ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
У Х В А Л А
про роз'яснення
"18" грудня 2013 р.Справа № 5017/3583/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Філінюк І.Г.
суддів: Лисенко В.А., Таран С.В.
(склад колегії суддів згідно з розпорядженням в. о. голови суду)
за участю:
від Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області - Костюк М.А., за дов. від 24.09.2013 р. №16-08/1324-7875;
від Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського
регіонального відділення - представник не з'явився;
від Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби
Одеського міського управління юстиції - представник не з'явився;
від прокуратури - представник не з'явився;
розглянувши заяву Головного управління Державної казначейської служби
України в Одеській області про роз'яснення постанови Одеського апеляційного
господарського суду від 09.04.2013 р.
у справі № 5017/3583/2012
позивач: Державна інноваційна фінансово-кредитна установа в особі Одеського
регіонального відділення
відповідачі: - Перший Суворовський відділ державної виконавчої служби
Одеського міського управління юстиції;
- Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області;
за участю прокуратури м. Одеси
про стягнення збитків
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Одеської області від 26.02.2013 р. позовну заяву Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського регіонального відділення задоволено, стягнуто з Державного бюджету України за рахунок коштів Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції на користь Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського регіонального відділення шкоду у сумі 395 479 грн. 66 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 7 909 грн. 60 коп. Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області від відповідальності звільнено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р., зокрема, апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області задоволено частково, п. З резолютивної частини рішення господарського суду Одеської області від 26.02.2013 р. змінено та викладено в наступній редакції: "В позові до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області - відмовити повністю". В решті рішення господарського суду Одеської області від 26.02.2013 р. залишено без змін.
16.09.2013р. до Одеського апеляційного господарського суду надійшла заява Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про роз'яснення постанови Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 23.09.2013 р. зазначену заяву прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючого судді Філінюка І.Г., суддів - Лисенко В.А., Таран С.В. та водночас провадження у справі №5017/3583/2012 зупинено до отримання апеляційним господарським судом матеріалів даної справи.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2013 р., у зв'язку із надходженням матеріалів даної справи до апеляційного господарського суду, провадження у справі №5017/3583/2012 поновлено, заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області призначено до розгляду.
У судовому засіданні представником Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області подано клопотання про продовження строку розгляду вищевказаної заяви на 15 днів.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 11.12.2013 р. вказане клопотання представника відповідача задоволено, строк розгляду заяви продовжено на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України та розгляд заяви відкладено на 18.12.2013 р. об 11:00 год.
У судове засідання 18.12.2013 р. з'явився представник заявника. Інші учасники процесу в судове засідання не з'явились, хоча про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.
Відповідно до статті 89 Господарського процесуального кодексу України суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту, а також за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення.
Роз'яснення судового рішення полягає в усуненні його неясності та викладенні його у більш ясній і зрозумілій формі. При цьому, роз'яснюючи рішення, господарський суд не вправі змінювати зміст рішення, тобто не має права змінювати відомостей, викладених у рішенні відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Як вбачається із змісту заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про роз'яснення постанови Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р., останнє просить роз'яснити, з якого саме рахунку підлягають стягненню кошти у сумі 395 479 грн. 66 коп. та судовий збір в сумі 7909,60 грн. за наказом господарського суду Одеської області від 23.04.2013 р. по справі №5017/3583/2012.
Судовою колегією з'ясовано, що, врахувавши неможливість стягнення грошових коштів з депозитних рахунків органів ДВС, що надійшли від боржників для виплати стягувачам, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області зверталося до господарського суду Одеської області в порядку ст. 121 Господарського процесуального кодексу України із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 16.05.2013 р. шляхом стягнення з Головного управління юстиції в Одеській області.
Однак, ухвалою господарського суду Одеської області від 23.07.2013 р., яка постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.08.2013 р. була залишена без змін, у задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служи України в Одеській області про зміну способу та порядку виконання рішення було відмовлено.
Згідно приписів ст. 56 Конституції України, кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень. При цьому відповідальність несе саме держава, а не її органи або посадові особи чи службові особи, які здійснюють свої функції не як приватні особи в своїх інтересах, а від імені держави та в межах покладеної на них державної компетенції.
Частиною 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України встановлено, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України (постанова від 25.10.05 у справі №32/421) шкода, спричинена державним виконавцем громадянину або юридичній особі при виконавчому провадженні, підлягає відшкодуванню, і предметом доказування в таких справах є саме неправомірність дій (бездіяльність) державного виконавця, спричинення шкоди та причинно-наслідковий зв'язок між неправомірними діями державного виконавця та спричиненою шкодою. При цьому належним доказом неправомірності дій (бездіяльності) державного виконавця є відповідне рішення суду, що має преюдиційне значення для справи про відшкодування збитків.
Під час апеляційного провадження у даній справі, судовою колегією з'ясовано, що вироком Суворівського районного суду м. Одеси від 22.11.2012р. встановлено факт заподіяння шкоди неправомірним діями посадової особи Першого Суворовського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції.
Статтею 1173 Цивільного кодексу України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Відповідно до ст. 3 Закону України „Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а разі відсутності у такого державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно п. 1 Положення „Про Державне Казначейство", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.05 №1232, Державне Казначейство є системою органів державної виконавчої влади і діє при Міністерстві фінансів України. Цим Положенням також встановлено, що одним з основних його завдань, зокрема, є забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунка та управління наявними фінансовими ресурсами, що ним обліковуються.
Відповідно до п. п. 41, 44, 45 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 р. № 845, безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам здійснюється в наступному порядку:
Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування:
1) шкоди, заподіяної громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури та судів;
2) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
3) шкоди, заподіяної органом державної влади у сфері нормотворчої діяльності;
4) різниці між сумою коштів, що надійшли до державного бюджету від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, та сумою, встановленою у судовому рішенні.
5) шкоди, заподіяної фізичній особі внаслідок злочину.
Для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 41 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету. Якщо для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 41 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом місяця з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України на відповідний рік або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України на відповідний рік або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету.
За таких обставин, судова колегія вважає за необхідним роз'яснити резолютивну частину постанови від Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р. у справі № 5017/3583/2012, з урахуванням положень п. п. 41, 44, 45 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 р. № 845.
Керуючись ст.ст. 86, 89 ГПК України, колегія суддів -
ухвалила:
Роз'яснити резолютивну частину постанови Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р. у справі № 5017/3583/2012, зазначивши, що: стягнення майнової шкоди в сумі 395 479 грн. 66 коп. та витрат по сплаті судового збору у сумі 7 909 грн. 60 коп. на користь Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського регіонального відділення (м. Одеса, вул. Базарна. 1, код ЄДРПОУ 25831699, р/р 26503010114708 у філії АТ «Укрексімбанк» м. Одеса, МФО 328618) здійснюється з Державного бюджету України за рахунок коштів, передбачених для відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів державної влади.
Головуючий суддя Філінюк І.Г.
Суддя Лисенко В.А.
Суддя Таран С.В.