Справа № 2а-20522/09/1270
Категорія 6.6.4
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 квітня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Островської О.П.,
при секретарі: Замковому Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської об’єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Приватного підприємства «Схід-транс Алчевськ» про стягнення суми податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи, -
В С Т А Н О В И В:
17.02.2009 року позивач Алчевської ОДПІ в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача ПП «Схід-транс Алчевськ», в якому посилається на наступне. Відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Алчевським міським виконкомом Луганської області 18.10.2006 року, в якості платника податків перебуває на обліку в Алчевській ОДПІ з 18.10.2006 року. На підставі актів перевірки від 02.10.2007 року №2654/151-34621401, та від 20.12.2007 року №3436/151-34621401 Алчевської ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення, відповідно від 02.10.2007 року №0002881510/0 та від 22.12.2007 року №0003811510/0, якими визначена штрафна санкція з податку на прибуток у сумі 340 грн. та вручено платнику податків особисто. Відповідач визначився зі своїми податковими зобов’язаннями самостійно, подавши до Алчевської ОДПІ податкову декларацію з податку на прибуток підприємств. Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону №2181 податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. В порушення норм діючого законодавства, податковий боргу відповідачем не сплачено. Просить суд звернути стягнення податкового боргу в сумі 345,00 грн. перед бюджетом на активи суб’єкта підприємницької діяльності ПП «Схід-транс Алчевськ».
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, згідно зворотного поштового повідомлення відповідач за зазначеною адресою не знаходиться.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Стаття 67Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" примусове стягнення - це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності.
Як зазначено у ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 18.10.2006 року, та взято на облік в Алчевській ОДПІ Луганської області як платник податків з 18.10.2006 року (а.с.25).
Відповідач є платником податку на прибуток, станом на 17 лютого 2009 року встановлено заборгованість з вказаного податку у сумі 345,00 грн., з яких податкові зобов’язання – 5,00 грн., та штрафні санкції в сумі 340,00 грн., що виникли на підставі прийнятих податкових повідомлень – рішень №0003811510/0 від 22.12.2007 року та №0002881510/0 від 02.10.2007 року (а.с.9,11).
Сума податкового зобов’язання 5,00 грн. визначена самостійно відповідачем в декларації з податку на прибуток підприємства (а.с.8).
Відповідно до ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 ст.4 зазначеного Закону України для подання податкової декларації, сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у 10-денний строк вважається податковим боргом.
На підставі акту перевірки від 02.10.2007 року №2654/151-34621401 (а.с.12) прийнято податкове повідомлення-рішення №0002881510/0 від 02.10.2007 року, яким визначена штрафна санкція з податку на прибуток у сумі 170 грн., та отримане керівником підприємства 10.10.2007 року.
На підставі акту перевірки від 20.12.2007 року №3436/151-34621401 (а.с.10) прийнято податкове повідомлення-рішення №0003811510/0 від 22.12.2007 року, яким визначена штрафна санкція з податку на прибуток у сумі 170 грн., та отримане керівником підприємства 20.12.2007 року.
Зазначені суми податкових зобов’язань мали бути сплачені в десятиденний термін від дня отримання відповідного податкового повідомлення-рішення на відповідний бюджетний рахунок одержувача.
Вказані податкові повідомлення-рішення не були оскаржені та вважаються узгодженими. До цього часу відповідач зазначені суми не сплатив.
Позивачем вживалися встановлені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи щодо погашення відповідачем зазначеної заборгованості, надсилалися податкові повідомлення, податкові вимоги, однак позитивних результатів не досягнуто.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно є податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена. За таких обставин, суд вважає що є підстави для примусового стягнення вказаної заборгованості у рахунок погашення йогоподаткового боргушляхом звернення стягненняна активи відповідача - платника податків, вартістю у межах суми заборгованості.
Оскільки позивач відноситься до суб’єкта владних повноважень, вказаними вище Законами йому надано право на звернення до суду з позовами у зазначених випадках про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, при цьому передбачено, що таке стягнення можливе тільки виключно на підставі рішення суду, тому суд вважає, що виниклі правовідносини носять характер публічно-правових, а тому адміністративний суд має право розглядати такі спори та приймати відповідні рішення з цього приводу.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Алчевської об’єднаної державної податкової інспекції в Луганській області задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Схід-транс Алчевськ» (і.к. 34621401, п/р 26008580491401 в Луганській обласній філії АКБ «Укрсоцбанк», МФО 304018), розташованого за адресою: 94204, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Запорізька, 114ж, на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 345,00 (триста сорок п’ять гривень 00 коп.) грн. шляхом звернення стягнення на його активи.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя