Постанова № 3626042, 06.10.2008, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2008
Номер справи
2-а-7160/08
Номер документу
3626042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія статобліку - 47

Справа № 2-а-7160/08

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

за результатами розгляду справи в судовому засіданні

6 жовтня 2008 року                                                                                                         м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Захарчук Н.В.

при секретарі – Михалевич І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Дніпропетровський річковий порт» Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» до Заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Половиці Дмитра Вадимовича,про визнання недійсним та скасування рішення № 102 від 04.07.2008р.,

В С Т А Н О В И В :

Дочірнє підприємство «Дніпропетровський річковий порт» Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання недійсним та скасування рішення Заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Половиці Дмитра Вадимовича за № 102 від 04.07.2008 р. про тимчасову заборону експлуатації майданчиків по перевалці вантажів (проммайданчик № 1), які не обладнано зливовою каналізацією з очисними спорудами за адресою: вул.Амур-Гавань (Амур-Нижньодніпровський район в м.Дніпропетровську).

Позивач підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Відповідач двічі надавав клопотання про перенесення  судового засідання, в третє судове засідання не з‘явився,будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення,заперечення проти позовуне надав.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, заслухавши пояснення позивача, вважає необхідним задовольнити даний позов повністю з наступних підстав.

15.07.2008 року Позивач отримав акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 27-28 травня 2008 року та рішення № 102 від 04.07.2008 року заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області Половиці Д.В. „Про тимчасову заборону експлуатації майданчиків по перевалці вантажів ДП „Дніпропетровський річковий порт" АСК „Укррічфлот" (проммайданчик № 1), які не обладнано зливовою каналізацією з очисними спорудами за адресою: вул. Амур-Гавань (Амур-Нижньодніпровський район)." Зазначений факт підтверджується копією супровідного листа Відповідача від 07.07.2008 р. доданої до матеріалів справи.

Позивач вважає що рішення № 102 від 04.07.2008 року суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Свої заперечення обґрунтовує тим, що рішення № 102 від 04.07.2008 р. прийнято Відповідачем відповідно до підпункту 3 п. 5 Положення про „Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі", затвердженої наказом Мінприроди України від 19.12.2006 року № 548 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за № 120/13387, тобто тимчасова заборона експлуатації майданчиків по перевалці вантажів Позивача була запроваджена в зв'язку з порушенням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а саме ст.ст. 44,70,105 Водного кодексу України.

Однак, у протилежність зазначених  порушень, відповідно наданих у судових засіданнях пояснень та згідно з матеріалами справи, Відповідач, навпаки, утримує свою територію в належному стані (майданчики для перевалки вантажів мають тверде покриття, які своєчасно    ремонтуються), здійснює заходи щодо запобіганню забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами. В своїй господарській діяльності Позивач по перевалці вантажів використовує портальні крани, які працюють від електричної мережі, по технології робіт по перевалці вантажів вода не використовується, забруднення поверхневих та підземних вод не відбувається,   тому і не має потреби в обладнанні майданчиків по перевалці вантажів зливовою каналізацією та очисними спорудами.

Як зазначено Позивачем, на протязі останніх років фахівцями державного управління з охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області проводилися неодноразові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства при здійсненні виробничої діяльності ДП „Дніпропетровський річковий порт" АСК „Укррічфлот".

Прецедентом для винесення рішення про тимчасову заборону експлуатації майданчиків по перевалці вантажів є відсутність локальної зливової каналізації і очисних споруд в районі розташування майданчиків по перевалці вантажів, (посилання на ст.ст.44,70,105 Водного Кодексу України)

Позивач з метою вивчення даної проблеми та усунення недоліків, що виникають при експлуатації майданчиків по перевалці вантажів, в 2003 році звертався до Інституту проблем природокористування і екології Національної Академії наук України.

Робота    Інституту     «Дослідження    екологічного    стану    території Дніпропетровського  річкового  порту»  навела  висновки  щодо  мінімізації негативного   техногенного впливу   об'єктів   річкового   порту   на стан навколишнього природного середовища.

Так, для недопущення надходження зливових стоків об'єктів річкового порту в поверхневі води річки Дніпро рекомендується:

- виконати замикання шапочної балки в місцях розриву у швартових тумб;

- для недопущення зливових стоків об'єктів річкового порту в підземні водоносні горизонти пропонується виконати ремонт порушеного бетонного покриття майданчиків.

Враховуючи викладене, керівництвом Інституту проблем природокористування і екології НАНУ було зроблено висновок, що будівництво локальної зливової каналізації і очисних споруд при експлуатації майданчиків по перевалці вантажів в Дніпропетровському річковому порту не є обов'язковими за умови виконання наданих пропозицій. Позивачем усі пропозиції Інституту проблем природокористування і екології НАНУ було виконано у повному обсязі.

Крім того, з метою недопущення попаданню забруднених зливових стоків у відкриту водойму в порту збудовано 4 кесони, з яких по мірі накопичення відкачуються забрудненні зливові води спеціальним плавзасобом (ОС 16) і далі передаються на нейтралізацію.

При систематичному проведенні аналізів проб річкової води біля споруд порту портовою CEC встановлено, що якість води в даних місцях відбору проб відповідає вимогам „Санітарних правил охорони поверхневих вод від забруднення" СанПін 4630-88.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1147 від 17.09.1996 року „Про затвердження видів діяльності належних до природоохоронних заходів" Позивачем були розроблені Програми реалізації природоохоронних заходів ДП «ДРП» АСК «Укррічфлот» в 2004-2006 роки та на 2007-2009 роки, які були затверджені в АСК „Укррічфлот", в управлені по екології при Дніпропетровській міській раді, у головного державного санітарного лікаря Дніпропетровської воднотранспортної дільниці, в державному управленні екології та природних ресурсів в Дніпропетровській області.

Усі зазначені заходи з реалізації природоохоронних заходів Відповідачем виконуються в повному обсязі. Щорічно виконується капітально-відновлюючий ремонт пошкоджених балок причальних набережних, підпірних стінок ємностей складів, залізобетонного покриття вантажних майданчиків.

І саме тому у 2007 році, згідно акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 12-14.02.2007 року, проведеного держінспектором з охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, вимоги щодо необхідності обладнаних майданчиків по перевалці вантажів зливовою каналізацією з очисними спорудами відсутні.

Позивачем не порушуються вимоги режиму прибережної захисної смуги, що підтверджується Програмами реалізації природоохоронних заходів ДП „ДРП" АСК „Укррічфлот" в 2004-2006 роки та на 2007-2009 роки та актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 12-14.02.2007 року.

Відповідно до паспортів причалів Відповідач має можливість виконувати роботи по перевалці будь-яких вантажів (щебінь, пісок, вугілля, окатиші, брухт чорних металів, ліс, контейнери, чавун в чушках, вантажі в пакетах та інше) крім небезпечних та шкідливих (алюміній, сажа, ПММ, бітуми и др.) для перевалки яких потребує виконання додаткових заходів пов'язаних з охороною навколишнього природного середовища. Роботи з перевалки небезпечних та шкідливих вантажів Позивач не виконує.

Отже, як вбачається з матеріалів справи та підтверджується поясненнями представника Позивача, основною його діяльністю є перевалка вантажів.

Як зазначено в рішенніЗаступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Половиці Дмитра Вадимовича за № 102 від 04.07.2008р., зберігання металобрухту відбувається на майданчиках з пошкодженим твердим покриттям, яке своєчасно не відновлюється, що призводить до проникнення забруднюючих зливових стоків в землю та забруднення підземних вод.

Відповідно до ст.1 Водного кодексу України, забруднення вод - надходження до водних об'єктів забруднюючих речовин, а забруднююча речовина, в свою чергу, це речовина, яка привноситься у водний об'єкт в результаті господарської діяльності людини.

Відносини, що виникають у процесі здійснення операцій з металобрухтом, в тому числі, забезпечення екологічної безпеки довкілля при утворенні, збиранні та використанні металобрухту регулюються Законом України «Про металобрухт».

Статтею 1 зазначеного закону визначено, що металобрухт - непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів.

Отже, із зазначеного випливає, що металобрухт має певну тверду форму.

Оскільки речовина може бути як у рідкому, так і у твердому стані, з вищенаведеного вбачається, що в даному випадку металобрухт має тверду форму, на момент проведення перевірки знаходився на твердому покритті і тому не міг проникнути в землю та забруднити підземні води.

Таким чином, Відповідачем не доведено факт утворення стічних вод при здійсненні перевалення та збереження твердої речовини – металобрухту, а ст.105 Водного кодексу України взагалі не може бути застосована до діяльності Позивача, оскільки регулює охорону підземних вод, тоді як металобрухт, як вже зазначено вище та підтверджено матеріалами справи і у судовому засіданні, перебуває на поверхні твердого покриття.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює  докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні. 

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи надані у судовому засіданні пояснення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України повернути з Державного бюджету позивачу - ДП „Дніпропетровський річковий порт" АСК „Укррічфлот" судовий збір у розмірі 3грн. 40коп.

Керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Дочірнього підприємства «Дніпропетровський річковий порт» Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» до Заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Половиці Дмитра Вадимовича,про визнання недійсним та скасування рішення № 102 від 04.07.2008р. - задовольнити повністю.

Визнати рішення Заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Половиці Дмитра Вадимовича за № 102 від 04.07.2008 р. про тимчасову заборону експлуатації майданчиків по перевалці вантажів (проммайданчик № 1), які не обладнано зливовою каналізацією з очисними спорудами за адресою: вул.Амур-Гавань (Амур-Нижньодніпровський район в м.Дніпропетровську) – недійсним.

Рішення Заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Половиці Дмитра Вадимовича за № 102 від 04.07.2008 р. про тимчасову заборону експлуатації майданчиків по перевалці вантажів (проммайданчик № 1), які не обладнано зливовою каналізацією з очисними спорудами за адресою: вул.Амур-Гавань (Амур-Нижньодніпровський район в м.Дніпропетровську) – скасувати.

Стягнути з місцевого бюджету на користь Дочірнього підприємства «Дніпропетровський річковий порт» Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» (49021, м.Дніпропетровськ, Амур-Гавань, 11, код 32616280, р/р 2600530134686 у філії Центрального відділення Промінвестбанку МФО 305437) 3грн. 40коп. (три грн. 40коп.) судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

            Текст постанови у повному обсязі виготовлений 09.10.2008 р.

Суддя                                                                                                                              Н.В. Захарчук