Головуючий у 1 інстанції - Тарасенко І. М.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2013 року справа №2а/0570/4064/2012
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю.,
секретар Полторацька С.С.,
за участі представника Державної казначейської служби України Гомаз О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 р. по справі № 2а/0570/4064/2012 за заявою Державної казначейської служби України про зміну способу і порядку виконання виконавчого листа від 30.07.2013 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державної казначейської служби України, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення грошової компенсації та зобов'язання вчинити певні дії, -,-
ВСТАНОВИВ:
20.11.2013 року Державна казначейська служба України звернулася до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання виконавчого листа від 30.07.2013 року шляхом стягнення на користь ОСОБА_3 грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30 218,00 грн. з рахунку Державної судової адміністрації України за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 р. по справі № 2а/0570/4064/2012 у задоволенні заяви Державної казначейської служби України про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 30.07.2013 року відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянт просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким змінити спосіб і порядок виконання судового рішення.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
У судовому засіданні представник апелянта підтримала доводи апеляційної скарги, позивач та відповідачі до суду не прибули.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, заслухавши пояснення представника апелянта, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла до висновку про те що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Із матеріалів справи вбачається, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2012 року задоволено у повному обсязі позов ОСОБА_3 до Територіального управління Державної судової адміністрації у Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, Державного казначейства України, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання дій неправомірними, стягнення грошової компенсації та зобов'язання вчинити певні дії, а саме: визнано дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо утримання з вихідної допомоги податку з доходів фізичних осіб в сумі 30218 грн.; стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 грошову компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб з вихідної допомоги у розмірі 30218 грн.; стягнуто з Державного бюджету України (р/р 31217206784005, ЄДРПОУ 38034015, МФО 834016, банк отримувача ГУ КСУ у Донецькій області) на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 302 (триста дві) грн. 20 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.07.2013 року Донецьким окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист у справі про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 грошову компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб з вихідної допомоги у розмірі 30218,00 грн.
20.11.2013 року Державна казначейська служба України звернулася до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 30.07.2013 року шляхом стягнення на користь ОСОБА_3 грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30 218,00 грн. з рахунку Державної судової адміністрації України за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів».
У відповідності до ч. 1 ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно д ч. 2 ст. 142 цього Закону функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють, зокрема державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів загальної юрисдикції, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України та Державної судової адміністрації.
Частиною 2 статті 78 Бюджетного Кодексу України передбачено, що казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами Державного казначейства України відповідно до статті 43 цього Кодексу.
Державне казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до статті 43 цього Кодексу при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державне казначейство України, що діє у складі Міністерства фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Крім того, приписами пп.20.4.3. п.20.1 ст.20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що повернення суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит, та штрафів відповідно до підпункту 20.4.2 цього пункту здійснюється органом державного казначейства з рахунку, на який зараховується цей податок до його розподілу між рівнями відповідних місцевих бюджетів.
У відповідності до п. 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2012 року у справі № 2а/0570/4064/2012 визначений механізм виконання зазначеного рішення. Вимоги Державної казначейської служби стосовно зміни способу і порядку виконання судового рішення є фактично зміна самого механізму його виконання, оскільки джерелом виплати коштів у рішенні суду зазначено Державний бюджет України, а не Державна судова адміністрація.
Відповідно до норм статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, в апеляційній скарзі так і в заяві про зміну способу та порядку виконання судового рішення Державна казначейська служба України не зазначає жодних обставини, які б могли ускладнювати та унеможливлювати виконання рішення суду.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, обґрунтованим висновок суду першої інстанції, про необхідність відмовити у зміні способу виконання рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Повний текст ухвали складено 19 грудня 2013 року.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 р. по справі № 2а/0570/4064/2012 - залишити без задоволення.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 р. по справі № 2а/0570/4064/2012 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
С.Ю. Чумак