Постанова № 3623438, 07.04.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.04.2009
Номер справи
6/536
Номер документу
3623438
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/536

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07.04.2009 р.                                                                                 № 6/536

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Назарова О.П. вирішив адміністративну справу

за позовомВідкрите акціонерне товариство "Укртранснафта"

до Спеціалізована державна податкова інспекція у м.Києві по роботі з великими платниками податків

провизнання нечинним податкового повідомлення-рішення

Представники: від позивачаЯкименко Ю.В., Бугай Д.М. від відповідача Алексенко Л.В. , Діденко Г.І.., Чорний А.М. 07.04.2009 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови. ОБСТАВИНИ СПРАВИ: До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта»(надалі - позивач) з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення –рішення від 06.11.2007 р. №0001954120/0 на загальну суму 19526700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач дійшов до помилкового висновку про порушення позивачем п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції Закону України від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР (далі Закон України № 283/97-ВР) в частині донарахування авансового внеску з податку на прибуток на загальну суму 19526 700,00 грн., з яких 6508 900,00 грн. основного платежу та 13017 800,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Позивач вказує на те, що відповідач не мав підстав визначати суму податкових зобов’язань на підставі приписів Закону України № 283/97-ВР, оскільки сплата авансового внеску здійснюється при наявності рішення позивача (емітента) про виплату дивідендів своїм акціонерам (власника) або при сплаті державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами платежів на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв’язку з розподілом частини прибутку такого підприємства. Позивач зазначає, що протягом 2007 року не здійснював виплату будь-яких дивідендів своїм акціонерам, тому правомірно не здійснював виплату частини прибутку, яка передбачена ст.. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 20007 рік»..

А тому, на думку позивача, донарахування авансових внесків з податку на прибуток та застосування штрафних санкцій є неправомірним.

Відповідач проти позову заперечує з наступних підстав. На думку відповідача, позивач в порушення п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», здійснив виплату частини прибутку (доходу) до загального фонду бюджету (дивідендів) за І квартал 2007 р. у розмірі 26035600,00 грн., без попередньої або одночасної сплати авансового внеску з податку на прибуток у сумі 6508900,00 грн. В зв’язку з несплатою авансового внеску з податку на прибуток при виплаті частини прибутку до загального фонду бюджету (дивідендів) за І квартал 2007 р. ВАТ «Укртранснафта»відповідно не зменшувала суму нарахованого податку на прибуток за І півріччя 2007 року на суму авансового внеску –не відображала у р. 20 Декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2007 року суму авансових внесків, нарахованих на суму сплаченої частини прибутку до загального фонду бюджету (дивідендів) за І квартал 2007 року. А тому, донарахування суми авансових внесків та застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідає чинному законодавству України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

BСТАНОВИВ:

          Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків була проведена планова документальна виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 р. по 30.06.2007 р. За результатами перевірки був складений акт від 24.10.2007 р. № 894/41-20/31570412 та прийняте податкове повідомлення –рішення від 06.11.2007 р. № 0001954120/0, за яким донарахований авансовий внесок з податку на прибуток в розмірі 6508900,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 13017800,00 грн. відповідно до п.п. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ.

Перевіркою було встановлено порушення ВАТ «Укртранснафта» п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме позивач здійснив виплату частини прибутку (доходу) до загального фонду бюджету (дивідендів) за І квартал 2007 р. у розмірі 26035600,00 грн., без попередньої або одночасної сплати авансового внеску з податку на прибуток у сумі 6508900,00 грн. В зв’язку з несплатою авансового внеску з податку на прибуток при виплаті частини прибутку до загального фонду бюджету (дивідендів) за І квартал 2007 р. ВАТ «Укртранснафта»відповідно не зменшувала суму нарахованого податку на прибуток за І півріччя 2007 року на суму авансового внеску –не відображала у р. 20 Декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2007 року суму авансових внесків, нарахованих на суму сплаченої частини прибутку до загального фонду бюджету (дивідендів) за І квартал 2007 року.

Зазначене повідомлення рішення було оскаржене ВАТ «Укртранснафта»в адміністративному порядку до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків, Державної податкової адміністрації у м. Києві та Державної податкової адміністрації України. В задоволенні скарг Товариству було відмовлено та залишено без змін спірне податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 06.11.2007 р. №0001954120/0 (Рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про результати первинної скарги від 27.12.2007 року за № 14716/10/25-019; Рішення Державної податкової адміністрації у м. Києві про результати розгляду скарги від 14.03.2008 року за № 954/10/25-114; Рішення Державної податкової адміністрації України про результати розгляду скарги від 23.05.2008 року за № 4978/6/25-0115 в матеріалах справи).

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до Свідоцтва серії А00 № 015922 про державну реєстрацію юридичної особи Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта»(ідентифікаційний код 31570412) зареєстроване Шевченківською районною державною адміністрацією у місті Києві 15.08.2001 р., номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДРПОУ 10741200000009478.

Згідно довідки Мінстату № 7413 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) має організаційно-правову форма - Відкрите акціонерне товариство, інстутиційний сектор економіки - приватні нефінансові корпорації.

Згідно з п.1.1. Статуту, ВАТ «Укртранснафта»утворено відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.06.2001 року № 256-р «Про утворення ВАТ «Укртранснафта»та рішення спостережної ради НАК «Нафтогаз України»від 28.07.2001 року (Протокол № 7) внаслідок реорганізації шляхом злиття ДАТ «Магістральні нафтопроводи «Дружба» (м. Львів), зареєстрованого 01.09.1998 р., та ДАТ «Придніпровські магістральні нафтопроводи»(м. Кременчук), зареєстрованого 20.08.1998 р. Товариство «Укртранснафта»є правонаступником державних акціонерних товариств «Магістральні нафтопроводи «Дружба»та «Придніпровські магістральні нафтопроводи»(п.1.2 Статуту).

Метою діяльності Товариства є здійснення транспортування, закупівлі, зберігання, переробки, перевалки та реалізації нафти і нафтопродуктів, надання супутніх при цьому послуг резидентам і нерезидентам України, провадження іншої підприємницької діяльності на території України та за її межами з метою отримання прибутку (п.3.1. Статуту).

Згідно з п.4.1. Статуту Товариство «Укртранснафта»є юридичною особою відповідно до законодавства України з набуттям прав і обов'язків з дня його державної реєстрації. Товариство діє на принципах повної господарської самостійності, самоврядування і самоокупності, несе відповідальність за наслідки своєї господарської діяльності та виконання зобов'язань перед партнерами і бюджетом (п.4.6. Статуту).

Засновником і єдиним акціонером Товариства є Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України " (п.6.1. Статуту). Акціонер Товариства має право затверджувати розподіл прибутків Товариства (п.6.2. Статуту). Відповідно до п.6.4. Акціонер Товариства (Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України») зобов'язаний виконувати обов'язки передбачені чинним законодавством України та цим Статутом.

Отже, Статутом ВАТ «Укртранснафта» визначено основні права та обов'язки Товариства, а також права та обов'язки Акціонера Товариства (Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»), в тому числі і передбачені чинним законодавством України.

Як встановлює норма п. 1.9 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів), у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державними некорпоратизованими, казенними чи комунальними підприємствами на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства.

Таким чином, до дивідендів прирівняні платежі, які здійснюються підприємством, засновником якого є виключно держава або місцеві органи самоврядування, у вигляді частини чистого прибутку на користь держави або органу місцевого самоврядування.

Згідно з п.п. 7.8.2 п. 7.8 статті 7 Закону України № 283/97-ВР, емітент, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, нарахований на суму дивідендів, призначених для виплати.

Це правило поширюється, також, на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому, відповідно, державним або місцевим виконавчим органом, в управлінні якого знаходяться такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету оскільки в даному випадку в якості акціонерів виступає держава чи місцеві органи влади.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що сплата авансового внеску з податку на прибуток, який передбачений п.п. 7.8.2 п. 7.8 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", здійснюється при наявності наступних підстав: рішення Позивача (емітента) про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам) або при сплаті державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами платежів на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв’язку з розподілом частини прибутку такого підприємства.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи. позивач протягом 2007 року не здійснював виплату будь-яких дивідендів своїм акціонерам, а тому правомірно не здійснював виплату частини прибутку, яка передбачена ст. 63 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Зазначене підтверджується наступними документами: Розрахунком частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році від 31.07.2007 року, Уточнюючим розрахунком податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.08.2007 року, Прогнозом нарахувань та сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) до державного бюджету підприємствами НАК „Нафтогаз України” у серпні 2007 року.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу).

Установлено, що господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) та дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік.

Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2007 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.

Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, а також господарських організацій, у статутних фондах яких є частка комунальної власності, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної або комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).

Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2007 році частину прибутку відповідно до статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах.

Також, ст. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»встановлено, що господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу):

державні (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"), в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, - у розмірі 15 відсотків;

акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

Установлено, що господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік.

Таким чином, до кола юридичних осіб, на яких поширюється дія ст.ст. 63, 61 згаданих Законів, віднесено зокрема господарські товариства, у статутному фонді яких державі належить пакет акцій. При цьому не є власністю держави пакет акцій у статутному фонді акціонерного товариства, переданий нею до статутного фонду іншого суб’єкта господарювання. Поняття власності держави і власності такого суб’єкта не є тотожними, оскільки ця власність належить різним особам, самостійним учасникам цивільного обігу (абз. 2 ч. 2 ст. 39 Закону України від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ «Про цінні папери та фондовий ринок»).

Відповідно до ст.. 2 Цивільного кодексу України, учасниками цивільних відносин є фізичні особи, юридичні особи, держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, інші держави та інші суб’єкти публічного права. Частиною 2 ст. 92 ЦК України передбачено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов’язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цивільних відносин. Вона може створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства, тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом (ч. 1 ст. 167 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 113 ЦК України, господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. З огляду на те, що належність частки в статутному фонді господарського товариства учаснику цивільних відносин визначає його участь у створенні цього товариства, а отже, і його статус, як учасника господарського товариства, відсутність у складі засновників, учасників ВАТ «Укртранснафта»держави, в особі уповноваженого органу, означає відсутність в статутному фонді акціонерного товариства чистки (акцій, паїв), що належить державі, незалежно від того, що держава є одноособовим власником всіх акцій НАК «Нафтогаз Україна».

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 116 ЦК України, НАК «Нафтогаз Україна»має право брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, НАК «Нафтогаз України», як єдиний акціонер ВАТ «Укртранснафта», не здійснював розподілу прибутку (доходу) позивача.

Норматив і порядок відрахування частки частини прибутку (доходу) встановлений постановою Кабінету Міністрів України. На виконання постанови КМ України від 29.01.2007 р. № 68 затверджений «Порядок відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)». Додатком 8 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»визначено, що ДПА України здійснює контроль за справлянням (стягненням) платежу за кодом бюджетної класифікації 21010200. Частина прибутку (доходу) господарських організацій, у статутному фонді яких є державна частка, що включена до бюджету, згідно з наказом Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію та її запровадження»від 27.12.2001 р. № 604, зазначений платіж в бюджетній класифікації «неподаткові платежі».

Як законодавчо встановлено, цей платіж є обов’язковим до сплати суб’єктами господарської діяльності, коло яких визначено ст.. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Правила п.п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»на цей платіж не поширюється, оскільки має іншу правову природу і законом встановлений інший порядок його сплати.

Норматив і порядок відрахування такої частини прибутку (доходу) регулюється Порядком відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), який затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 29.01.2007 року за № 68. ВАТ „Укртранснафта” не входить до суб’єктного складу платників зазначеного обов’язкового платежу.

Тому суд вважає, що норми стосовно сплати авансових платежів, які передбачені в пункті 7.8 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», застосовуються лише під час обчислення дивідендів та платежів, що прирівняні до них згідно з пунктом 1.9 цього Закону, тобто платежів, які сплачують державні, некорпоратизовані, казенні чи комунальні підприємства та, відповідно, не поширюються на ВАТ „Укртранснафта”.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

          Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Як встановлено судом, відповідач не довів правомірності прийнятих податкових повідомлень –рішень про донарахування податку з доходів фізичних осіб та застосування штрафних фінансових санкцій, та рішення про результати розгляду первинної скарги.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

          Якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу –відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Згідно Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. „б” п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито».

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити .

2. Визнати нечинним податкове повідомлення –рішення винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією в м. Києві по роботі з великими платниками податків від 06.11.2007 р. № 0001954120/0.

3. Судові витрати в розмірі 3,40 грн. судового збору, присудити на користь Відкритого акціонерного товариства «Укртарнснафта»з Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя                                                                                 Добрянська Я.І.