Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 801/942/13-а
10.12.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кукти М.В.,
суддів Кучерука О.В. ,
Єланської О.Е.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кудряшова А.М.) від 09.04.13 у справі № 801/942/13-а
за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Чернишевське" (вул. Кірова 2 а,Чернишове,Роздольненський район, Автономна Республіка Крим,96210)
до Державної інспекції сільського господарства в АР Крим (вул.Севастопольська, 48/1,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95015)
про визнання протиправними дій та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2013 позовні вимоги Приватного сільськогосподарського підприємства "Чернишевське" - задоволені частково.
Визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції сільського господарства в АР Крим від 29.12.2012 року №870 про усунення порушення вимог земельного законодавства, який видано Приватному сільськогосподарському підприємству «Чернишевське» в частині встановлення строку щодо усунення порушення вимог земельного законодавства у тридцятиденний строк.
В іншій частині позовних вимог -відмовлено.
Повернуто з Державного бюджету України на користь Приватного сільськогосподарського підприємства «Чернишевське» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 17 (сімнадцять) гривень 20 копійок.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2013, та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 10.12.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 26.11.2012 по 14.12.2012 посадовими особами Державної інспекції сільського господарства в АР Крим була проведена планова перевірка дотримання ПСП "Чернишевське" вимог земельного законодавства та відповідності атестаційним вимогам насінництва.
За результатами планової перевірки державними інспекторами 14.12.2012 складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, яким було встановлено, що ПСП «Чернишевське» використовує земельні ділянки загальною орієнтовною площею 517,1749 га, належну пайщикам - громадянам України, без правовстановлюючих документів на неї, а саме за наявності 90 договорів оренди цих земельних ділянок, які не пройшли відповідну державну реєстрацію, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України (а.с. 62-67).
На підставі наведеного акту був складений припис № 870 від 29.12.2012 про необхідність усунення порушень земельного законодавства та реєстрації у тридцятиденний строк у відповідності до статей 125, 126 Земельного кодексу України зазначених договорів оренди укладених з фізичними особами - пайщиками (а.с. 6).
Позивач, не погоджуючись із зазначеним приписом, мотивує свою незгоду тим, що він був складений та надісланий з порушенням порядку, який передбачено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та не відповідає вимогам цього закону, та окрім того відповідачем не були враховані терміни проходження процедури реєстрації договорів оренди, які не залежать від ПСП «Чернишевське», тим самим порушуючи його право та законні інтереси, за захистом яких позивач був вимушений звернутися до суду.
Розглянувши справу в порядку ст. 195, п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 5 вказаного Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, що затверджене Указом Президента України від 13.04.2011 N 459/2011, передбачено, що Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право зокрема, складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Матеріалами справи встановлено, що на виконання щорічного плану перевірок на 4-ий квартал 2012 року відповідачем прийнятий наказ № 420/0 від 23.11.2012 про проведення перевірки ПСП «Чернишевське» (а.с.33-34), на підставі якого посадовим особам було видане направлення № 4783/4 від 23.11.2012 про проведення перевірки (а.с.55). Зазначене повідомлення було направлене позивачу, про що зроблений відповідний запис в журналі реєстрації вихідної кореспонденції (а.с.60-61).
Частиною 6 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що в останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Пунктом 5.1. Наказу Державного комітету України по земельним ресурсам 12.12.2003 року N 312 визначено, що при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Згідно з пунктом 5.2., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства складається за результатами перевірки: якщо виявлено чи не виявлено порушення земельного законодавства; при усуненні чи не усуненні раніше виявлених порушень у строк, установлений у приписах (у тому числі і в повторно виданих приписах); при неможливості встановити особу порушника.
Пунктом 5.3. визначено, що акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При проведенні спільних перевірок з іншими органами контролю копія акта надається цим органам.
Отже, зазначеними положення передбачене не тільки безпосереднє вручення, але й надсилання акту перевірки юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись.
У разі надсилання акту поштою, на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.
З матеріалів справи вбачається, що акт перевірки від 14.12.2012, був направлений відповідачу 14.12.2012 рекомендованим листом, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.56).
Що стосується зауважень позивача про порушення відповідачем вимог законодавства в частині винесення припису № 870 від 29.12.2012, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно з п. 8 ст. 7 8., припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Крім того, у будь-якому випадку недотримання формальних термінів складання припису не свідчить про відсутність порушень, зафіксованих у акті перевірки та встановлених у цьому приписі.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, ПСП «Чернишевське» на території Роздольненського району АР Крим для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються земельні ділянки загальною орієнтованою площею 9062,27 га, з яких 8106,31 земель використовуються на підставі договорів оренди, що укладені ПСП «Чернишевське» з власниками земельних ділянок та власниками земельних часток (паїв), 392,5571 га - на підставі договорів оренди, що укладені з власниками земельних часток (паїв), 563,4056 га - на підставі трьох договорів оренди, що укладені з Роздольненською РДА.
Відповідно до ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ст. 126 Земельного Кодексу України Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Судовою колегією встановлено, що земельні ділянки загальною орієнтовною площею 517,1749 га використовуються ПСП «Чернишевське» на підставі 90 договорів оренди з громадянами, що не пройшли обов'язкову державну реєстрацію.
Таким чином, оскаржуваним приписом обґрунтовано встановлено порушення вимог земельного законодавства, а саме статей 125, 126 Земельного кодексу України, у порушення яких ПСП «Чернишевське» без наявності правовстановлюючих документів використовуються земельні ділянки для розміщення об'єктів нерухомого майна, яке належить ПСП «Чернишевське».
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги правомірність дій Державної інспекції сільського господарства в АР Крим щодо проведення планової перевірки дотримання ПСП "Чернишевське" вимог земельного законодавства та відповідності атестаційним вимогам насінництва, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач при внесенні припису № 870 від 29.12.2012, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Окрім того, у період з 26.11.2012 по 14.12.2012 позивачем було подано 93 заяви до Міжрайонного Управління Держземагенства у Роздольненському і Первомайському районах АР Крим на державну реєстрацію договори оренди з власниками земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в результаті оброблення яких 42 було зареєстровано. Інші договори не були зареєстровані у зв'язку із відсутністю даних про земельну ділянку в АС ДЗК, через наявну державну реєстрацію договору оренди з іншим землекористувачем та з інших причин.
Що стосується строків усунення порушень земельного законодавства у кількості 30 днів встановлених оскаржуваним приписом та порядку державної реєстрації оренди земельних ділянок, яку необхідно провести для усунення цих порушень, судова колегія зазначає, що з 01.01.2013 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, у тому числі на земельні ділянки, здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції та його територіальні управління юстиції, від імені Міністерства юстиції вказані функції виконує Державна реєстраційна служба України та її структурні територіальні підрозділи.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно згідно статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» від 01.07.2004 № 1952-VI - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та не житлові приміщення.
Відповідно до ч. 7 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» передбачено що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території на який діє відповідний орган державної реєстрації прав, крім випадків коли: державна реєстрація прав власності, реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинюється така дія; та у випадку коли державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майно, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом яким вчинено таку дію.
Згідно частини 5 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
Відповідно до пп. 5 п 4 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 22.06.2011 № 703, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, що є похідними від права власності, проводиться після державної реєстрації права власності на таке майно.
Отже, відповідним органом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у Роздольненському районі АР Крим є реєстраційна служба Роздольненського районного управління юстиції в АР Крим та відповідний нотаріус, який є спеціальним суб'єктом на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Таким чином, для державної реєстрації договорів оренди земельної ділянки, власники земельних ділянок повинні зареєструвати своє право у Державному реєстрі прав в порядку визначеному Законом, та Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703, після чого стане можливим проведення реєстрації похідного права - оренди, за заявою встановленої форми яку має право подати на реєстрацію, що не перевищує чотирнадцяти і робочих днів, до реєстраційної служби за місцезнаходженням об'єкту нерухомого майна, право набувач (орендатор) в строк.
Законодавством у сфері державної реєстрації прав не встановлено правонаступництва органів державної реєстрації прав у зазначеній сфері, тобто переходу прав і обов'язків від органів земельних ресурсів або інших органів, які до 01.01.2013 проводили реєстрацію речових прав, у тому числі реєстрацію оренди земельних ділянок, у зв'язку з чим Міжрайонне Управління Держземагенства у Роздольненському і Первомайському районах АР Крим не передавало заяви на реєстрацію договорів оренди, з власниками земельних ділянок, до Реєстраційної служби Роздольненського районного управління юстиції АР Крим.
Відповідачем при винесені оскаржуваного припису не були враховані вищезазначені зміни в законодавстві, які унеможливлюють виконання ПАТ «Чернишевське» його виконання в частині встановленого тридцяти денного строку для усунення порушення вимог земельного законодавства, та в подальшому, неминуче призведуть до виявлення повторного порушення, що є недопустимим.
Виходячи з вищевикладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що для забезпечення відновлення порушеного права Приватного сільськогосподарського підприємства «Чернишевське» необхідно визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції сільського господарства в АР Крим від 29.12.2012 року №870 в частині встановлення строку щодо усунення порушення вимог земельного законодавства у тридцятиденний строк.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а згідно ст.86 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.13 у справі № 801/942/13-а - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.13 у справі № 801/942/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис М.В. Кукта
Судді підпис О.В.Кучерук
підпис О.Е.Єланська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.В. Кукта