ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2013 року м. Київ К/9991/48754/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2010
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2011
у справі № 2а-3661/10/0670
за позовомМіського комунального підприємства «Золочівтеплоенерго»доДержавної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської областіпроскасування податкового повідомлення-рішенняВСТАНОВИВ:
Міське комунальне підприємство «Золочівтеплоенерго» (далі по тексту - позивач, МКП «Золочівтеплоенерго») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області (далі по тексту - відповідач, ДПІ у Золочівському районі) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000211600/0 від 08.12.2009.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2010, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2011, позов задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову і прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПІ у Золочівському районі проведено перевірку МКП «Золочівтеплоенерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства, за результатами якої складено акт від 30.11.2009 №16/15-213/20808336, яким встановлено порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, п. 7.7 ст. 7 та пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі акту перевірки відповідачем 08.12.2009 прийняті податкові повідомлення-рішення: № 0000211600/0, яким позивача зобов'язано сплати штраф у розмірі 50 % у сумі 56512,00 грн. та № 0000221600/0, яким позивача зобов'язано сплати штраф у розмірі 20 % у сумі 2143,40 грн.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 17.04.2009 МКП «Золочівтешгоенерго» подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період - березень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 57335,00 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість 30.04.2009. Позивач здійснював платежі з податку па додану вартість за березень 2009 року платіжними дорученнями у строк до 30.04.2009, всього на суму 57335,00 грн. з призначенням платежу - податок на додану вартість за березень 2009 року.
19.05.2009 позивачем подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період - квітень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 26533,00 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість - 01.06.2009. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за квітень 2009 року платіжним дорученням № 424 від 06.05.2009 на суму 300,00 грн. Всього сплачено 300,00 грн. призначенням платежу - податок па додану вартість за квітень 2009 року.
16.06.2009 МКП «Золочівтешгоенерго» подано декларацію з податку па додану вартість за звітний період травень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 20878,00 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість 30.06.2009. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за травень 2009 року платіжними дорученнями: у строк до 30.06.2009. Всього сплачено 29450,00 грн., призначенням платежу - податок па додану вартість за травень 2009 року.
15.07.2009 позивачем подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період - червень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 8141,00 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань - 30.07.2009. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за червень 2009 року платіжними дорученнями у строк до 30.07.2009. Всього сплачено 6100,00 грн. з призначенням платежу - податок на додану вартість за червень 2009 року.
22.07.2009 МКП «Золочівтешгоенерго» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку па додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 137,00 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань - 22.07.2009. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість за уточнюючим розрахунком платіжним дорученням № 565 від 22.07.2009 на суму 144,00 грн. Всього сплачено 144,00 грн. з призначенням платежу - податок на додану вартість згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань за липень 2009 року, в тому числі штрафна санкція - 7,00 грн.
19.08.2009 позивачем подано декларацію з податку на додану вартість за звітний період липень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 8020,00 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань - 31.08.2009. Згідно платіжних документів позивач здійснював платежі з податку на додану вартість платіжними дорученнями у строк до 31.08.2009. Всього сплачено 1500,00 грн. з призначенням платежу - податок па додану вартість за липень - 2009 року.
16.09.2009 МКП «Золочівтешгоенерго» подано декларацію з податку на додану вартість за звітній період - серпень 2009 року. Задекларована сума податку до сплати становить 2697,00 грн. Граничний термін сплати податкових зобов'язань - 30.09.2009. Згідно платіжних документів позивач здійснювало платежі з податку на додану вартість платіжним дорученням: № 649 від 28.09.2009 на суму 1000,00 грн. Всього сплачено 1000,00 грн. з призначенням платежу податок на додану вартість за серпень 2009 року.
Крім цього, позивачем подано до суду договори про переведення права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків від 02.10.2010, згідно яких МКП «Золочівтеплоенерго» проводило стягнення заборгованості із своїх контрагентів у травні 2009 року та зараховувало суму заборгованості на погашення своїх податкових зобов'язань.
Згідно пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку - передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штрафу таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового борту;при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничною строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно п. 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї ж Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів (згідно з главою 5 цієї ж Інструкції). При цьому згідно п. 3.8. цієї ж Інструкції, «Призначення платежу» платіжне доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Таким чином, у податкового органу відсутні право чи обов'язок самостійно змінювати призначення платежу, визначеного платником податків при їх сплаті, зокрема з метемо погашення податкового боргу. Докази (платіжні документи), які містяться у справі вказують па призначення платежу - сплата податкових зобов'язань за певний період.
Позивач, самостійно визначивши та перерахувавши суму ПДВ, виконав своє зобов'язання зі сплати ПДВ за визначеними ним періодами, що виключає застосування дії МКП «Золочівтендосисрго» штрафних (фінансових) санкцій, передбачених пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Судами попередніх інстанцій встановлено неповну сплату позивачем узгоджених податкових зобов'язань та неправильність зарахування відповідачем сплати позивачем ПДВ, внаслідок чого неможливо встановити розмір та період розподілу коштів що надійшли на рахунок державного бюджету.
Проте, суд не може визнати недійсним рішення податкового органу в якійсь сумі, оскільки суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області відхилити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2010 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. СтепашкоСудді(підпис)С.Е.Острович (підпис)М.О. Федоров