Постанова № 36203541, 19.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.12.2013
Номер справи
2а-7374/12/2670
Номер документу
36203541
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

в порядку письмового провадження

м. Київ

19 грудня 2013 року № 2а-7374/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва

до

Комунального підприємства «Київпастранс»

про

стягнення заборгованості

Встановив:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Київпастранс» про стягнення заборгованості по сплаті штрафних санкцій, пені у розмірі 758 687,65 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.05.2012 р. відкрито скорочене провадження в адміністративній справі. Ухвалою суду від 09.07.2012 р. справу призначено до слухання в судовому засіданні.

Провадження у справі зупинялось відповідно до ухвал суду від 29.08.2012 р., від 27.06.2013 р. та від 06.08.2013 р.

Судом ухвалено виділити в окреме провадження частину позовних вимог Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва до Комунального підприємства «Київпастранс» про стягнення заборгованості в розмірі 589 404,96 грн. та постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2013 р. позов в цій частині задоволено.

Таким чином, суд розглядає справу в частині позовних вимог про стягнення в розмірі 169 282,69 грн. на підставі Рішення Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 19.01.2011 р. № 20.

В судове засідання 16.12.2013 представник позивача прибув. Відповідач, належним чином повідомлений про судове засідання, явку свого представника не забезпечив.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача виникла заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва щодо сплати фінансових санкцій та пені відповідно до рішення про застосування фінансових санкцій на підставі ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасне перерахування страхувальником страхових внесків.

Відповідач заперечень проти позову не надав.

Відповідно до частини четвертої ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. ст. 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Служба колії є філією Комунального підприємства «Київпастранс» (код ЄДРПОУ 31725604) та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Абзацом 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV (надалі – Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до вказаної статті страхові внески – це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до ст. 17 Закону № 1058-ІV, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Статтею 20 вищезазначеного Закону передбачено, що у випадку несвоєчасної або неповної сплати внесків страхувальником до них застосовуються фінансові санкції.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в залежності від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою статті 106 Закону № 1058-ІV, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищестоящого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов’язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва від 19.01.2012 р. № 20 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, до Комунального підприємства «Київпастранс» застосовано штраф в розмірі 38 904,40 грн. та нараховано пеню в розмірі 130 378,29 грн., всього – 130 378,29 грн.

Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення (в матеріалах справи) рішення отримано відповідачем 23.01.2012 р.

Згідно картки особового рахунку Комунального підприємства «Київпастранс» (Служба колії) відповідачем не погашено суму вище вказаних фінансових санкцій та пені - у розмірі 130 378,29 грн.

Рішення від 19.01.2012 р. № 20 було оскаржено відповідачем до Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-7864/12/2670 за позовом КП “Київпастранс” в особі відокремленого підрозділу - Служби колії до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправним і скасування рішення від 19 січня 2012 року № 20 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-7864/12/2670 відмовлено у задоволенні позову. Постанова набрала законної сили відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2013 р.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону № 1058-ІV територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Відповідно пункту 8 ч. 3 ст. 106 Закону № 1058-ІV у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.

Відповідно до пункту 8.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 року № 64/8663 (далі-Інструкції), суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка).

Згідно до підпункту "а" пункту 8.2. Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.

Згідно абз. 7 пункту 8.3. Інструкції вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.

На підставі вищезазначеного позивачем було направлено вимогу № 119-27 від 04.05.2012 р. до Служба колії КП «Київпастранс», яка згідно корінця вимоги та повідомлення про вручення поштового відправлення отримана страхувальником.

Комунальним підприємством «Київпастранс» в судовому порядку оскаржувалась вимога № 119-27 від 04.05.2012 р. та постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2012 р. по справі № 2а-8898/12/2670 за позовом Комунального підприємства «Київпастранс» в особі відокремленого підрозділу – Служби колії до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва відмовлено у задоволенні позову. Постанова набрала законної сили відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2013 р.

Відповідно пункту ч. 15 ст. 106 Закону № 1058-ІV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відносини, що склалися між позивачем та відповідачем є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту ст. 3 та п. 2 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене суд, прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача – суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 41, 69, 71, 94, 97, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва до Комунального підприємства «Київпастранс» про стягнення заборгованості щодо частини позовних вимог задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Київпастранс» заборгованість у розмірі 169 282,69 грн. (сто шістдесят дев’ять тисяч двісті вісімдесят дві грн. 69 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва на розрахунковий рахунок 256033122603 в Головному управлінні ОЩАДБАНКу по м. Києву та Київській області, МФО 322669, ЄДРПОУ 22869448, отримувач Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. О. Маруліна