ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2013 року Справа № 803/2463/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волдінера Ф.А.,
при секретарі судового засідання Ковальчук М.Ю.,
за участю представника позивача Олійника О.В.,
представників відповідача Матвійчук Т.М., Мельнічук О.В., Наумук С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Державної екологічної інспекції у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція у Волинській області звернулася в суд із адміністративним позовом про зобов'язання до Державної екологічної інспекції у Волинській області виконати пункт 2 законних вимог від 29.04.2013 року №03-070-14-14/2614 щодо відшкодування 33355,00 грн. заподіяних Державному бюджету збитків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за ІІ-ІV квартали 2010 року, 2011-2012 роки та завершений звітний період 2013 року виявлено ряд фінансових порушень, викладених в акті ревізії № 070-22/05 від 22.03.2013 року. На підставі даного акту та з метою повного усунення порушень, їх виникнення в подальшому позивачем була винесена та направлена відповідачу вимога від 29.04.2013 року №03-070-14-14/2614. Державною екологічною інспекцією у Волинській області від 22.05.2013 року № 1188/8 було повідомлено про вжиття заходів щодо виконання законних вимог від 29.04.2013 року. Однак, на момент подачі позову залишаються не виконаними в повній мірі вимоги від 29.04.2013 року №03-070-14-14/2614. Таким чином, позивач просить зобов'язати Державну екологічну інспекцію у Волинській області виконати пункт 2 законних вимог від 29.04.2013 року №03-070-14-14/2614 щодо зобов'язання відшкодувати витрат в сумі 33355,00 грн. та проведення претензійно-позовної роботи.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив адміністративний позов задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали, оскільки не погоджуються з висновками викладеними в акті ревізії щодо наявної у них фінансової заборгованості за надані ними послуги лісовим господарствам у 2011 році. Просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011 "Про Положення про Державну фінансову інспекцію України" затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію України, яка є правонаступником Головного контрольно-ревізійного управління України. Наказом голови Державної фінансової інспекції України від 07.12.2011 року затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію у Волинській області, яка є правонаступником Контрольно-ревізійного управління у Волинській області.
Згідно із статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм в подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Судом встановлено, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи та на підставі направлень на проведення ревізії від 01.02.2013 року № 65, від 01.02.2013 року № 66, від 25.02.2013 року № 137 та № 138 Державною фінансовою інспекцією у Волинській області було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Державної екологічної інспекції у Волинській області за період з ІІ-ІV квартали 2010 року, 2011-2012 роки, та завершальний звітний період 2013 року, за результатами якої складено акт перевірки № 070-22/05 від 20.03.2013 року. Перевіркою були встановлені порушення законодавства з питань збереження і використання активів, зокрема не відображено по бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за послуги з визначення радіаційного стану територій, об'єктів, будівельних матеріалів, радіаційного забруднення металобрухту та вантажів, які надавались суб'єктам господарювання у 2011 році на загальну суму 33355,00 грн., а саме: для ДП «Городоцьке лісове господарство» - 4430,00 грн., ДП «Камінь-Каширське лісове господарство» - 6165,00 грн., ДП «Ковельське лісове господарство» - 3330,00 грн., ДП «Любомльське лісове господарство» - 900,00 грн., ДП «Маневицьке лісове господарство» - 7110,00 грн., ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» - 5465,00 грн., ДП «Старовижівське лісове господарство» - 2655,00 грн. та ДП «Володимир-Волинське лісомисливське господарство» - 3300,00 гривень.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); одержувати від службових і матеріально відповідальних осіб об'єктів, що контролюються, письмові пояснення з питань, які виникають у ході здійснення державного фінансового контролю; пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
На підставі акту ревізії позивачем на адресу відповідача надіслано вимогу від 29.04.2013 року № 03-070-14-14/2614 пунктом 2 якої було зобов'язано відобразити по бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за послуги з визначення радіаційного стану територій, об'єктів, будівельних матеріалів, радіаційного забруднення металобрухту та вантажів, які за своїми природними властивостями мають рівень радіоактивності вищий за допустимі норми, які надавались суб'єктам господарювання у 2011 році на загальну суму 33355,00 грн., а саме: для ДП «Городоцьке лісове господарство» - 4430,00 грн., ДП «Камінь-Каширське лісове господарство» - 6165,00 грн., ДП «Ковельське лісове господарство» - 3330,00 грн., ДП «Любомльське лісове господарство» - 900,00 грн., ДП «Маневицьке лісове господарство» - 7110,00 грн., ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» - 5465,00 грн., ДП «Старовижівське лісове господарство» - 2655,00 грн. та ДП «Володимир-Волинське лісомисливське господарство» - 3300,00 гривень, а також стягнути із вищевказаних суб'єктів плату за надані в 2011 році послуги в загальній сумі 33355,00 грн. та зарахувати відповідні суми до Державного бюджету за кодом доходів 21080500 «Інші надходження» на рахунок №31118090700002. У разі незабезпечення добровільного перерахування коштів пред'явити до вищевказаних суб'єктів господарювання цивільні позови та стягнути їх у примусовому порядку або стягнути з винних осіб шкоду у порядку та розмірі встановленому статтями 130-136 КЗпП.Як вбачається з дослідженого судом листа-відповіді від 22.05.2013 року № 1188/8, відповідачем були частково виконані вимоги від 29.04.2013 року №03-070-14-14/2614.
Суд не бере до уваги доводи представників відповідача в судовому засіданні щодо проведення претензійної роботи та направлення листів-вимог до контрагентів. Оскільки суду не були надані належні докази, які свідчили про те, що Державною екологічною інспекцією у Волинській області було забезпечено належне виконання по стягненню до Державного бюджету коштів, зазначені у пунктах 2 законних вимог та проведення належним чином претензійної роботи по стягненню таких коштів.
Згідно з частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до приписів статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи те, що на момент розгляду справи вимога Державної фінансової інспекції у Волинській області від 29 квітня 2013 року №03-070-14-14/2614 в установленому законом порядку не оскаржена, належних та допустимих доказів про її виконання суду надано не було, а відтак вимога не скасована і є чинною. На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державну екологічну інспекцію у Волинській області виконати пункт 2 законних вимог Державної фінансової інспекції у Волинській області № 03-070-14-14/2614 від 29.04. 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 22 грудня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ф.А. Волдінер