Ухвала суду № 36256875, 05.12.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2013
Номер справи
2а-0770/760/12
Номер документу
36256875
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2013 р. Справа № 9104/174667/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кузьмича С.М.,

суддів Матковської З.М., Затолочного В.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2012р. по справі № 2а-0770/760/12 за позовом Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "СКВ-Трейд" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи,-

в с т а н о в и в :

В березні 2012 року Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СКВ-Трейд", в якому просить скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "СКВ-Трейд", скасувати реєстраційну дію «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах» від 05.07.2010 номер запису 13241070002004398, скасувати реєстраційну дію «Зняття з обліку» від 05.07.2010р.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2012р. в задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати вищевказану постанову суду, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права. Зокрема, вказує на те, що проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи 05.07.2010р. під номером 13241070002004398 підлягає скасуванню, оскільки ТзОВ "СКВ-Трейд" не змінював свого попереднього місцезнаходження, в той же час відсутність його за новим місцезнаходженням унеможливлює виконання податковим органом функцій та повноважень, що передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України.

Просить скасувати оскаржувану постанову суду та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.

Сторони та їх представники в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи, а тому, відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду справи у їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Як було встановлено судом першої інстанції, 05.07.2010 р. державним реєстратором Виконавчого комітету Ужгородської міської ради Закарпатської області до ЄДР внесено запис «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» (записи 2,3), яким змінено місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "СКВ-Трейд" з адреси: 88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул. Стрільнича,23, на адресу: 89600, Закарпатська область, м.Мукачево, вул. Генерала Петрова, 60 і державним реєстратором Виконавчого комітету Ужгородської міської ради Закарпатської області до ЄДР внесено запис від 05.07.2010 року "зняття з обліку" (запис 4) , а 13.07.2010 року державним реєстратором Виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області до ЄДР внесено запис "взяття на облік" (запис 5).

07.09.2010 року працівниками Ужгородського МВПМ ДПІ у м. Ужгороді було проведено обстеження юридичної адреси м.Мукачево, вул.Генерала Петрова, буд.60., в результаті чого виявлено, що за вищевказаною адресою Товариство з обмеженою відповідальністю "СКВ-Трейд" відсутнє. В результаті обстеження складено акт від 07.09.2011 року про відсутність за місцезнаходженням юридичної особи, що підтверджується копіє даного акту наявною в матеріалах справи.

Таким чином, працівниками податкової міліції було встановлено, що відомості зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців посадовими особами відповідача при зміні адреси місцезнаходження були вказані недостовірні.

Окрім цього, Мукачівською ОДПІ було складено повідомлення форми №18-ОПП про відсутність платника податків за місцезнаходженням від 12.09.2011 року за №8, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю „СКВ-Трейд" (код ЄДРПОУ 36943527) відсутнє за зареєстрованим місцезнаходженням.

Статтею 67 Податкового кодексу України визначено підстави та порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб.

Частина 67.2. ст. 67 Податкового кодексу України встановлює, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Стаття 31 Закону України від 15.05.2003 року №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначає вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.

Частиною 4 ст. 50 КАС України передбачено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Статтею 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи. Суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Право податкових органів звернутися до адміністративного суду щодо скасування записів в ЄДР, не пов'язаних зі змінами до установчих документів, не передбачене Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.

Положення ст.87 ЦК України, які визначають порядок складання і затвердження установчих документів та положення ст.88 ЦК України, які встановлюють вимоги до змісту установчих документів, не передбачають внесення до статуту суб'єкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього суб'єкта.

Приписи ст.57 Господарського кодексу України також не містять вимог про включення до змісту установчих документів, якими в розумінні наведеної норми права є рішення про утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання, відомостей про місцезнаходження суб'єкта господарювання.

Судом першої інстанції зазначено, що зміна місцезнаходження відповідача не пов'язана із внесенням змін до установчих документів даної особи, що підтверджується також найменуванням спірного реєстраційного запису -"Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах".

А відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вчинення спірного запису не є державною реєстрацією змін до установчих документів відповідача, отже, у податкового органу відсутнє право на звернення до суду з даним позовом.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

у х в а л и в :

апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби - залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2012р. по справі № 2а-0770/760/12 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя : Кузьмич С.М.

Судді: Матковська З.М.

Затолочний В.С.