Постанова № 36201171, 12.12.2013, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
522/17913/13-а
Номер документу
36201171
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/17913/13-а

Номер провадження 2 а/522/1324/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2013 року м. Одеса

Приморський районний суд міста ОСОБА_1 у складі:

головуючого судді - Суворової O.E.,

при секретарі - Бондаренко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Одеської міської ради, треті особи - Комунальне підприємство «Центр екологічних проблем та ініціатив», Департамент екології та розвитку рекреаційних зон про визнання незаконною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та стягнення матеріальної та моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до Одеської міської ради, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради у частині не виконання нею обов'язків, покладених на неї нормативно-правовими та іншими актами, що визначають його повноваження у сфері управлінської діяльності, а саме невиконання вимог ст. 24 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», ст. 16 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», п.п. 4, 6 Порядку проведення заходів, необхідних для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 425 від 28 вересня 2010 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2010 року за № 1247/18542 , глав 1, 2, 4, 9 Програми охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Одесі на 2007-2015 роки, затвердженої рішенням Одеської міської ради № 1388-V від 4 липня 2007 року, що призвело до порушення його права на охорону здоров'я на сприятливе навколишнє середовище, зобов'язати Одеську міську раду виконати вимоги зазначених нормативно-правових актів та вжити дієвих заходів з відлову безнаглядних з відлову безнаглядних собак на території Приморського району м. Одеси, стягнути з Одеської міської ради на його користь компенсацію спричиненої майнової шкоди в розмірі 89 гривень та моральної шкоди у розмірі 10000 гривень.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 19 січня 2013 року біля 14 год. 00 хв. на вул. Армійській у м. Одесі його вкусив безнаглядний собака, у звязку із чим він був вимушений звернутись до медичного закладу за відповідною допомогою. Позивач вважає, що даний інцидент відбувся через бездіяльність Одеської міської ради щодо виконання покладених на неї законом функцій, у зв'язку із чим бездіяльністю відповідача йому було спричинено майнову та моральну шкоду.

До участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, було залучено КП «Центр екологічних проблем та ініціатив» Одеської міської ради та Департамент екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити.

Відповідач Одеська міська рада у судове засідання представника не направила, про дату, час та місце судового засідання Одеська міська рада сповіщена належним чином, про поважні причини неявки у судове засідання відповідач не сповістив.

Представники третіх осіб - КП «Центр екологічних проблем та ініціатив» Одеської міської ради та Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову.

У відповідності до ч. 4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню. Судом встановлені наступні фактичні обставини на підставі представлених особами, які беруть участь у справі, доказів.

19 січня 2013 року о 14 год. 00 хв. позивача на вул. Армійській біля будинку № 10 вкусив безнаглядний собака. В результаті укусу він отримав тілесні ушкодження у вигляді саден та підшкірної гематоми правої голені. Після даного інциденту позивач звернувся до медичних закладів, де йому було надано медичну допомогу та виконано протиінфекційні процедури. Дані факти підтверджуються медичними довідками від 19 січня 2013 року, виданої лікарем КУ «Міська клінічна лікарня № 9 імені професора ОСОБА_1», від 22 січня 2013 року, виданої лікарем КУ «Міська клінічна лікарня № 3 імені професора ОСОБА_3», актом обстеження № 202 від 24 січня 2013 року, виконаного Бюро судово-медичної експертизи Управління охорони здоров'я Одеської облдержадміністрації, відмовними матеріалами № 404 від 23 січня 2013 року та № 3114 від 15 травня 2013 року, наданими Шевченківським ВМ Приморського РВ УМВС України в Одеській області на виконання ухвали суду від 15 жовтня 2013 року.

З відповіді КУ «Міська поліклініка № 6» № 735 від 3 грудня 2013 року, наданої на виконання ухвали суду від 19 листопада 2013 року, вбачається, що у КУ «Міська поліклініка № 6» за період 2012-2013 р.р. зареєстровано 11 звернень за медичною допомогою пацієнтів, які отримали тілесні ушкодження в результаті нападу на них безхазяйних собак в районі вул. Армійської, буд. № 8 та № 10.

З листа КП «Центр екологічних проблем та ініціатив» № 32/09-10 від 11 лютого 2013 року вбачається, що співробітниками КП «Центр екологічних проблем та ініціатив» було розглянуто звернення позивача № ТД 152373 від 24 січня 2013 року на телефон довіри Одеського міського голови з приводу знаходження безхазяйних тварин в районі вулиць Армійської та Сегедської. Співробітниками служби відлову безхазяйних тварин було відловлено 1 собаку, вказано у зверненні. Тварина доставлена до притулку для стерилізації та щеплення від сказу та буде повернена до попереднього місця мешкання.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», захист населення від інфекційних хвороб, спільних для тварин і людей (зооантропонозних інфекцій), забезпечується проведенням ветеринарно-санітарних, протиепізоотичних, профілактичних і протиепідемічних заходів під час догляду за тваринами, виробництва, переробки та реалізації продукції тваринництва, дотриманням усіма господарюючими суб'єктами вимог ветеринарних, санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також контролем місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за їх дотриманням. З метою запобігання виникненню та поширенню зооантропонозних інфекцій серед людей місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування: затверджують комплексні програми і плани профілактики та боротьби з цими інфекціями; затверджують правила утримання тварин у домашніх умовах, виділяють і облаштовують на територіях населених пунктів місця для їх вигулювання, забезпечують відлов, тимчасове утримання та регулювання чисельності бродячих тварин; забезпечують систематичне проведення дератизації на територіях населених пунктів, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах.

У відповідності до п.п. 4, 6 Порядку проведення заходів, необхідних для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 425 від 28 вересня 2010 року, регулюванню чисельності підлягають безпритульні тварини, які: заподіюють шкоду компонентам природного середовища, життю, здоров'ю та майну громадян, майну юридичних осіб; заподіюють шкоду сільському, лісовому, мисливському і (або) рибному господарству; завдають клопоту мешканцям населених пунктів; створюють загрозу чи перешкоджають транспортному руху, функціонуванню ліній електромережі, промислових і військових об'єктів; народилися з відхиленнями у фізичному розвитку, хворі або є носіями збудників хвороб, небезпечних для життя і здоров'я інших тварин чи людей; чисельність яких загрожує санітарно-епідеміологічному благополуччю населення; створюють загрозу виникнення епізоотій.

Безпритульні тварини підлягають вилову. Подальше обстеження виловлених безпритульних тварин, проведення процедур з ними і вирішення питання власності на них здійснюються відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

Згідно ч.ч. 1, 5 ст. 24 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову.

Для забезпечення вилову та тимчасової ізоляції собак, котів та інших домашніх тварин органами місцевого самоврядування можуть створюватися комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах відповідно до місцевих програм регулювання чисельності тварин у населених пунктах.

З метою впровадження принципів захисту тварин від жорстокого поводження та гуманного ставлення до них, Одеською міською радою було прийнято рішення № 1388-V від 4 липня 2007 року, яким було затверджено Програму охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Одесі на 2007-2015 роки.

Відповідно до п. 1 розділу VІІI «Організація управління та контролю за ходом виконання Програми», служба відлову безпритульних тварин організується на базі комунального підприємства «Центр екологічних проблем та ініціатив». Вилов безпритульних тварин проводиться співробітниками служби відлову з дотриманням принципів гуманності і відповідно до цієї Програми та існуючого законодавства. Заборонена діяльність інших організацій і осіб, у тому числі, приватних, стосовно вилову і знищення безпритульних тварин. Загальне керівництво службою відлову, вирішення проблем, що виникають під час вилову та транспортування тварин, координація робіт з вилову та співпраця з БУ «Притулок для захисту і допомоги безпритульним тваринам» (далі Притулок) покладається на начальника служби відлову. Начальник служби відлову призначається наказом директора КП «Центр екологічних проблем та ініціатив».

Таким чином, обов'язок щодо відлову безпритульних тварин було покладено на службу відлову безпритульних тварин, яка є структурним підрозділом КП «Центр екологічних проблем та ініціатив».

Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що належним відповідачем за заявленими позивачем вимогами є КП «Центр екологічних проблем та ініціатив», яке не є суб'єктом владних повноважень, що виключає заміну відповідача в межах адміністративної юрисдикції, суд доходить до висновку про необхідність відмови у позові, роз'яснивши позивачеві право звернутись до суду із відповідними вимогами до КП «Центр екологічних проблем та ініціатив» у порядку цивільного судочинства.

Крім того, суд зауважує, що з матеріалів справи не вбачається факту бездіяльності Одеської міської ради з приводу виконання обов'язків щодо регулювання чисельності безнаглядних тварин у м. Одесі, оскільки Одеською міською радою прийнята та фінансується Програма охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Одесі на 2007-2015 роки, створений та функціонує служба відлову безпритульних тварин.

Також суд зауважує, що не підлягає задоволенню вимога позивача про зобов'язання Одеської міської ради виконати вимоги зазначених нормативно-правових актів та вжити дієвих заходів з відлову безнаглядних з відлову безнаглядних собак на території Приморського району м. Одеси з огляду на таке. Відповідно до ч. 2 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Враховуючи дану норму, а також гарантії місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України, ніхто не може зобовязати колегіальний орган місцевого самоврядування, прийняти будь-яке, наперед визначене рішення, а суд може лише зобовязати орган місцевого самоврядування розглянути окреме конкретно визначене питання у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Враховуючи те, що судом не встановлено жодного зв'язку між діями чи бездіяльністю Одеської міської ради та шкодою, спричиненою позивачеві, суд доходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог про відшкодування шкоди.

На підставі викладеного, керуючись 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Одеської міської ради, треті особи - Комунальне підприємство «Центр екологічних проблем та ініціатив», Департамент екології та розвитку рекреаційних зон про визнання незаконною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та стягнення матеріальної та моральної шкоди - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови через Приморський районний суд міста ОСОБА_1.

Суддя О.В.Суворова

12.12.2013