ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2013 рокум. Ужгород№ 807/3530/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Іванчулинця Д.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гринюка І.В.,
сторони у судове засідання не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Рахівського районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 7 743, 31 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - суб'єкт владних повноважень - Рахівський районний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до ОСОБА_2, якою просить: стягнути з ОСОБА_2 на користь Рахівського районного центру зайнятості 7743, 31 грн., суми виплаченої допомоги по безробіттю.
У судове засіданні представник позивача не з'явився та 22 жовтня 2013 року подав до суду заяву з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника позивача за наявними у матеріалах справи доказами, позовні вимоги підтримують повністю, просять такі задовольнити.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився повторно, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені главою 3 розділу II Кодексу адміністративного судочинства України за адресою, вказаною в позовній заяві. Оскільки суд не має відомостей про причину неявки відповідача, то розглядає справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що 07 серпня 2012 року відповідач звернувся у Рахівський районний центр зайнятості в пошуках роботи.
14 серпня 2012 року на підставі ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» відповідачу було надано статус безробітного. Цього ж дня, у відповідності до п.2 ст.22, п.2 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу було призначено допомогу по безробіттю (а.с. 10).
Судом встановлено, що 08.07.2013 року при відвідуванні відповідачем Рахівського районного центру зайнятості, на прийомі спеціалістом центру зайнятості була отримана інформація у Єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості, про те, що відповідач являється суб'єктом підприємницької діяльності з 03.09.1996 року.
Відповідно до п.3, 5, 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів.
За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає йому незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
08.07.2013 року, Рахівським районним центром зайнятості було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2. За результатами проведеного розслідування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» оформлено акт №53 від 08.07.2013 року, яким підтверджено, що відповідач зареєстрований, як фізична особа - підприємець з 03.09.1996 року (а.с. 15 - 16).
Отже, відповідач перебуваючи на обліку в якості безробітного у Рахівському районному центрі зайнятості з 14.08.2012 року, був зареєстрований в якості фізичної особи підприємця з 03.09.1996 року, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виданою державним реєстратором Реєстраційної служби Рахівського районного управління юстиції від 19.07.2013 року №16851396 (а.с. 11).
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Отже, відповідач не мав права на одержання статусу безробітного, оскільки на період його реєстрації у центрі зайнятості він був зайнятою особою - фізичною особою - підприємцем.
З матеріалів справи встановлено, що наказом Рахівського районного центру зайнятості від 08.07.2013 року № НТ130708 прийнято рішення про припинення виплати допомоги по безробіттю відповідачу у відповідності до п.8 ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та припинення реєстрації відповідача у центрі зайнятості згідно абз.19 п.п.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 (а.с. 8).
18.07.2013 року наказом Рахівського районного центру зайнятості № 49 прийнято рішення про повернення виплати допомоги по безробіттю відповідачем у сумі 7743, 31 грн. (а.с. 17).
19.07.2013 року юрисконсультом Рахівського районного центру зайнятості вручено відповідачу претензію від 18.07.2013 року № 2197 на суму 7 743, 31 грн. про повернення ним коштів у добровільному порядку протягом 15 днів (а.с. 19-20).
Станом на день подачі позовної заяви вищезазначена сума коштів позивачу не надходила.
Отже, розмір виплаченого відповідачу матеріального забезпечення на випадок безробіття за період з 14 серпня 2012 року по 08 липня 2013 року в сумі 7743, 31 грн. підлягає поверненню, як таке, що виплачено незаконно.
У відповідності до ч.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство»; обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
Відповідно до частин 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п. 5 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 передбачено, що статус безробітного надається особам, які зазначені у ч.1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», з першого дня реєстрації у територіальному органі на підставі заяви за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України, у разі відсутності підходящої роботи, підбір якої здійснюється відповідно до ст. 46 зазначеного Закону. Однак у п.п.2 п. 7 даного Порядку зазначено, що встановлення факту зайнятості особи, у тому числі отримання повідомлення роботодавця про працевлаштування особи є підставою для відмови у наданні статусу безробітного.
Згідно вимог п. 6.14 «Порядку надання допомоги по безробіттю» передбачено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітній відмовиться добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до статей 11, 86, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням викладеного, суд приходить висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, належним чином доведеними та підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Рахівського районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 7 743, 31 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Рахівського районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (90600, Закарпатська область, Рахівський район, м. Рахів, вул. Б.Хмельницького, буд. 69, код ЄДРПОУ - 22110686, р\р № 37175000000009 у ГУДКСУ в Закарпатській області МФО - 812016) кошти в сумі 7 743 (сім тисяч сімсот сорок три) гривні 31 (тридцять одна) копійка.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.В. Іванчулинець