Ухвала суду № 36177219, 19.12.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2013
Номер справи
812/3151/13-а
Номер документу
36177219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Твердохліб Р.С.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2013 року справа №812/3151/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

судді - доповідача Жаботинської С.В., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2013 р. у справі № 812/3151/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн.,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду із позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн.

В обґрунтування позовних позивач зазначив, що згідно п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 7.2.4 Розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідач звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 звітний рік, при терміні формування та поданні звіту до органів Пенсійного фонду України один раз на рік до 01 квітня 2012 року, не подав, 17 травня 2012 року складено акт № 34 та прийнято рішенням від 17 травня 2012 року № 128 про застосовано до відповідача штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 170,00 грн., яке відповідач отримав 23 травня 2012 року, відповідач оскаржував рішення до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області та до Пенсійного фонду України. Рішеннями якого скаргу залишено без задоволення. В добровільному порядку штраф не погашено.

Позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 170,00 грн.

Постоновою Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2013 р. у справі № 812/3151/13-а позовні вимоги задоволено.

Стягнуто з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач звернувся з апеляційною скаргою, вказавши, що Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області є приватною юридичної особою та не належить до органів державної влади, крім того є фіктивно зареєстрованою юридичною особою, яка ніколи і ніким не утворювалась. У зв'язку з цим, позивач не має права складати спірне рішення, судом першої інстанції не встановлено всіх фактичних обставин справи. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та закрити справу на підставі п.п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України з визначенням її підсудності у порядку ч. 2 ст. 157 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне:

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України..

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

За приписами п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Тобто, позивач у справі - орган владних повноважень, уповноважений відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Відповідач ОСОБА_2 є фізичною особою - підприємцем, ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстрована в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у стані формування /а.с. 25/, реєстраційний номер в ЄДР 20069960958 зареєстрована 29.09.2010 року /а.с. 6/.

З 29.09.2010 року Фізична особа - підприємць ОСОБА_2 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Новоайдарському районі Луганської області.

З 01.03.2013 року є платником єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою від 26 березня 2013 року № 2121/03-10 (а.с. 7).

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464 та п.п. 2.1.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Мін'юсті України 27 жовтня 2010 року № 994/18289, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування є платниками єдиного внеску.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, яка діяла на час винесення спірного рішення) платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, яка діяла на час винесення спірного рішення) територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

17 травня 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області складено акт № 34 про встановлення факту неподання додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування «Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску» за 2011 рік, відповідно до якого встановлено порушення відповідачем вимоги п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, яка діяла на час винесення спірного рішення) та п.3.2 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01 листопада 2010 року за № 1014/18309 (а.с. 8).

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області від 17 травня 2012 року № 128 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на підставі п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, яка діяла на час винесення спірного рішення) за неподання звітності, передбаченої цим Законом, до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 170,00 грн. (арк. справи 9), яке отримано відповідачем 23 травня 2012 року, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні про вручення (а.с. 9 на звороті).

Підставами складання акту за наслідками якого стало прийняття оскаржуваного рішення стало не поданя ФОП ОСОБА_2 звіт до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області.

Відповідачем оскаржено рішення позивача від 17 травня 2012 року № 128 до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області та до Пенсійного фонду України. Рішеннями Головного управління Пенсійного України в Луганській області від 25 червня 2012 року № 5227/09-10 та Пенсійного фонду України від 20 липня 2012 року № 16916/09-10 скаргу відповідача на рішення управління від 17 травня 2012 року № 128 залишено без задоволення, а рішення без змін.

Також, рішення від 17 травня 2012 року № 128 оскаржено у судовому порядку.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2013 року залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2013 року позовну заяву за позовом Фізичних осіб-підприємців ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, визнання незаконними рішень - повернуто позивачам.

З матеріалів справи вбачається, що на час судового розгляду справи у добровільному порядку відповідач штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн. не сплатив, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про стягнення зазначеної суми з відповідача.

Колегія суддів не приймає посилання апеляційної скарги, що Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області є приватною юридичної особою та не належить до органів державної влади, крім того є фіктивно зареєстрованою юридичною особою, яка ніколи і ніким не утворювалась, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730, правління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах у прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень, зазначений висновок спростовує доводи апеляційної скарги відповідача.

Відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2013 р. у справі № 812/3151/13-а - залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Колегія суддів С.В. Жаботинська

І.В. Сіваченко О.О. Шишов