Справа № 105/2437/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" листопада 2013 р. Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого, судді Старової Н.А.,
при секретарі Рижковій О.А., Суханек Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Джанкой цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПП «ЗемлемерПлюс» про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, за участю третьої особи Джанкойської міської ради АР Крим, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПП «Землемер Плюс» про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, за участю третьої особи Джанкойської міської ради АР Крим.
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та уточнивши позовні вимоги, мотивував наступним. Між ним та ПП «ЗемлемерПлюс» укладений договір на підготовку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, розташованої за адресою: пер. Виноградний, 2, м. Джанкой АР Крим у строк до 10.11.2012 року. Після спливу строку дії договору він 20.02.2013 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити його в які строки буде виконаний проект. Згідно письмової відповіді відповідача № 01/52 від 27.02. 2013 року його повідомлено про неможливість виконання проекту землеустрою через зміни до діючого законодавства. Вважає дану відповідь протиправною, оскільки вона не містить інформації щодо суті поданої ним заяви. Відповідач прострочив строки виконання зобовязань за договором, до цього часу не затвердив проект землеустрою. Бездіяльністю відповідача йому задано моральної шкоди, яка полягає в порушенні його права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки. Крім того, йому спричинена матеріальна шкода, яка повязана з витратами на придбання паперу та пального для поїздок до суду.
На підставі викладеного, просить визнати протиправною відповідь ПП «ЗемлемерПлюс» № 01/52 від 27.02. 2013 року, визнати протиправною бездіяльність ПП «ЗемлемерПлюс» щодо невиконання зобовязань за договором на підготовку проекту землеустрою, зобовязати ПП «ЗемлемерПлюс» затвердити проект землеустрою в місячний строк, стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 20000 грн., матеріальну шкоду в розмірі 500 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позові. Вважає, що відповідь ПП «ЗемлемерПлюс» № 01/52 від 27.02. 2013 року є протиправною, оскільки не надає відповіді на суть поданої ним заяви щодо строків виконання проекту землеустрою. Бездіяльність відповідача, яка полягає у невиконанні зобовязань за договором на підготовку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, є протиправною, оскільки землевпорядна організація свої зобовязання за договором не виконана та у встановлені строки не затвердила проект землеустрою. Вважає, що згідно положень ст. 118 ЗК України для затвердження проекту достатньо заяви ПП «ЗемлемерПлюс», подання заяви особисто замовником законом не вимагається, тому Джанкойська міська рада повернула пакет документів, які направленні ПП «ЗемлемерПлюс» для затвердження незаконно.
Діями відповідача йому спричинена моральна шкода, яка полає в тому, що протягом тривалого часу порушується його право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки. Крім того, діями відповідача йому спричинена матеріальна шкода, яка полягає в тому, що він вимушений був звернутися до суду за захистом свого порушеного права, поніс витрати на придбання паперу, на пальне для переїздів до судових засідань, надавати підтверджуючи витрати документи не має потреби, оскільки він просить стягнути витрати у їх мінімальному розмірі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, пояснив, що ПП «ЗемлемерПлюс» виконало покладені на нього договором на підготовку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки в повному обсязі, проект виготовлений та погоджений у встановленому законом порядку, що підтверджується пакетом документів по виготовленню та погодженню проекту землеустрою, затвердження проекту здійснюється виконавчим комітетом Джанкойської міської ради на підставі заяви ОСОБА_1, до компетенції відповідача не входить затвердження проекту, а тільки його виготовлення та погодження.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги вважав необґрунтованими, посилаючись на наступне. Затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки входить до компетенції Джанкойської міської ради та може здійснюватися тільки на підставі заяви громадянина України, який бажає отримати у власність або користування земельну ділянку, заяви лише організації, яка розробляє землевпорядну документацію недостатньо. Крім того, в первісній заяві позивача ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки не вбачається чи просить позивач передати землю в оренду чи у власність, тому позивачу необхідно в письмові заяві викласти своє волевиявлення чи він просить виділити земельну ділянку у власність або користування.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, дійшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Між ОСОБА_1 та ПП «ЗемлемерПлюс» 10.04.2012 року укладений договір на підготовку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, розташованої за адресою: пер. Виноградний, 2, м. Джанкой АР Крим у строк до 10.11.2012 року (а.с. 25).
Після спливу строку дії договору ОСОБА_1 20.02.2013 року звернувся до відповідача і заявою, в якій просив повідомити його в які строки буде виконаний проект (а.с.13).
ПП «ЗемлемерПлюс» надало письмову відповідь № 01/52 від 27.02. 2013 року згідно якої позивача повідомлено про неможливість виконання через зміни до діючого законодавства (а.с.14).
Суть позову полягає у визнанні протиправною відповіді ПП «ЗемлемерПлюс» № 01/52 від 27.02. 2013 року, визнанні протиправною бездіяльності ПП «ЗемлемерПлюс» щодо невиконання зобовязань за договором на підготовку проекту землеустрою, зобовязанні ПП «ЗемлемерПлюс» затвердити проект землеустрою в місячний строк, стягненні з відповідача на його користь моральної та матеріальної шкоди.
Правовідносини сторін регулюються ст. 118, 186-1 ЗК України ст.ст. 26, 30, 50 Закону України «Про землеустрій», ст. 10 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Станом на час видачі дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки 24.12.2010 року ст. 118 ЗК України діяла в наступній редакції: громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
До 20.02.2013 року діяв порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 677 (далі-Порядок).
Згідно пунктів 3-6 Порядку проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі, зокрема, укладених договорів між землевласниками і землекористувачами та розробником проекту відведення земельної ділянки.
Розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону (далі - виконавець).
Замовником проекту відведення земельної ділянки можуть бути сільська, селищна, міська рада, районна, Київська або Севастопольська міська держадміністрація, землевласник або землекористувач, інші особи відповідно до закону.
Проект відведення земельної ділянки розробляється на основі завдання, затвердженого замовником, що є невід'ємною частиною договору на проведення відповідних робіт.
Згідно пунктів 7-11 Порядку виконавець у встановлений договором строк розробляє проект землеустрою, який включає текстові та графічні матеріали, обов'язкові положення, встановлені завданням на розроблення проекту, інші дані, необхідні для вирішення питання щодо відведення земельної ділянки.
Розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець подає у випадках, установлених статтями 118 і 123 Земельного кодексу України, на погодження відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, за місцем розташування земельної ділянки.
Зазначені органи розглядають проекти відведення земельних ділянок протягом трьох тижнів з дня надходження та видають у межах своїх повноважень висновки про їх погодження або мотивовану відмову.
Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Судом встановлено, що рішенням 2-ї сесії шостого склику Джанкойської міської ради №69 від 24.12.2010 року надано дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування для видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, визначення необхідної для експлуатації обєкту площі земельної ділянки та проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки для будівництва нежитлового приміщення за адресою: пер. Виноградний, 2, м. Джанкой АР Крим, встановлено строк дії рішення до 24.11.2011 року.
Рішенням 5-ї сесії шостого склику Джанкойської міської ради №154 від 18.02.2011 року внесено зміни до зазначеного рішення, змінивши тип обєкту з нежитлової будівлі на житлову (а.с.21).
Рішеннями 22-ї сесії шостого склику Джанкойської міської ради № 570 від 27.04.2012 року та №866 від 22.03.2013 року строк дії договору продовжено відповідно до 27.04.2013 року, 27.04.2014 року (а.с.22,23).
Між ОСОБА_1 та ПП «ЗемлемерПлюс» 10.04.2012 року укладений договір на підготовку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, розташованої за адресою: пер. Виноградний, 2, м. Джанкой АР Крим у строк до 10.11.2012 року.
Як вбачається з пакету документів ПП «ЗемлемерПлюс» по виготовленню та погодженню проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки 10.04.2012 року замовником ОСОБА_1 затверджено завдання на виконання робіт по виготовленню проекту. 16.10.2012 року виготовлений проект землеустрою по відведенню земельної ділянки направлений за вихідним 01/22 до Джанкойської міської ради для його узгодження.
22.11.2012 року зазначений проект міськрайонним управлінням держкомзему у м. Джанкой та Джанкойському районі АР Крим направлений до Рескомзему АР Крим для проведення вибіркової державної експертизи за вихідним 01-12/2736.
Державна експертиза проведена Республіканським комітетом по земельним ресурсам АР Крим та затверджена 06.12.2012 року, згідно висновку експертизи проектна документація ні в повній мірі відповідає вимогам земельного законодавства, у звязку з чим проект направлений для доопрацювання.
18.12.2012 року міськрайонним управлінням держкомзему у м. Джанкой та Джанкойському районі АР Крим після проведення вибіркової державної експертизи проект землеустрою повернутий для дороблення до Джанкойської міської ради за вихідним №01-12/2961.
19.12.2012 року проект направлений Джанкойською міською радою АР Крим до ПП «Землемер Плюс» для усунення недоліків, зазначених висновком експертизи за вихідним №02-3-31/1139.
Висновком № 104 від 29.12.2012 року міськрайонного управління держкомзему у м. Джанкой та Джанкойському районі АР Крим після усунення недоліків погоджено проект землеустрою по відведенню земельної ділянки ОСОБА_1
Таким чином, розробник документації у встановлений договором строк передав проект на погодження 16.10.2012 року, 22.11.2012 року міськрайонним управлінням держкомзему у м. Джанкой та Джанкойському районі АР Крим прийнято рішення щодо проведення вибіркової державної експертизи відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», експертиза проведена 06.12.2012 року, 19.12.2012 року проект повернутий відповідачу для його доопрацювання. Після повернення проекту відповідачем усунуті зазначені експертизою недоліки та проект погоджено 29.12.2012 року.
З огляду на викладене, суд не вбачає порушень виконання умов договору з боку відповідача, оскільки відповідач своєчасно направив проект для його погодження, такі обставини, як направлення проекту на вибіркову експертизу не залежать від волі відповідача, оскільки така процедура встановлена законом та є непереборною.
За умовами п. 5.2 договору на виконання проекту дія договору може бути зупинена за наявності обставин непереборної сили.
Так, згідно 10 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» вибіркова державна експертиза проводиться за ініціативою спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері державної експертизи щодо об'єктів, які не підлягають обов'язковій експертизі.
Згідно ст. 22 Закону спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року N 445/2011 Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.
Таким чином, саме до компетенції в даному випадку міськрайонного управління держкомзему у м. Джанкой та Джанкойському районі АР Крим входило вирішення питання щодо призначення вибіркової державної експертизи, та ПП «ЗемлемерПлюс» ніяким чином не могло вплинути на даний етап погодження проекту, який регламентований законом.
Таким чином, судом не встановлено бездіяльності відповідача в частині виконання умов договору.
Суд зауважує, що пунктом 7 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16 квітня 2004 року N 7 розяснено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів захисту (стаття 16 ЦК). Власник земельної ділянки, права якого порушено, може вимагати відшкодування завданої цим моральної шкоди (частина третя статті 386 ЦК).
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
В даному випадку визнання бездіяльності протиправною не є належним способом захисту права, оскільки між сторонами склалися договірні відносини, відповідач не є органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особи, чиї дії можуть бути визнані незаконними, в разі порушення умов договору можуть бути застосовані санкції передбачені умовами договору або законом, що відповідає положенням ст. 28 Закону України «Про землеустрій». З огляду на викладене зазначені позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
В частині позовних вимог про визнання протиправною відповіді ПП «ЗемлемерПлюс» № 01/52 від 27.02. 2013 року судом відмовляється за цих ж підстав, оскільки відповідь юридичної особи не може бути визнана протиправною, оскільки по суті вказаний документ виготовлений відповідачем в процесі виниклих між сторонами договірних відносин.
В частині зобовязання ПП «ЗемлемерПлюс» затвердити проект землеустрою, суд зазначає наступне.
Згідно п.1.1. виконавець зобовязується за завданням замовника підготувати проект землеустрою по відведенню земельної ділянки, а замовник зобовязується прийняти та оплатити виконані роботи.
Згідно ч. 8 ст. 118 ЗК України у редакції Закону України від 02.10.2012 р. N 5395-VI проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1,4, 5 ст.186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобовязані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обовязковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Як вбачається з матеріалів справи проект погоджений 29.12.2012 року.
Згідно ст. 30 Закону України «Про землеустрій» погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
завдання на розроблення проекту землеустрою;
пояснювальну записку;
копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);
рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів);
розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
кадастровий план земельної ділянки;
матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
матеріали погодження проекту землеустрою.
Згідно ст. 26 Закону України «Про землеустрій» розробнику надане лише право на подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації.
З системного аналізу ст. 118, 186-1 ЗК України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій» випливає, що розробник землевпорядної документації розробляє та погоджує її відповідно до вимог діючого законодавства, повноважень щодо звернення до компетентних органів за затвердженням проекту землеустрою виконавцю проекту не надано.
На вказане, на думку суду, впливає декілька чинників:
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За містом ч. 6 ст. 118 ЗК України право на одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності має саме громадянин України, а не юридична особа, яка розробляє землевпорядну документацію, набуття права власті на землю нерозривно повязано з особою, яка прагне його набути, крім того особа не позбавлена права діяти через представника, уповноваживши його відповідно до норм чинного законодавства.
Суд вважає, що права позивача не порушені, в даному випадку йому необхідно звернутися до Джанкойської міської ради із заявою про передання у власність земельної ділянки, крім того в первісній заяві позивача ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки не вбачається чи просить позивач передати землю в оренду чи у власність. Позивач свою позицію щодо небажання звернутися із заявою про передання у власність земельної ділянки обґрунтовує тим, що це не є його обовязок, а відповідача.
Крім того, відповідачем направлявся проект для затвердження Джанкойською міською радою 01.05.2013 року, який був повернутий у звязку з відсутністю заяви ОСОБА_1, про що позивач повідомлений листом відповідача від 29.05.2013 року (а.с.30,31,32).
15.07.2013 року ПП «ЗемлемерПлюс» повторно направило проект на затвердження, який повернутий відповідачу листом №02.3-8/387 від 15.08.2013 року в якому розяснено, що рішення про затвердження проекту приймається на підставі заяви громадянина, крім того, згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. Копія листа направлена позивачу для відома (а.с. 41-42).
Оскільки судом відмовлено в задоволенні вимог щодо визнання бездіяльності протиправною, зобовязання затвердити проект, а позовні вимоги позивача про стягнення моральної шкоди обґрунтовуються порушенням відповідачем його права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, в частині стягнення моральної та матеріальної шкоди судом відмовляється. Крім того, суд зазначає, що умовами договору в даному випадку стягнення моральної шкоди не передбачено.
З огляду на викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України судові витрати, понесені позивачем відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, ст. 118, 186-1 ЗК України ст.ст. 26, 30, 50 Закону України «Про землеустрій», ст. 10 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», керуючись ст. 208, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ПП «ЗемлемерПлюс» про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, за участю третьої особи Джанкойської міської ради АР Крим відмовити.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Н. А. Старова