ради розглядаються не клопотання (звернення) про надання земельних ділянок, а проекти відповідних рішень.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не включений до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ним не надано ані до Управління земельних відносин ані до суду пакету документів, передбаченого Положенням про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.2008р. № 364/08 із змінами.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні підстави для підготовки проекту рішення та винесення його на розгляд чергового засідання сесії Харківської міської ради. А відтак інший спосіб щодо розгляду заяв позивача, як надання відповіді з роз'ясненнями не передбачений діючим законодавством.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Всі рішення Харківської міської ради та виконавчого комітету Харківської міської ради, на які зроблені посилання є чинними та неоскарженими в судовому порядку, тому відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому виконанню в м. Харкові.
Відповідно до ч.1 ст. 71 К Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач, в порушення приписів цієї статті, не надав належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості обставини, на яких ґрунтуються вимоги про незаконність рішень відповідача та його неправомірних дій.
Таких доказів не надано апелянтом і до суду апеляційної інстанції.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.10.2013 року по справі № 638/8339/13-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 199, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.10.2013р. по справі № 638/8339/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Калитка О.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.