ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2013 року справа № 823/3473/13-а
12 годин 30 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Роя О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №823/3473/13-а № 823
за позовом Черкаського міського центру зайнятості [представник позивача Передрій А.С. - за довіреністю]
до ОСОБА_2 (надалі - ОСОБА_2) [відповідач не з'явився]
про стягнення коштів, прийняв постанову.
Черкаський міський центр зайнятості, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути з ОСОБА_2 кошти у сумі 147 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що11.04.2013 громадянин ОСОБА_2 звернувся до Черкаського міського центру зайнятості в пошуках роботи. 11.04.2013 йому було надано статус безробітного. Позивач зазначив, що ОСОБА_2 з моменту свого працевлаштування до ТОВ «БК «Інтеграл-Буд» не мав права на перебування у статусі безробітного і отримана допомога по безробіттю з 09.09.2013 по 13.09.2013, у сумі 147 грн. є незаконно отриманою сумою. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, свого представника не направив, письмових заперечень до суду не надіслав.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши позицію представника позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов належить задовольнити з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України (№ 25к/96-ВР) громадяни мають право на соціальний захист, одним з аспектів якого є право на відповідне їх соціальне забезпечення у разі безробіття з незалежних від них обставин.
Судом встановлено, що 11.04.2013 відповідач звернувся до Черкаського міського центру зайнятості із заявою про надання йому статусу безробітного (а.с. 5). 11.04.2013 відповідачу надано статус безробітного. 18.04.2013 ОСОБА_2, згідно його заяви (а.с. 6), призначено виплату допомоги по безробіттю. 15.05.2013 відповідач звернувся з заявою щодо направлення його на професійне навчання (а.с. 11). 15.05.2013 на підставі договору від 15.05.2013 № 230013042900016 (а.с. 10), укладеного між Черкаським міським центром зайнятості та ОСОБА_2, відповідача було направлено на навчання. Відповідно корінця направлення на навчання, наказом від 16.05.2013 ОСОБА_2 зараховано до складу навчальної групи №МСУ - 1Ц, початок навчання - 16.05.2013 (а.с. 9). Після закінчення навчання відповідач отримав направлення від 05.09.2013 на працевлаштування до ТОВ БК «Інтеграл-Буд» на посаду «Монтажник систем утеплення будівель». 24.09.2013 Черкаський міський центр зайнятості отримав корінець направлення на працевлаштування від 05.09.2013, згідно якого ОСОБА_2 прийнято на роботу 09.09.2013 (а.с. 8). 24.09.2013 відповідача знято з обліку у зв'язку з працевлаштуванням безробітного з 09.09.2013. Позивачем складено Акт перевірки від 24.09.2013 № 130, відповідно до якого ОСОБА_2 під час перебування у статусі безробітного та у період отримання допомоги по безробіттю своєчасно не повідомив про працевлаштування до ТОВ «БК «Інтеграл-Буд» з 09.09.2013 чим спричинив виникнення переплати допомоги по безробіттю за період з 09.09.2013 по 13.09.2013 у сумі 147 грн.
Відповідно ч.1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року №1533-III (надалі за текстом - Закон №1533-III) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (ч. 3 ст. 36 Закону №1533-III)
Відповідно ч. 1 ст. 34 Закону №1533-III Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Згідно пп. 25 п. 4 Положення про Державну службу зайнятості України, затвердженого указом Президента України №19/2013 від 16.01.2013 Державна служба зайнятості України відповідно до покладених на неї завдань виконує функції виконавчої дирекції Фонду, забезпечує організацію діяльності правління Фонду. Відповідно п. 2 ч. 1 Указу Президента України від 26 лютого 2013 року № 90/2013 «Про внесення змін до статті 5 Указу Президента України від 16 січня 2013 року № 19» до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Державної служби зайнятості України та її територіальних органів, виконання їх функцій забезпечується відповідними органами державної служби зайнятості.
Приписами пп. 14 п. 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307 (надалі за текстом - Порядок) визначено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
У матеріалах справи наявна відомість Черкаського міського центру зайнятості про перерахування ОСОБА_2 виплат допомоги по безробіттю. Згідно зазначеної відомості належить до повернення матеріальне забезпечення за період з 09.09.2013 по 13.09.2013 у сумі 147 грн. (а.с. 12). Наказом директора Черкаського міського центру зайнятості від 24.09.2013 № 828 ОСОБА_2 запропоновано протягом 15 днів після отримання копії цього наказу повернути кошти, виплачені йому як допомога по безробіттю у сумі 147 грн. (а.с. 15). Зазначений наказ відповідач отримав 02.10.2013, що підтверджується відміткою у повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 16). Проте у добровільному порядку кошти відповідачем не повернуто.
Станом на день розгляду справи у суді заборгованість відповідача перед Черкаським міським центром зайнятості становить 147 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи у судовому порядку.
З огляду на викладене, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що належить задовольнити.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 160, 162, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (18000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості (18015, м. Черкаси, вул. Гоголя, 330, ідентифікаційний код 21367756) кошти у сумі 147 (сто сорок сім) грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 12 грудня 2013р.
Суддя Л.В.Трофімова