Постанова № 3626231, 28.01.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2009
Номер справи
2-а-1300/08
Номер документу
3626231
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2009 року Справа № 2-а-1300/08

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мишенка В. В.,

при секретарі Дубовій Ю.С.,

за участю представника позивача Пасічник А.А.- за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Будинок» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 11887,50 грн. за незайняте робоче місце інвалідом у 2007 році та 1004,36 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, просила задовольнити його повністю, стверджуючи, що відповідач не виконав норматив, не створив одне робоче місце для працевлаштування інвалідів, а тому повинен сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, в судове засідання представника не направив. Належним чином повідомлявся судом про день та час розгляду справи 20 січня 2009 року, що стверджується почтовим повідомленням. Неподання відповідачем письмових заперечень на позовну заяву та незявлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

На підставі ст.ст. 71, 128 КАС України справу вирішено за наявними в ній доказами.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 2007 році у відповідача повинний був працювати один інвалід, позивачем встановлено, що робоче місце інвалідом зайняте не було. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 11887,50 грн. Так загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 11887,50 грн. У встановлений Законом термін, до 15 квітня 2008 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2007 році відповідач позивачу не сплатив. У звязку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16 квітня 2008 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 11004,36 грн.

Оцінивши докази у справі, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р., № 875-XII,для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, як зазначено в ст. 20 Закону, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 ст. 20 Закону передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Як вбачається із акту перевірки виконання роботодавцем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та сплати ними суми адміністративно-господарських санкцій, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по звіту № 10-ПІ 32 особи, кількість інвалідів, які повинні працювати, становить одна особа. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника становить 1198,13 грн.

У частині 3 ст.19 Закону вказано, що підприємства самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону. Відповідно до ст. 18 Закону підприємства зобовязані: 1. Виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; 2. Надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів; 3. Звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, аналіз правових норм про захист інвалідів дає підстави стверджувати, що обовязок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обовязком підбирати, шукати і працевлаштовувати інвалідів, а полягає в обовязку підприємства виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, про що також іде мова в узагальнені судової практики застосування ст.ст. 19, 20 Закону Вищим адміністративним судом України від 15.08.2007 р.

Як вбачається із листа Смілянського міськрайонного центру зайнятості від 26.05.2008 року № 1463/04, про надання інформації щодо подачі підприємствами міста Сміла та Смілянського району Черкаської області у 2007 році звітів форми 3-ПН про вакансії для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями, ПП «Будинок» звітів по формі 3-ПН та будь яких листів до Смілянського міськрайонного центру зайнятості у 2007 році про наявність вакансій для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями не подавав. Таким образом суд вважає, що відповідачем не виконано вимоги ст. 18 Закону, а саме надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інваліда.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991, № 875-XII, ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Будинок» про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства «Будинок», Черкаська область м. Сміла, вул. Б.Хмельницького, 36, кв.2 (код ЄДРПОУ: 31909214, р\р 26007301788579 в філії № 5 ЧВ Промінвестбанку, МФО 354091) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів: м. Черкаси, проспект Хіміків, 50 (код ЄДРПОУ 21368023, р\р 31217230700002 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018) - 11887,50 грн. (одинадцять тисяч вісімсот вісімдесят сім грн.) 50 коп.) адміністративно-господарських санкцій та 1004,36 грн. (одна тисяча чотири грн.) 36 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій. Всього 12891,86 грн. (дванадцять тисяч вісімсот девяносто одна грн.) 86 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В.Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 2 лютого 2009 року.