Постанова № 36239620, 12.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
826/17859/13-а
Номер документу
36239620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 грудня 2013 року 12:08 № 826/17859/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., при секретарі Хильницькій В.О., за участю представника позивача - Українця М.С., відповідача - Пасічник К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатностідо Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил Українипро стягнення коштів,На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 грудня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

В С Т А Н О В И В:

Київське міське відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до суду з позовом до Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил України про стягнення коштів у сумі 12 341, 29 грн., посилаючись на те, що за наслідками проведеної Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 13.05.2013 перевірки 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 102 від 14.05.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, згідно з яким підлягає перерахуванню до Фонду: не прийняті до зарахування витрати - 15 811, 12 грн.(за період до 01.01.2011); не прийняті до зарахування витрати - 3 044,94 грн.( за період після 01.01.2011);фінансові санкції - 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів (за період до 01.01.2011) - 7 905, 56 грн; фінансові санкції - 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів (за період після 01.01.2011) - 1 522,47 грн. У зв'язку з несплатою вказаних сум Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 126 від 06.06.2013 про застосування до 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України фінансових санкцій -10% страхових коштів за несвоєчасне повернення страхових коштів у розмірі 2 828, 41 грн.; пені 0,1% несвоєчасно повернутих страхових коштів у розмірі 84,85 грн. Зазначені рішення не оскаржувались. 10.07.2013 Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил України, який є правонаступником 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України, перерахував частину заборгованості згідно рішення № 102 на суму 18 856,06 грн., проте решта заборгованості залишилась не погашеною. У судовому засіданні представник позивача позов підтримав.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позову, зазначивши, що висновок, викладений пп.3.1 п.3 акту перевірки № 317 від 13.05.2013 про те, що страхувальником в 2009 та 2010 рр. в звітній формі Ф4-ФСС та ТВП зараховані витрати за кошти Фонду на загальну суму 15811, 12 грн.(2009 р. - 4 932,42 та 2010 р. - 10 878,70 грн.), які на дату перевірки не підтверджені документально, а саме: перевіряючим не надані листки непрацездатності, табелі обліку використання робочого часу, протоколи комісії із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення, касова книга, первинні документи по касі, на підставі чого позивачем зроблено висновок про неправомірність зарахування суми витрат за рахунок коштів Фонду, що складає 15811,12 грн. в т.ч.: в 2009 році - допомога по тимчасовій непрацездатності 4 187,54 за 45 робочих днів та по догляду за дитиною - 744,88 грн. за 8 робочих днів; в 2010 р. допомога по тимчасовій непрацездатності склала 10878,70 за 94 робочих дні є хибним і законодавчо необґрунтованим, оскільки на час проведення документальної позапланової перевірки частина документів, яка підтверджувала правильність використання коштів Фонду на виплату встановлених видів допомоги, була знищена відповідно до чинного законодавства у зв'язку із закінченням строків їх зберігання. Однак протоколи комісії із соціального страхування наявні у відповідача, так само як і відомості нарахування заробітної плати працівникам, які підтверджують факт існування листків непрацездатності та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, що свідчить про поверхневе проведення перевірки і неправомірне та передчасне нарахування суми боргу та штрафних санкцій за використання коштів Фонду в 2009 та 2010 роках. Посилаючись на необґрунтованість позовних вимог та їх суперечність вимогам законодавства, просила в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Начальника 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних Сил України № 213 від 05.11.2012 на підставі Директиви Міністра оборони України від 09.07.2012 Д-322/1/9 дск, 30 автомобільну базу Генерального штабу Збройних сил України вважати переформованою в Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил України.

Листом 28.09.2012 30 автомобільна база Генерального штабу Збройних Сил України повідомила Директорові Голосіївської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про ліквідацію фінансового господарства 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України на підставі вищевказаної Директиви Міністра оборони України, визначеного правонаступника - Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил України, та вжиття у зв'язку з цим, заходів щодо зняття з обліку 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України з видачею довідки про відсутність заборгованості перед Фондом.

На підставі направлення №342 від 13.05.2013 для проведення позапланової перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у зв'язку з припиненням юридичної особи з 13.05.2013 по 13.05.2013, Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої складено акт № 317 від 13.05.2013.

На підставі зазначеного акту Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 102 від 14.05.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, згідно з яким підлягає перерахуванню до Фонду: не прийняті до зарахування витрати - 15 811, 12 грн.(за період до 01.01.2011); не прийняті до зарахування витрати - 3 044,94 грн.( за період після 01.01.2011);фінансові санкції - 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів (за період до 01.01.2011) - 7 905, 56 грн.; фінансові санкції - 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів (за період після 01.01.2011) - 1 522,47 грн.

Підставою для прийняття зазначеного рішення стало виявлене під час перевірки порушення 30 автомобільною базою Генерального штабу Збройних Сил України п.3 ч.2 ст.27, ч.2 ст.35, ст..37, ч.3 ст.50, ч.1 ст.51, ч.2 ст.53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-III, абз.1 п.4, абз.1 п.6, абз.1 п.7, абз.2 п.9, абз.1 п.14, абз.3 п.14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266.

У зв'язку з несплатою вказаних сум Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі п.6 ч.1 ст.28, ч.1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», винесено рішення № 126 від 06.06.2013 про застосування до 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України фінансових санкцій в розмірі 10% страхових коштів за несвоєчасне повернення страхових коштів - 2 828, 41 грн; пені в розмірі 0,1% несвоєчасно повернутих страхових коштів - 84,85 грн.

Відповідно до п.3 ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року з наступними змінами і доповненнями страховик має право: накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Положеннями ст. 30 Закону встановлено відповідальність за порушення встановленого порядку використання страхових коштів. Страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

За порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.

Своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Право розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду.

Згідно висновків, викладених в п.3 акту перевірки від 13.05.2013 щодо використання коштів ФСС з ТВП на виплату встановлених видів допомог, зазначено, що 2009 та 2010 р.р. страхувальником у звітній формі Ф4-ФСС та ТВП зараховані витрати за кошти Фонду на загальну суму 15811,12 грн.(2009 р. - 4 932,42 та 2010 р. - 10 878,70 грн.), які на дату перевірки не підтверджені документально, а саме: перевіряючим не надані листки непрацездатності, табелі обліку використання робочого часу, протоколи комісії із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення, касова книга, первинні документи по касі, що є порушенням п.3 ч.2 ст.27, ч.3 ст.50, ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Неправомірно зарахована сума витрат за рахунок коштів Фонду, складає 15811,12 грн. в т.ч.: в 2009 році - допомога по тимчасовій непрацездатності 4 187,54 за 45 робочих днів та по догляду за дитиною - 744,88 грн. за 8 робочих днів; в 2010 р. допомога по тимчасовій непрацездатності склала 10878,70 за 94 робочих дні.

Так зокрема, ч.3 ст. 50 Закону встановлено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб). Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду.

Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці п'ятому статті 37 цього Закону, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу.

Заперечуючи проти позову, представник відповідача посилалась на те, що на час проведення документальної позапланової перевірки частина документів, яка підтверджувала правильність використання коштів Фонду на виплату встановлених видів допомоги, була знищена відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України № 578/5 від 12.04.2012, Наказу Міністра оборони України від 11.11.1998 № 400 «Про затвердження Інструкції з діловодства у Збройних Силах України» та від 18.11.2003 № 401 «Про затвердження Переліку документів, що утворюються в діяльності Міністерства оборони та Збройних Сил України, із зазначенням строків зберігання документів», частина документів, яка підтверджувала правильність використання коштів Фонду на виплату встановлених видів допомоги, а саме: листки непрацездатності, табелі обліку використання робочого часу, та касові книги були знищені, у зв'язку із закінченням строків їх зберігання, а протоколи комісії із соціального страхування і відомості нарахування заробітної плати працівникам наявні, тому висновок позивача в акті перевірки про неправомірність зарахування страхувальником суми витрат за рахунок коштів Фонду, що складає 15811,12 грн. в т.ч.: в 2009 році - допомога по тимчасовій непрацездатності 4 187,54 за 45 робочих днів та по догляду за дитиною - 744,88 грн. за 8 робочих днів; в 2010 р. допомога по тимчасовій непрацездатності склала 10878,70 за 94 робочих дні є хибним і законодавчо необґрунтованим.

Проте з таким висновком суд погодитись не можна, оскільки акт про виділення для знищення документів, що не підлягають зберіганню, затвердженого ТВО начальника 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України у 2012 році не містить інформації про знищення листків непрацездатності та табелів обліку використання робочого часу.

Що стосується наданих суду протоколів засідань комісії із соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України, а також меморіального ордеру за листопад 2013 року, то суд зазначає наступне. В акті документальної позапланової перевірки зазначено, що перевіряючим не надавались до перевірки такі протоколи, як і листки непрацездатності, табелі обліку використання робочого часу, касова книга, та первинні документи по касі. Як вбачається з матеріалів справи і не заперечувалось сторонами у судовому засіданні акт перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 13.05.2013 був підписаний головою ліквідаційної комісії без додаткових пояснень та зауважень, рішення №102 від 14.05.2013 та № 126 від 06.06.2013 ні до Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ні в судовому порядку не оскаржувались.

Крім того, Центром забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил України, який є правонаступником 30 автомобільної бази Генерального штабу Збройних сил України 10.07.2013 частково здійснено повернення неправомірно використаних та витрачених коштів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності згідно рішення № 102 у розмірі 18 856,06 грн. Станом на час розгляду справи непогашеною залишилась частина заборгованості у розмірі 12 341,29 грн.

За таких обставин, враховуючи той факт, що відповідачем не сплачено в повному обсязі суму страхових коштів відповідно до рішень Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил України (р/р 35216003004364, р/р 37111009004364 в ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24978319) на користь Голосіївської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25605292576003 в ПАТ КБ « Надра», м. Київ , Центр , МФО 380764, код ЄДРПОУ 26080410) кошти в сумі 12 341,29 грн.(дванадцять тисяч триста сорок одна гривня 29 коп.).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.С. Мазур

Повний текст постанови складено та підписано 17.12.2013