Постанова № 3623455, 02.03.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.03.2009
Номер справи
7/569
Номер документу
3623455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02.03.2009 р.                                                   11:25                              № 7/569

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженною відповідальністю"ОМНІС"

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва

прозобов'язання вчинити певні дії

Представники:

від позивачівЗагородня Д. М. –представник за довіреністю

від відповідачаМазуркевич О. М. –представник за довіреністю

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва щодо проведення у 2008 році невиїзної перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ«ОМНІС», скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва, на підставі якого було видано першу податкову вимогу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 16.07.2008 № 1/3813.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем було порушено порядок винесення податкового повідомлення та податкової вимоги.

Ухвалою від 19.11.2008 було відкрито провадження по справі № 7/569 та призначено судове засідання на 20.01.09 о 16:15.

Представником відповідача було подано відзив на позов, де зазначено, що позивач внаслідок помилки оператора не сплачував суми штрафних санкцій, а податкова вимога не формувалась і не надсилалась позивачу з моменту узгодження податкового зобов’язання, а тому підстави для звернення до суду та задоволення позовних вимог відсутні.

18.02.09 позивачем було подано заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої він просив суд визнати протиправними дії ДПІ у Голосіївському районі м. Києва щодо проведення перевірки особового рахунку позивача за ф.№ 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість як платника податку на додану вартість та щодо скасування (зняття) з картки особового рахунку за ф. № 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість ТОВ «ОМНІС»95000,00 грн., віднесених ТОВ «ОМНІС»у 2006 році до складу податкового кредиту з податку на додану вартість; скасувати рішення ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, на підставі якого було скасовано (знято) з картки особового рахунку за ф.№ 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість ТОВ «ОМНІС»95000,00 грн., віднесених ТОВ «ОМНІС»у 2006 році до складу податкового кредиту з податку на додану вартість.

02.03.09 позивачем було подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій він просив суд: визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва щодо проведення перевірки особового рахунку ТОВ «ОМНІС»за ф. № 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість, як платника податку на додану вартість, та щодо скасування (зняття) з картки особового рахунку за ф. № 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість ТОВ «ОМНІС»95.000,00 грн., віднесених ТОВ «ОМНІС»у 2006 році до складу податкового кредиту з податку на додану вартість;

- скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва, на підставі якого було скановано (знято) з картки особового рахунку за ф. № 5 Для здійснення обліку податку на додану вартість ТОВ «ОМНІС»95.000,00 грн., віднесених ТОВ «ОМНІС»у 2006 році до складу податкового кредиту з податку на додану вартість;

- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі м. Києва вчинити дії з поновлення порушених прав ТОВ «ОМНІС»шляхом внесення до картки особового рахунку ТОВ «ОМНІС»за ф. № 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість 95.000,00 грн., віднесених ТОВ «ОМНІС»у 2006 році до складу податкового кредиту з податку на додану вартість, в рахунок погашення податкових зобов'язань.

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва щодо нарахування ТОВ «ОМНІС»податкового боргу в сумі 72.321,00 грн. та оформлення і направлення на адресу ТОВ «ОМНІС» першої податкової вимоги №1/3813 від 16.07.2008р.

- визнати нечинною першу податкову вимогу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 16.07.2008р. №1/3813.

- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі м. Києва вчинити дії з поновлення порушених прав ТОВ «ОМНІС»шляхом вчинення дій по скасуванню (відкликанню) першої податкової вимоги від 16.07.2008р. №1/3813.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Позивачем було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за 3 квартал 2004 року, в п. 17 розділу ІІ якої було зазначено суму податкового кредиту в розмірі 200 034 грн. в жовтні 2006 року позивачем було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, з якої вбачається, що позивачем в податковій декларації у звітному періоді –3 кварталі 2004 року –не було враховано суму податкового кредиту в розмірі 95000 грн. Таким чином, сума податкового кредиту, яка підлягала до відшкодування з бюджету, позивачем була визначена в розмірі 295034 грн.

З наданих представником відповідача по справі пояснень судом встановлено, що при обробці уточнюючого розрахунку оператором було допущено помилку, внаслідок якої замість занесення суми в розмірі 95000 грн. у рядок 7.3 «Збільшення суми, заявленої до відшкодування з бюджету», було внесено у рядок 7.2 «Зменшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету», у зв’язку з чим станом на 25.10.2006 за позивачем обліковувалося зменшення суми податкового зобов’язання з ПДВ.

Одночасно, як пояснив представник відповідача, 13.11.2006 позивачу за несплату узгодженої суми податкового зобов’язання в сумі 69252,00 та 2178 грн. було донараховано штрафні санкції, внаслідок чого позивачу було збільшено суму податкового зобов’язання в межах 95000 грн. помилкової переплати.15.11.2006 у зв’язку з надходженням скарги позивача ці суми були виключені із облікової картки платника податків. 22.01.07 до облікової картки ТОВ «ОМНІС»були вдруге внесені суми штрафних санкцій у зв’язку з їх узгодженням, але оскільки в облікову картку позивача було помилково внесено переплату, то податкова вимога на суми штрафних санкцій не надсилалась.

Як зазначив представник відповідача, 11.07.08 після виявлення і виправлення помилки у позивача виник податковий борг у оспорюваній сумі.

З наданих представником відповідача пояснень виявлення і виправлення зазначених вище помилок в обліковій картці позивача здійснювалося оператором, відомостей про якого на вимогу суду представник відповідача повідомити не зміг.

26.05.2006 відповідачем за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки було складено Акт «Про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов’язань ТОВ «Омніс»код ЄДРПОУ 31109026 за період з 19.04.2004 по 23.06.2004», в якому встановлено несвоєчасну сплату податку на додану вартість по акту документальної перевірки від 21.10.2003 № 96-2304/07-31109026 згідно податкового повідомлення-рішення від 05.04.04 № 0000912304/3.

02.06.06 відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0000502304/0, яким позивачу було нараховано штраф у розмірі 20 % узгодженої суми податкового зобов’язання –357154 грн., сплаченого з затримкою, в розмірі 71 430,80 грн.

17.08.06 відповідачем було знову винесено податкове повідомлення-рішення №0000502304/1 на зазначену вище суму.

Відповідно до п. 1.11 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкова декларація, розрахунок - документ, що подається і платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Статтею 5 зазначеного Закону визначено порядок узгодження сум податкових зобов'язань, оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу.

Пунктом 5.1. ст. 5 Закону № 2181 передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Згідно з п. 1.7. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 № 276 та зареєстрованої в Міністерстві! юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123, передбачено, що облікові операції з коригування даних у картках особових рахунків платників податків проводяться підрозділами адміністрування облікових

показників та звітності на підставі відповідних документів, датою їх надходження, з візою керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби "До обліку".

Пунктом 3.1. Інструкції № 276 встановлено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Пункт 3.5., 3.6., 4.3., 5.2. Інструкції передбачає, що у залежності від призначення платежів відкриваються, зокрема, такий особовий рахунок за ф. № 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість для платників податків - юридичних та фізичних. Форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, і плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше), (п.3.6.). При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку платника проводиться датою його подання. (п.4.3.) Суми нарахованих (сплачених) платежів за результатами документальних та/або камеральних перевірок, пені та штрафних (фінансових) санкцій обліковуються за тими самими кодами бюджетної класифікації, що й податки, збори (обов'язкові платежі), за якими здійснено такі нарахування (сплата), (п.5.2.).

Розділом 8 цієї Інструкції встановлено порядок підбиття підсумків в особових рахунках платників, відповідно до п. 8.1. та 8.8. якої передбачено, що у картках особових рахунків платників податків на дату проведення останньої облікової операції підбиваються підсумки за всіма графами карток особових рахунків з початку місяця та з початку року (крім граф, що відображають сальдо розрахунків з бюджетом). На кінець місяця після проведення останньої операції здійснюється запис указаних підсумкових рядків до особового рахунку. В особових рахунках платників після проведення всіх облікових операцій за останній робочий день грудня працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності засобами програмного забезпечення у відповідних графах таких особових рахунків підбиваються підсумки за рік.

Також розділом 9 цієї Інструкції визначено порядок перевірки особових рахунків платників, де пункт 9.1. передбачає, що не менше ніж раз на квартал працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності проводиться вибіркова перевірка правильності проведених операцій в особових рахунках платників. За результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведених операцій в особових рахунках платників податків працівником структурного підрозділу складається акт за формою, зазначеною у додатку № 1. При виявленні помилок, неповного чи неправильного відображення облікових показників в особових рахунках платників працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності, за необхідності, спеціалістами підрозділів автоматизації процесів оподаткування, обробки та введення документів відповідних галузевих підрозділів уживаються заходи щодо виправлення таких помилок, неповного чи неправильного відображення.

Виправлення помилок чи неправильного відображення здійснюється відповідачем на підставі пункту 4.2.4. даної Інструкції - облікові операції скасування зазначених податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені здійснюються на підставі рішення керівника (заступника керівника) податкового органу датою прийняття такого рішення.

Таким чином, в разі виявлення помилок чи неправильного відображення у обліковій картці позивача відповідач повинен скласти відповідний акт, а керівник відповідача - прийняти рішення про виправлення такої помилки чи неправильності.

В даному випадку відповідачем було безпідставно виключено з облікової картки позивача 95 000,00 грн., що раніше були віднесені на зменшення суми податкового зобов'язання з ПДВ та автоматично сформовані у борг, оскільки 95 000,00 грн. у поданій позивачем уточненій декларації у 2006р. і узгодженій відповідно до п. 5.1. Закону № 2181 позивач самостійно виправив помилку та збільшив суму, належну до відшкодування із бюджету позивачу на 95 000,00 грн.

Подальше знаття відповідачем цієї суми з облікової картки позивача як неправильно віднесеної (через 2 роки у 2008 році) є неправомірним, оскільки дана сума 95 000,00 грн. переплати позивача була узгоджена ще 25.10.2006, а тому могла бути відображена виключно або у погашення податкових зобов’язань (боргу), або у розрахунках на майбутні періоди, проте в жодному разі не могла бути просто викреслена, як неіснуюча.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що відповідачем було порушено приписи чинного податкового законодавства України в частині здійснення виключення та внесення відомостей до облікової картки позивача.

Крім того, суд звертає увагу на те, що зазначені дії відповідача потягли за собою протиправні негативні для позивача наслідки у формі прийнятих податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч.3 ст.2 цього Кодексу передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд також звертає увагу на невиконання відповідачем обов’язку, покладеного на нього в силу ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об’єктивно, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Такого висновку суд дійшов, виходячи з того, що поновлення порушених прав позивача можливе шляхом визнання протиправними дій відповідача, зобов’язання вчинити певні дії та скасування прийнятих ним актів. В той же час, заявлена позивачем вимога про зобов'язання відповідача вчинити дії з поновлення порушених прав ТОВ «ОМНІС»шляхом вчинення дій по скасуванню (відкликанню) першої податкової вимоги від 16.07.2008р. №1/3813 є необґрунтованою, так як зазначене питання про скасування податкової вимоги вирішується судом та додаткових дій з боку відповідача не вимагає.

Керуючись ст. ст. 2, 69-71, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІС" задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва щодо скасування (зняття) з картки особового рахунку за ф. № 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість ТОВ “ОМНІС”95.000,00 грн., віднесених ТОВ “ОМНІС” у 2006 році до складу податкового кредиту з податку на додану вартість.

3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі м. Києва вчинити дії з поновлення порушених прав ТОВ “ОМНІС” шляхом внесення до картки особового рахунку ТОВ “ОМНІС” за ф. № 5: Для здійснення обліку податку на додану вартість 95.000,00 грн., віднесених ТОВ “ОМНІС” у 2006 році до складу податкового кредиту з податку на додану вартість, в рахунок погашення податкових зобов'язань.

4. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва щодо нарахування ТОВ “ОМНІС” податкового боргу в сумі 72.321,00 грн. та направлення на адресу ТОВ “ОМНІС” першої податкової вимоги №1/3813 від 16.07.2008р.

5. Визнати нечинною першу податкову вимогу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 16.07.2008р. №1/3813.

6. В іншій частині позову відмовити.

7. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "ОМНІС" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Дата виготовлення повного тексту постанови 30 квітня 2009 р.

Суддя                                                                                 Арсірій Р.О.