Постанова № 36188705, 17.12.2013, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
802/3562/13-а
Номер документу
36188705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 802/3562/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Віятик Н.В.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2013 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Білоуса О.В. Залімського І. Г.

при секретарі: Сокольвак Ю.В.

за участю представників сторін:

представника позивача - Пізюка О.В.;

представника відповідача - Прокопюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницької об'єднаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Барлінек Інвест" (далі - позивач) до Вінницької об'єднаної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Вінницькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області (далі - відповідач 1, 2) про стягнення заборгованості , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив, з врахуванням збільшених позовних вимог, стягнути з Державного бюджету суму нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2012 року у розмірі 257054, 91 грн.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду 11.10..2013 року адміністративний позов задоволено повністю: стягнуто з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Барлінек Інвест" (м. Вінниця, вул. Чехова, 7-В, р/р. №26005799967699 в ПАТ КБ "Правекс-Банк", МФО 380838, код ЄДРПОУ 34004579) пеню за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2012 року у розмірі 257 054,91 грн. (двісті п'ятдесят сім тисяч п'ятдесят чотири грн. 91 коп.)

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.11.2013 року залучено до участі в адміністративній справі як другого відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області.

В судовому засіданні представник відповідача 1 доводи апеляційної скарги підтримав, а також надав уточнюючий розрахунок пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість.

Представник позивача заперечив проти апеляційної скарги.

Представника відповідача 2 в судове засідання не з'явився, хоча про час та дату слухання справи повідомлений належним чином.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно поданої 20 вересня 2012 року позивачем до відповідача 1 декларації по податку на додану вартість за серпень 2012 року, задекларовано бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень 2012 року у розмірі 3 127 643,00 грн. Відповідачем 1 - 15 листопада 2012 року було проведено перевірку заявлених у декларації даних відповідно до вимог Податкового кодексу України і підтверджено правильність визначених до відшкодування сум податку на додану вартість, що підтверджується актом перевірки. Таким чином, податковий орган зобов'язаний був у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Граничний термін відшкодування ПДВ по декларації за серпень 2012 року становив 19 листопада 2012 року. Органом державного казначейства було відшкодовано позивачу суму бюджетного відшкодування лише 29 березня 2013 року у розмірі 3 127 643,00 грн. шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача.

З урахуванням вимог п. 200.23 ст. 200 ПК України прострочка сплати бюджетної заборгованості складає 129 днів, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 82 903,96 грн.

Відповідно до поданої 20 жовтня 2012 року позивачем до відповідача 1 декларації по податку на додану вартість за вересень 2012 року, задекларовано бюджетне відшкодування податку на додану вартість за вересень 2012 року у розмірі 2 911 353,00 грн. Відповідачем 1 - 15 листопада 2012 року було проведено перевірку заявлених у декларації даних відповідно до вимог Податкового кодексу України і підтверджено правильність визначених до відшкодування сум податку на додану вартість, що підтверджується актом перевірки. Таким чином, податковий орган зобов'язаний був у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Граничний термін відшкодування ПДВ по декларації за вересень 2012 року становив 15 грудня 2012 року. Органом державного казначейства було відшкодовано позивачу суму бюджетного відшкодування лише 29 березня 2013 року у розмірі 2 911 353,00 грн. шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача.

З урахуванням вимог п. 200.23 ст. 200 ПК України прострочка сплати бюджетної заборгованості складає 103 дня, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 61 619,99 грн.

Згідно поданої 20 листопада 2012 року позивачем до відповідача 1 декларації по податку на додану вартість за жовтень 2012 року, задекларовано бюджетне відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2012 року у розмірі 2 947 876,00 грн. Відповідачем 1 - 15 грудня 2012 року було проведено перевірку заявлених у декларації даних відповідно до вимог Податкового кодексу України і підтверджено правильність визначених до відшкодування сум податку на додану вартість, що підтверджується актом перевірки. Таким чином, податковий орган зобов'язаний був у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Граничний термін відшкодування ПДВ по декларації за жовтень 2012 року становив 16 січня 2013 року. Органом державного казначейства було відшкодовано позивачу суму бюджетного відшкодування лише 29 березня 2013 року у розмірі 2 947 876,00 грн. шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача.

З урахуванням вимог п. 200.23 ст. 200 ПК України прострочка сплати бюджетної заборгованості складає 71 день, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 43 006,68 грн.

Відповідно до поданої 20 грудня 2012 року позивачем до відповідача 1 декларації по податку на додану вартість за листопад 2012 року, задекларовано бюджетне відшкодування податку на додану вартість за вересень 2012 року у розмірі 3 609 138,00 грн. Відповідачем 1 - 30 січня 2013 року було проведено перевірку заявлених у декларації даних відповідно до вимог Податкового кодексу України і підтверджено правильність визначених до відшкодування сум податку на додану вартість в сумі 3 583 299,00 грн., що підтверджується актом перевірки. Таким чином, податковий орган зобов'язаний був у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Граничний термін відшкодування ПДВ по декларації за листопад 2012 року становив 16 лютого 2013 року. Органом державного казначейства було відшкодовано позивачу суму бюджетного відшкодування лише 29 квітня 2013 року у розмірі 3 583 299,00 грн. шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача.

З урахуванням вимог п. 200.23 ст. 200 ПК України прострочка сплати бюджетної заборгованості складає 71 день, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 52 276,90 грн.

Згідно поданої 20 січня 2013 року позивачем до відповідача 1 декларації по податку на додану вартість за грудень 2012 року, задекларовано бюджетне відшкодування податку на додану вартість за грудень 2012 року у розмірі 3 971 155,00 грн. Відповідачем 1 - 25 березня 2013 року було проведено перевірку заявлених у декларації даних відповідно до вимог Податкового кодексу України і підтверджено правильність визначених до відшкодування сум податку на додану вартість в сумі 2 894 881,00 грн., що підтверджується актом перевірки. Таким чином, податковий орган зобов'язаний був у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Граничний термін відшкодування ПДВ по декларації за грудень 2012 року становив 30 березня 2013 року. Органом державного казначейства було відшкодовано позивачу суму бюджетного відшкодування лише 29 квітня 2013 року у розмірі 2 894 891,00 грн. шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача.

З урахуванням вимог п. 200.23 ст. 200 ПК України прострочка сплати бюджетної заборгованості складає 29 днів, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 17 250,38 грн.

Загальна сума нарахованої за несвоєчасне повернення бюджетної заборгованості пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2012 року складає 257 054,91 грн.

Також встановлено, що позивач листом від 24.05.2013 року за №206 звертався до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби та Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області з вимогою погашення нарахованої суми пені за несвоєчасне повернення бюджетної заборгованості, але відповіді на даний лист Вінницькою ОДПІ не надано.

Головним управлінням Державної казначейської служби України у Вінницькій області у листі-відповіді від 05.06.2013 року за №15-34/673-3838 зазначено, що органами казначейства не порушено строків перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податків.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що пеня, яка передбачена законом та добровільно не перерахована на банківський рахунок позивача в сумі 257 054,91 грн. підлягає стягненню на його користь з Державного бюджету України в судовому порядку.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначений ст. 200 ПК України.

У відповідності до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 200.10 ст. 200 ПК України передбачено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Пункт 200.11 ст. 200 ПК України передбачає, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

У відповідності до п. 200.12 ст. 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. З наведеного слідує, що податкових орган протягом п'ять днів після закінчення перевірки платника ПДВ зобов'язаний подати органу Державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п. 200.13 ст. 200).

Даною нормою передбачено, що Державне казначейство після отримання позитивного висновку податкового органу протягом п'яти операційних днів перераховує суму належного бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок платника ПДВ. І саме за спливом цього строку наступає порушення права позивача на відшкодування бюджетної заборгованості, та відповідно на відшкодування пені за прострочення такого відшкодування.

Проте приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції не врахував п'яти операційних днів наданих Державному казначейству для проведення перерахунку.

Таким чином з урахуванням вимог п. 200.23 ст. 200 ПК України прострочка сплати бюджетної заборгованості: за серпень складає 123 дні, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 79047,96 грн.;

за вересень складає 98 днів, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 58625,86 грн.;

за жовтень і складає 65 днів, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 39372,32 грн.;

за листопад складає 66 днів, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 48595,42 грн.;

за грудень складає 24 дні, ставка НБУ на момент перевірки становила 7,5%, а тому сума нарахованої пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість складає 19207,63 грн.

Загальна сума нарахованої за несвоєчасне повернення бюджетної заборгованості пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2012 року складає 244849,19 грн.

За змістом п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Відповідно до п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Отже, нормами Податкового кодексу України прямо закріплена відповідальність держави за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість. Зазначена норма є імперативною та не має будь-яких виключень.

З аналізу наведених норм вбачається, що у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки, визначені ст. 200 ПК України, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

В свою чергу, жодним нормативним актом не передбачено обов'язку податкового органу нарахувати пеню за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та відображати її в картці особового рахунку платника податків.

Оскільки, матеріалами справи встановлено, що надмірно сплачений податок на додану вартість позивачу з Державного бюджету України відшкодовано з порушенням встановлених законодавством строків, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для нарахування пені за прострочення такого строку.

Окрім того, колегією суддів встановлено, що приймаючи рішення про стягнення з державного бюджету на користь позивача пеню за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, суд першої інстанції не залучив до участі у справі як відповідача державний орган, уповноважений розпоряджатися коштами Держави - Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області, а погодився з його участю в справі лише як третьої особи, у той час як зобов'язання за рішенням суду не можуть покладатися на осіб, які не є сторонами у справі. Однак це процесуальне порушення не призвело до неправильного вирішення справи.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку задовольнивши адміністративний позов в повному обсязі, оскільки позивач має право на нарахування пені за несвоєчасно повернуту бюджетну заборгованість на суму 244849,19 грн.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, позивачу має бути присуджено 2185 грн. документально підтвердженого сплаченого ним судового збору з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Вінницької об'єднаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області задовольнити частково .

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Барлінек Інвест" до Вінницької об'єднаної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Вінницькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про стягнення заборгованості - скасувати та прийняти нову .

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Барлінек Інвест" (м. Вінниця, вул. Чехова, 7-В, р/р. №26005799967699 в ПАТ КБ "Правекс-Банк", МФО 380838, код ЄДРПОУ 34004579) пеню за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2012 року у розмірі 244849,19 грн. (двісті сорок чотири тисячі вісімсот сорок дев'ять грн. 19 коп.)

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Барлінек Інвест" судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 2185 (дві тисячі сто вісімдесят п'ять ) грн. з Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі "20" грудня 2013 р. .

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Білоус О.В.

Залімський І. Г.