Категорія статобліку - 46
Справа № 2-а-4088/08
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
за результатами розгляду справи в судовому засіданні
31 жовтня 2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Захарчук Н.В.
при секретарі – Михалевич І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничозбагачувальний комбінат"до Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зобов‘язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ВАТ "Орджонікідзевський гірничозбагачувальний комбінат"звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про зобов‘язання Дніпропетровської обласної державної адміністрації видати розпорядження щодо надання йому дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок загальною площею 840 га та направлення дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок до Кабінету Міністрів України для погодження, а також укласти з позивачем договори оренди земельних ділянок загальною площею 840 га зі зміною цільового призначення без проведення земельного аукціону.
29.10.2008 р. позивач надав заяву про зміну адміністративного позову, в якій просить суд зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію затвердити акт вибору та обстеження земельної ділянки від 07.02.2005 року та додані до нього матеріали вибору земельної ділянки, загальною площею 840 га для гірничо-добувної промисловості, для видобутку корисних копалин ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат», а також зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки згідно акту вибору та обстеження земельної ділянки від 07.02.2005 року, загальною площею 840 га для гірничо-добувної промисловості, для видобутку корисних копалин ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат».
Представник позивача підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити їх повністю.
Відповідач не з’явився у жодне з п’яти призначених судових засідань, будучи належним чином повідомлений про час та місце їх проведення, заперечення проти позову не надав.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, заслухавши пояснення позивача, вважає необхідним задовольнити даний позов повністю з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач на підставі ліцензіїна експлуатацію родовища корисних копалин № 597 від 106.08.1996 року проводить комплекс робіт з видобутку марганцевих руд - корисних копалин загальнодержавного значеннявідповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 року.
Гірничий відвод (24171,59га)для видобутку корисних копалин надано ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»Державним комітетом України по нагляду за охороною праці Актом "Про надання гірничого відводу" № 166 від 14.01.1999 р. Згідно ст. 17 Кодексу України "Про надра" гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовища корисних копалин. Стаття 18 цього ж Кодексу передбачає: земельні ділянки для користування надрами надаютьсякористувачам надр після одержання ними гірничих відводів.Отже, гірничий відвод, наданий позивачу, заздалегідьпередбачив подальшу передачу цих земельних ділянок комбінату для видобутку корисних копалин.
З лютого 2005 року позивач проводить роботи по відведенню земель площею 840 га(з них:688 га - землі приватної власності, 152 га - державні землі), що забезпечить роботу5 кар'єрів до 2016 року.
25.02.2005р. відповідачем було видано позивачу дозвіл № 15/10-429 на підготовку матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для розробки родовища корисних копалин площею 840га.
Після проведення відповідних дій з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. №427 «Про затвердження порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів» та ст.ст.17, 123, 124, 151 Земельного кодексу України, в редакції, яка діяла на той час, лише 13.06.2007 р. відбулося засідання земельної комісії з питань регулювання земельних відносин при Дніпропетровській облдержадміністрації. На засіданні вирішили погодити матеріали вибору земельної ділянки та надати дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»при умові початку, разом із розробкою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, виконання робіт із розроблення Схеми планування території Покровської, Менжинської та Чкалівської сільських рад Нікопольського району (копія листа №1241/07-14 від 02.07.2007 р. з витягом з протоколу №4 від 13.06.2007 р. наявна у матеріалах справи).
Отже, 16.08.2007 р. ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»уклав з державним підприємством «Містобудівний кадастр» договори на розробку схеми планування території Покровської, Менжинської та Чкалівської сільських рад Нікопольського району. Техічна документація щодо планування територій Покровської, Менжинської та Чкалівської Нікопольськихрад Нікопольського району для розміщення об'єктів позивачем виготовлена та подана на розгляд обласної містобудівної ради (лист ДП «Містобудівний кадастр» № 01/15-1 від 15.01.2008р.). Проте,дозвіл на розробку проектів відведення земельних ділянок державної власності загальною площею 144,54 га так іне був наданий позивачу, тому останній знову звернувся до Дніпропетровськоїобласної державної адміністрації з клопотаннями щодо вирішення зазначеного питання, що підтверджується листами № 70/383 від 17.08.2007р., 70/402 від 06.09.2007р., 70/442/01 від 01.10.2007р.
Крім того, позовні вимоги ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» обґрунтовує також тим, що відповідно до чинного земельного законодавства, а саме: ст.ст.123, 149, 151 Земельного кодексу України, в редакції, що діяли на момент подання адміністративного позову, постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. № 427 «Про затвердження порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів» він надав до Дніпропетровської обласної державної адміністрації всі необхідні документи для погодження матеріалів місця розташування земельної ділянки державного значення загальною площею 144,54 га під розширення кар'єрів комбінату для видобутку корисних копалин:
- копію акту про надання гірничого відводу від 14.01.1999 р.;
- копію Ліцензії на експлуатацію родовищ корисних копалин від 10.06.1996 р.;
- дозвіл Дніпропетровської обласної державної адміністрації за №15/10-429 від 25.02.2005 р. на підготовку матеріалів погодження місця розташування об'єктів загальною площею 840 га;
- акт вибору та обстеження земельної ділянки для гірничодобувної промисловості з видобутку корисних копалин ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»від 07.02.2005 р.;
- розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації за №174-р-05 від 24.02.2005р. «Про затвердження «Акта вибору та обстеження земельної ділянки для гірничодобувної промисловості з видобутку корисних копалин ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»;
- висновок Нікопольського районного відділу земельних ресурсів №750/4 від 11.03.2005р. щодо умов надання земельної ділянки для гірничодобувної промисловості з видобутку корисних копалин ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»;
- висновок Нікопольської регіональної екологічної інспекції №70-37/07 від 17.02.2005 р.;
- висновки Нікопольської районної СЕС щодо вибору відведення земельної ділянки під забудову №10 від 16.03.2005 р., №6 від 10.03.2005 р., №11 від 16.03.2005 р., № 12 від 16.03.2005 р.; №18 від 12.04.2005 р.; №31 від 25.09.2006 р.; №26 від 21.08.2006 р.; № 27 від 21.08.2006 р.;
- висновок Нікопольського відділу архітектури та містобудування № 147 від 23.02.2005 р.;
- висновки Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей за №164-нік від 07.04.2005 р.;
- висновок Криворізької гірничо-технічної інспекції охорони надр геолого-маркшейдерського нагляду за №04-05/4-37/40 від 24.02.2005 р.,
- ситуаційний план місцевості, м-б 1:100 000;
- розпорядження голови Нікопольської райдержадміністрації про погодження місця розташування земельної ділянки загальною площею 143 га для гірничодобувної промисловості з видобутку корисних копалин ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»за № 359-р-06 від 07.04.2006 р. та № 702-р-08 від 19.09.2008 р.
Згідно наданих позивачем пояснень, він неодноразово звертався до відповідача щодо погодження матеріалів на погодження місця розташування земельних ділянок для добувної промисловості, починаючи з 29.11.2006р., що підтверджується листами № 70/543, № 70/06 від 09.01.2007р., № 70/83 від 17.02.2007р., № 70/121/01 від 15.03.2007р., № 70/242 від 01.06.2007р.
Порядок погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) та вибором земельних ділянок визначений ст.151 Земельного кодексу України. В редакції, яка діяла на момент звернення позивача, п.12 зазначено, що матеріали погодження місця розташування об'єкта, що провадиться Кабінетом Міністрів України, подаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією із своїм висновком центральному органу виконавчої влади по земельних ресурсах, який розглядає ці матеріали і у місячний строк подає свої пропозиції до Кабінету Міністрів України.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та підтверджується наданими у судових засіданнях поясненнями, відповідач не виконав наведені вимоги.
З часу звернення з даним адміністративним позовом до суду, у діючому земельному законодавстві відбулися зміни.
Так, у п.4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 року вказано, що підприємствам, які займаються видобуванням корисних копалин, оформлення оренди земельної ділянки проводиться без аукціону. Тобто, первинна позовна вимога щодо надання в оренду земельних ділянок без проведення аукціону на сьогоднішній день неактуальна.
16.09.2008р. прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сприяння будівництву», яким внесено зміни до Земельного кодексу України, в тому числі до статей, які регулюють порядок погодження місця розташування земельних ділянок - ст.ст.123, 124, 151 Земельного кодексу України. Закон набрав чинності 14.10.2008р.
Крім того, відповідач 13.08.2008 року видав розпорядження за № Р-466/0/34-08, яким погоджено матеріали місця розташування земельної ділянки для видобування корисних копалин ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»за рахунок земель державної власності площею 143 га.
Проте, матеріали, надані для погодження стосуються площі 840 га. Також, в розпорядженні допущенна помилка, а саме: в преамбулі вказано «Нікопольський кар'єр», коли фактично такого кар'єру не існує.
Отже, відповідно до приписів ст.151 Земельного кодексу України особи, зацікавлені у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для вилучення (викупу), умови їх вилучення (викупу), а також розміри земельної ділянки, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля.
Вибір місця розташування земельних ділянок здійснюють відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення та передачі (надання) цих ділянок.
Погодження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок на особливо цінних землях, а також для розміщення та обслуговування будівель і споруд іноземних держав, міжнародних організацій провадиться Верховною Радою України.
Особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо вибору місця розташування земельних ділянок за рахунок земель, вилучення (викуп) яких провадиться Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою Автономної Республіки Крим, подаються відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
До заяви (клопотання) додаються:
а) обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та/або відведення земельної ділянки;
б) позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами;
в) засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача (землевласника) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу);
г) копія установчих документів для юридичних осіб, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
6. Типова форма заяви (клопотання) про вибір місця розташування земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
У разі вилучення органами виконавчої влади земельних ділянок державної власності у межах населеного пункту матеріали заяви (клопотання) подаються для розгляду до відповідного органу місцевого самоврядування.
Зазначені органи протягом трьох тижнів з дня одержання заяви (клопотання) надають відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді чи Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій державній адміністрації висновок про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), граничні розміри земельної ділянки та її площу, склад угідь земель, вимоги щодо відведення земельної ділянки.
Вимоги щодо відведення земельної ділянки надаються цими органами у межах їх повноважень, визначених законом.
Склад та зміст вимог щодо відведення земельної ділянки, які надаються уповноваженими органами, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Після отримання відповідних висновків органів про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
Стаття 19 Конституції України зобов‘язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що позивачем виконані всі необхідні умови та дії, встановлені законодавством щодо відведення земель для гірничодобувної промисловості з видобутку корисних копалин, надано відповідачу повний пакет необхідних документів, суд дійшов висновку, що суб‘єкт владних повноважень (відповідач) - Дніпропетровська обласна державна адміністрація - діяв по відношенню до позивача - ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»- не на підставі та не у межах повноважень і способу, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що позивачем обгрунтовано та підтверджено належним чином вимоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України повернути з місцевого бюджету позивачу –ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»судові витрати у розмірі 3грн. 40коп., сплачені платіжним дорученням № 2636 від 29.04.2008 р.
Керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничозбагачувальний комбінат"до Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зобов‘язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію затвердити акт вибору та обстеження земельної ділянки від 07.02.2005 року та додані до нього матеріали вибору земельної ділянки, загальною площею 840 га для гірничо-добувної промисловості, для видобутку корисних копалин Відкритого акціонерного товариства«Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат».
Зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію надати дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки згідно акту вибору та обстеження земельної ділянки від 07.02.2005 року, загальною площею 840 га для гірничо-добувної промисловості, для видобутку корисних копалин Відкритого акціонерного товариства«Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат».
Стягнути з місцевого бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничозбагачувальний комбінат"(53300, Дніпропетровська область, м.Орджонікідзе, вул.Калініна, 11, код ЄДРПОУ 00190928,) 3грн. 40коп. (три грн. 40коп.) судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 03.11.2008 р.
Суддя Н.В. Захарчук