Ухвала суду № 36241337, 19.12.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2013
Номер справи
1522/17078/12
Номер документу
36241337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2013 р.Справа № 1522/17078/12

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бондар В.Я.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Запорожана Д.В.судді -Жука С.І.розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2012 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії на підставі наказів Міністерства оборони України №50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року,

встановила:

Позивач ОСОБА_4 19.09.2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії на підставі наказів Міністерства оборони України №50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року та просив: встановити факт зміни грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців за рахунок збільшення розміру щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (як складової частини загального грошового забезпечення) шляхом витребування від відповідачів пояснення про те, чи відбулася фактична зміна грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців за рахунок збільшення розміру щомісячної премії, і чи проводилося таке підвищення щомісячної премії на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень - Міністерства оборони України; забезпечити право здійснювати на засадах змагальності сторін та переконливості своїх доказів перед судом у відкритому судовому засіданні; постановити ухвалу суду про поновлення строку звернення позивача до адміністративного суду без обмеження строку відшкодування шкоди, заподіяної позивачу незаконними діями чи бездіяльності органів державної влади чи їх посадових осіб, та стягнення з відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, недоплаченої з його вини частини невиплаченої пенсії з 01 січня 2011 року; визнати незаконною дію та бездіяльність Одеського обласного військового комісаріату щодо неподання довідки до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 23.02.2008 року форми (додаток № 2) про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців, який затверджений наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та №355 від 25.06.2011 року, які видані відповідно до пунктів 2 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців. осіб рядового і начальницького складу» з урахуванням зміни розміру щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з 01 січня 2011 року; визнати незаконною дію та бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення своєчасного перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2011 року відповідно до наказів Міністра Оборони України, які видані відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294; для поновлення законних прав позивача, порушених незаконними діями чи бездіяльністю органом державної влади чи їх посадовими особами - Одеського обласного військового комісаріату, зобов'язати другого відповідача - Одеський обласний військовий комісаріат надати довідку позивачу та до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановленої постановою Кабінету Міністрів України №45 від 23.02.2008 року форми (додаток 2) про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців, який затверджений наказами Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані відповідно до пунктів 2 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з урахуванням зміни розміру щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з 01 січня 2011 року; для відшкодування шкоди, заподіяної позивачу незаконними діями чи бездіяльністю органом державної влади чи їх посадовими особами - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зобов'язати цей державний орган витребувати від Одеського ОВК довідку встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 23.02.2008 року форми (додаток №2) про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців, та провести перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до наказів Міністра Оборони України №50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані відповідно до пунктів 2 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294, з урахуванням зміни щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців - в розмірі 55 відсотків посадового окладу - з 01 січня 2011 року по 31 травня 2011 року, та в розмірі 90 відсотків посадового окладу - з 01 червня 2011 року, та зобов'язати відшкодувати завдану шкоду - заборговану частину пенсії за весь період з 01.01.2011 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян.

Справа була розглянута за відсутності сторін в порядку скороченого провадження.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2012 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії на підставі наказів Міністерства оборони України №50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року було відмовлено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової постанови про задоволення його позовних вимог.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі вищевказаних списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п.3 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеський області не отримано (позивачем не надано) у встановленому порядку інших відомостей (довідки) про зміну розміру грошового забезпечення позивача у зв'язку з запровадженням надбавок, ніж встановлених постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294.

Вищевказаною постановою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1 січня 2008 року. Отже, з цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 січня 2008 року.

Органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 та керівниками органів у межах наданих їм повноважень (пункт 2 та 5 постанови).

Законом України, від 14.06.2011 року, № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", пунктом 4 Прикінцевих положень установлене, що у 2011 році норми і положення статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вищезазначений Закон набрав чинності з 19.06.2011 року та є діючим на сьогоднішній час.

На виконання вказаного вище Закону України від 14.06.2011 року постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року, пунктом 5 установлено, що особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мінімальний розмір пенсії, що призначається відповідно до зазначеного Закону: 1) за вислугу років встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Дана постанова набрала чинності з 23.07.2011 року і є діючою на сьогоднішній час.

Згідно п.п. 31.1- 31.2 Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої Наказом міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 року, командир військової частини має право позбавляти військовослужбовців премії повністю або частково. Преміювання здійснюється згідно з інструкцією про преміювання військовослужбовців, яка розробляється у військових частинах виходячи зі специфіки та особливостей виконання завдань конкретної військової частини і затверджується вищим командуванням. Розміри премій, але не вище 10 процентів посадових окладів, встановлюються рішенням міністра оборони, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого кошторисом Міністерства оборони України та особливостей проходження служби. Вказана Інструкція зареєстрована у Міністерстві юстиції України від 14.07.2008 року.

З аналізу Наказу міністра оборони України №50 від 28.01.2011 року та Наказу №355 від 25.06.2011 року, яким внесені зміни до № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», можна зробити висновок, що вказана премія носить тимчасовий характер, виплата її дозволена лише в межах видатків передбачених у кошторисах військових частин у відповідному році та згідно п.3 наказів виконання покладене на окремі військові частині.

Також зі змісту інформаційної довідки до Наказу №50, яка видана Департаментом фінансів Міністерства оборони України, вбачається, що необхідність видання зазначеного Наказу обумовлена забезпеченням виконання економічного використання бюджетних коштів та його упровадження не потребує додаткових фінансових витрат.

Наказами, на які посилається позивач, фактично не змінювався розмір премії, а визначено максимальний розмір премій, що можуть бути призначені військовослужбовцям, які на даний час проходять військову службу, в залежності від їх особистого вкладу в загальний результат служби.

Таким чином зазначені Накази, якими збільшені граничні розміри премій, що можуть встановлюватися посадовими особами частин ЗС України, як заохочення окремим військовослужбовцям в індивідуальному порядку, не дають підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Також слід зазначити, що вказані Накази № 50 та №355 не зареєстровані у Мінюсті України, а тому є актами внутрішньовідомчого регулювання по використанню бюджетних коштів.

Згідно Указу Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне використання бюджетних коштів за цільовим призначенням, фінансування та виплату пенсій. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, накази Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року «Про внесення змін до Наказу Міністра Оборони № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» не є обов'язковими до виконання нормативними актами для Пенсійного фонду України.

Згідно положень порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" від 13.02.2008 (далі - Порядок), визначені випадки коли проводиться перерахунок, порядок звернення за перерахунком, дії органів державної влади щодо перерахунку. Цим Порядком передбачено, що органи Пенсійного фонду не проводять перерахунок пенсій самостійно, а виключно після отримання документів з уповноважених органів, оскільки до компетенції органів Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення. Звідси, перерахунок пенсії позивачу Головним правлінням ПФУ може бути здійснений тільки після того, як уповноваженим органом Міністерства оборони України - Одеським обласним військовим комісаріатом будуть подані відповідні довідки про зміну розміру грошового забезпечення позивача. В свою чергу позивач вимагає здійснити йому перерахунок пенсії з видів грошового забезпечення, що не були введені у дію у порядку передбаченому законодавством України та що не були зазначені в поданих довідках.

З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2012 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії на підставі наказів Міністерства оборони України №50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. ЯковлевСуддя:/підпис/Д.В. Запорожан Суддя:/підпис/С.І. Жук Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Ю.В. Яковлев