ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.12.2013 Справа № 905/7177/13
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Харакоза К.С.,
при секретарі судового засідання Фроловій Т.С.,
розглянувши матеріали справи за позовом Селидівського міжрайонного прокурора м.Селидове в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м.Донецьк,
до відповідача Державного підприємства "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" м.Гірник, Донецька область,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Селидівської міської ради, м.Селидове, Донецька область
про відшкодування суми збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 146374,31грн., -
За участю:
Прокурор Осипенко Ю.С. за посвідченням;
представник позивача Висоцький А.С. за довіреністю;
представник відповідача не з'явився;
представник третьої особи не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Селидівський міжрайонний прокурор м. Селидове звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк, до відповідача, Державного підприємства "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область, в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" м. Гірник, Донецька область, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Селидівської міської ради, м. Селидове, Донецька область, про відшкодування суми збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 146374,31грн., -
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на акт перевірки Державної екологічної інспекції в Донецькій області за додержанням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря №15-53 від 10.09.2012 року по 28.09.2012 року, акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 28.09.2012 року №25 та припис № 15-53 від 05.10.2012 року. Позивач зазначає, що під час проведення перевірки встановлено, що 28.09.2012 року спеціалістами Торецького міжрайонного відділу ІЛК проведено відбір проб викидів від стаціонарного джерела №1 котельня (труба). Факт відбору проб зафіксовано в акті відбору проб викидів стаціонарних джерел від 28.09.2012 року №25. По результатах вимірів встановлено перевищення нормативу ГДР по сіркі діоксину та по твердим суспендованих частинах. Установлено - на дж.№1 середнє значення по сіркі діоксину складає 1520,58 мг/м3, при допустимому - 687,3 мг/м3, по твердих суспендованих частинках - 7463,97, при допустимому - 567,3 мг/м, на момент перевірки відповідачем захід не виконаний, що є порушенням ст. 10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».
16.12.13р. позивач надав лист від 16.12.13р., в якому просив суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Селидівської міської ради, завдані порушенням природоохоронного законодавства збитки в розмірі 146374,31грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Державною екологічною інспекцією в Донецькій області розрахований розмір відшкодування збитків, відповідно до якого загальний розмір компенсації збитків становить 146374,31грн.
Позивач 28.10.13р. надав пояснення по суті позовних вимог, в яких просив суд стягнути з відповідача збитки, заподіянні державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 146374,31грн. на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Гірницької міської ради.
Відповідач 26.11.13р. надав заяву, в якій висловився про наявність збитків, заподіяних державі внаслідок порушення підприємством природоохоронного законодавства в сумі 146374,31грн. Просив розглянути справу без участі представника відповідача.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Селидівська міська рада 28.10.13р. надала письмові пояснення по суті позовних вимог, в яких позовні вимоги прокурора підтримала.
Ухвалою суду від 11.10.13р. порушено провадження у справі та залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Селидівську міську раду.
Ухвалою суду від 26.11.13р. продовжений строк розгляду справи за спільним клопотанням прокурора та представника позивача на 15 днів до 25.12.2013 року, розгляд справи відкладений на 16.12.2013р.
Прокурор у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання 25.11.13р. не з'явився. Відзив на позовну заяву відповідач не надав, своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався. Повідомлявся про судовий розгляд належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал суду за адресою, визначеною у якості його місцезнаходження за матеріалами справи. Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з неявкою представника відповідача.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився.
Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами справи в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено перевірку додержання відповідачем Державним підприємством "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" м.Гірник, Донецька область вимог природоохоронного законодавства, результати якої оформлено Актом №15-53 перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 10.09-28.09.2012 року (а.с. 11-16).
При перевірці, зокрема, встановлено, що точка відбору проб для контролю викидів в атмосферне повітря не обладнана згідно КНД 211.063-98; встановлено порушення вимог до неорганізованих джерел діючого дозволу на викиди; встановлено незабезпечення відповідачем проведення температурної зйомки, що є порушеннями ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
В акті перевірки зазначено, що при перевірці 28.09.2012р. спеціалістами Торецького міжрайонного відділу інструментально-лабораторного контролю проведено відбір проб викидів від стаціонарного джерела №1 - котельня.
Факт відбору проб Державною екологічною інспекцією в Донецькій області зафіксовано в акті відбору проб викидів стаціонарних джерел від 28.09.2012 №25. (а.с. 32-34).
По результатах вимірів встановлено перевищення нормативу ГДР по сіркі діоксину та по твердим суспендованих частинах. Установлено - на дж.№1 середнє значення по сіркі діоксину складає 1520,58 мг/м3, при допустимому - 687,3 мг/м3, по твердих суспендованих частинках - 7463,97, при допустимому - 567,3 мг/м.
З метою усунення порушень, виявлених під час перевірки, державним інспектором був виданий припис №15-53 від 05.10.2012 року (а.с. 19-20).
05.10.2012 року за фактом перевищення встановлених гранично допустимих викидів забруднюючих речовин - твердих суспендованих частинках та сіркі діоксану на джерелі викиду №1 (котельня) (протокол №25 вимірювань вмісту 3Р в організованих викидах стаціонарних джерел від 02.10.2013р.), відносно начальника дільниці тепловодопостачання ВП «Шахта «Курахівська ДП «Селидіввугілля» Баштової Тамари Олексіївни було складено протокол про адміністративне правопорушення №009944 від 05.10.2012р. (а.с. 22).
Постановою від 09.10.2012 року на вищезазначену посадову особу відповідача Державною екологічною інспекцією в Донецькій області було накладено адміністративне стягнення за вчинене правопорушення (а.с. 21).
Відділом екологічного контролю природних ресурсів Торецького регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064, було розраховано розмір збитків, заподіяних в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах від джерела №1 Державного підприємства "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська", відповідно до якого загальна сума збитків складає 146374,31 гривень (а.с. 17-18).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища, здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.09.2012р. - 28.09.2012р.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно зі ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось вище, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за №48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на Державному підприємстві "Селидіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" за період з 28.10.2012р. по 16.11.2012р., відповідно до якого загальна сума збитків складає 146374,31 гривень.
Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).
Відповідно до п.3.6 даної Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою №2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.
Згідно п. 3.11. час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу. А також п. 3.12. зазначено, що факт усунення порушення може бути підтверджений даними інструментально-лабораторних вимірювань, які проведені лабораторіями, атестованими на право проведення необхідних інструментально-лабораторних вимірювань.
Державним підприємством "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" м.Гірник, Донецька область були надані до Відділу екологічного контролю природних ресурсів результати контрольного вимірювання викидів стаціонарних джерел від 16.11.2012р., проведені ТОВ НТФ «Стандарт» (а.с. 40-48). За результатами контрольного вимірювання викидів перевищення ГДК відсутні.
Згідно довідки ДП "Селидіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" №02-1445 від 19.11.2012р. про фактично відпрацьованих часах котельної ВП "Шахта Курахівська" за період з 28.10.2012р. по 16.11.2012р. виробничою котельною (джерело №1) Ланкаширським котлом фактично відпрацьовано 240 годин (а.с. 37).
Таким чином, до розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Джерелом №1 ВП "Шахта Курахівська", приймається період з 28.10.2012р. по 16.11.2012р., за який джерело №1 працювало 240 годин.
Отже, сума збитків в розмірі 146374,31 гривень до теперішнього часу не сплачена відповідачем, та як слід заявлена прокурором до стягнення.
Розділом X Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, статтею 47 цього Закону передбачено, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які фінансуються за рахунок, у тому числі частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, та визначено, що такі дії здійснюються згідно з чинним законодавством.
Статтею 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України (крім плати за надання адміністративних послуг, що зараховується до загального фонду Державного бюджету України (крім плати за документи на придбання, перевезення, зберігання і носіння зброї, плати за номерні знаки транспортних засобів, які підлягають державній реєстрації, плати за документи, оформлення і видача яких здійснюються із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру, передбачені Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а також плати за документи, оформлення і видача яких здійснюються згідно із Законом України "Про дорожній рух").
Відповідно до ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Частиною 2 ст.69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
В главі 9 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України № 128 від 09.08.2013р. передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на рахунки 3311, у регламентований час розподіляються Головними управліннями Казначейства за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума збитків у розмірі 146374,31грн. підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Селидівської міської ради, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 40, 47, 51, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст. 29, 69 Бюджетного кодексу України, ст.11 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік", ст.ст. 22, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги Селидівського міжрайонного прокурора м.Селидове в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м.Донецьк, до відповідача Державного підприємства "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" м.Гірник, Донецька область, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Селидівської міської ради, м.Селидове, Донецька область про відшкодування суми збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 146374,31грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" (85400, Донецька область, м.Гірник, вул.Териконна, б.1; ЄДРПОУ 33621568) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Селидівської міської ради, завдані порушенням природоохоронного законодавства збитки в розмірі 146374,31грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.).
Стягнути з Державного підприємства "Селидіввугілля" м.Селидове, Донецька область в особі відокремленого підрозділу "Шахта Курахівська" (85400, Донецька область, м.Гірник, вул.Териконна, б.1; ЄДРПОУ 33621568) на користь держави судовий збір у розмірі 2927 (дві тисячі дев'ятсот двадцять сім) гривень 49 копійок.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 23.12.2013 року.
Суддя К.С. Харакоз