Постанова № 36155313, 17.12.2013, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
920/766/13
Номер документу
36155313
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2013 року Справа № 920/766/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіОвечкіна В.Е.,суддівЧернова Є.В., Цвігун В.Л.,розглянув касаційну скаргу Сумської міської радина постановувід 27.08.2013 року Харківського апеляційного господарського суду у справі№920/766/13 господарського суду Сумської областіза позовомТОВ "Суминафтосервіс"доСумської міської ради; Управління архітектури та містобудування Сумської міської радипровизнання незаконними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні діїза участю представників:

позивача: Цюканова В.В., дов. від 04.01.2013 б/н;

відповідача 1: Чепіка В.І., дов. від 05.07.2011 №376/11.01.11;

відповідача 2: Чепіка В.І., дов. від 03.07.2013 №1306/02.02.02-17;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Сумської області від 10.07.2013 (суддя П. Левченко), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 27.08.2013 (судді В. Бондаренко, О. Ільїн, В. Россолов) позов задоволено частково. Усунуто перешкоди з боку Сумської міської ради та Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради у здійсненні позивачем права користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 шляхом:

1) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР "Про затвердження генерального плану міста Суми" в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул.. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як "територія садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості)";

2) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як "територія багатоквартирної та громадської забудови" та "території установ і підприємств обслуговування";

3) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул.. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 до зони: "Змішана багатоквартирна житлова забудова та громадська забудова" і "Невиробничі Г (громадські), зона "Г-6" - Торгівельні зони".

В іншій частині позову до Сумської міської ради (в частині зобов`язання надати містобудівні умови та обмеження) відмовлено.

Зобов`язано Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради (40004, м. Суми, вул. Горького, 21, ідентифікаційний код 02499021) надати товариству з обмеженою відповідальністю "Суминафтосервіс" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером 5910136600:21:014:0010 під будівництво автозаправочної станції.

Стягнуто із Сумської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суминафтосервіс" витрати по сплаті судового збору в сумі 4588,00 грн. Стягнуто з Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суминафтосервіс" витрати по сплаті судового збору в сумі 1147,00 грн.

Не погоджуючись із прийнятими у справі судовими актами, Сумська міська рада - відповідач 1 у справі, - звернулася із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Сумської області від 10.07.2013 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.08.2013, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити. Вважає, що судами порушено ст.ст. 12,34,49,80,84,101,105 ГПК України, ст.31 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 29 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності".

ТОВ "Суминафтосервіс" у відзиві просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ст.1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно ст.1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

06.10.1999 року Сумською міською радою було прийнято рішення без номера "Про розміщення автозаправних бензинових стаціонарного типу та автозаправних газових станцій на території міста Суми", яким було затверджено перелік місць перспективного розташування автозаправних бензинових станцій стаціонарного типу та автозаправних газових станцій у м. Суми, зокрема, у п. а п.п. 8 додатку до рішення зазначена автозаправочна станція стаціонарного типу по вул. Калініна (територія Селмі).

28.10.2009 року Сумською міською радою прийнято рішення №3095-МР, яким вирішено поновити термін оренди земельних ділянок підприємствам, згідно додатку 2 (у тому числі позивачеві).

23.12.2009 року між Сумською міською радою та ТОВ "Суминафтосервіс" укладено договір оренди земельної ділянки, що знаходиться на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева, площею 0,47 га. з орендною платою в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі. Строк договору до 28.10.2014 року. Земельна ділянка надана під розміщення АЗС.

Даний договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Сумському міському відділі Сумської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2010 року за №041063800138. Згідно Українського класифікатору цільового використання землі, призначення земельної ділянки - 1.11.3 Роздрібної торгівлі та комерційних послуг. Кадастровий номер земельної ділянки: 5910136600:21:014:0010.

Після укладення договору оренди позивач сплатив 100000 грн. до цільового фонду м. Суми платіжним дорученням № 2067 від 12.11.2009 року.

Позивач своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату і його витрати, пов`язані з земельною ділянкою на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева у м. Суми складають понад 1,5 млн. грн.

На теперішній час позивачем розроблено архітектурно-планувальне завдання на проектування об`єкта архітектури для нового будівництва, затверджене начальником Управління архітектури та містобудування, розроблено передпроектну документацію.

06.11.2011 р. Позивач звернувся до міського голови м. Суми з заявою про надання містобудівних умов і обмежень для подальшої розробки проектно-кошторисної документації для будівництва АЗС.

20.11.2011 р. позивач отримав відповідь від Управління архітектури та містобудування про необхідність надання додаткових документів, а 13.01.2012 р. додатково отримав лист про те, що розгляд питання щодо надання містобудівних умов і обмежень можливий у випадку внесення змін до генерального плану міста Суми, оскільки згідно генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139, земельна ділянка на перехресті вул. Калініна та вул. Першотравнева, розташована на території садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості) .

02.07.2012 р. ТОВ "Суминафтосервіс" звернувся до Управління архітектури та містобудування з проханням внести зміни в генеральний план, план зонування територій, детальний план територій та надати містобудівні умови і обмеження забудови згаданої земельної ділянки.

В серпні 2012 року позивач отримав від Управління відмову у наданні містобудівних умов і обмежень.

08.01.2013 року на сайті Сумської міської ради було розміщено оголошення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації "План зонування території міста Суми".

29.01.2013 року ТОВ "Суминафтосервіс" звернувся до Управління з заявою про надання містобудівних умов та обмежень з урахуванням змін до генплану м. Суми, але 27.02.2013 року знову отримав відмову з посиланням на те, що це питання може бути розглянуто після затвердження плану зонування м. Суми.

06.03.2013 року Сумською міською радою прийнято рішення № 2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми".

Відповідачами при затвердженні генерального плану м. Суми, внесенні зміни до нього, затвердженні плану зонування м. Суми не було враховано: договір оренди земельної ділянки від 23.12.2009 року, укладений між позивачем та першим відповідачем; рішення Сумської міської ради від 06.10.1999 року "Про розміщення автозаправочних бензинових стаціонарного типу та автозаправочних газових станцій на території м. Суми"; заяву позивача про внесення змін в містобудівну документацію м. Суми (генеральний план, план зонування територій, детальний план територій) для будівництва АЗС, подану під час розробки змін до генерального плану.

14.02.2011 року між ТОВ "Суминафтосервіс" та Ковпаківською районною в м. Суми адміністрацією укладено договір №157 про закріплення та утримання території м. Суми в належному санітарно-технічному стані.

У ТОВ "Суминафтосервіс" з договору від 23.12.2009 року виникло право користування земельною ділянкою що знаходиться на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева, площею 0,47 га. для будівництва АЗС. Зазначений договір оренди землі на даний момент є діючим та чинним.

Згідно технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі і складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, яка надана в оренду ТОВ "Суминафтосервіс" під будівництво АЗС стаціонарного типу, висновку Сумського міського управління земельних ресурсів до технічної документації, розташування АЗС у цьому місці відповідає вимогам чинного земельного законодавства.

Сумська міська рада, ухвалюючи рішення від 06.03.2013 року №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" та при затвердженні генерального плану м. Суми, затвердженні плану зонування м. Суми повинна була врахувати інтереси ТОВ "Суминафтосервіс" шляхом врахування призначення земельної ділянки за кадастровим номером 5910136600:21:014:0010, яку орендує позивач за договором оренди від 23.12.2009 року саме для розміщення АЗС.

Застосовуючи до спірних правовідносин приписи ст. 19 Конституції України ст.ст. 17,123 ЗК України, ст.ст. 11,509,629 ЦК України, ст.ст. 180,193 ГК України, ст.ст. 24,31 ЗУ "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 10,18 ЗУ "Про планування і забудову територій", ст.ст. 1,2,3,4,5 "Про регулювання містобудівної діяльності" суди дійшли висновку про те, що відповідачами під час ухвалення рішення від 06.03.2013 року №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" та при затвердженні генерального плану м. Суми, затвердженні плану зонування м. Суми не було враховано договір оренди земельної ділянки від 23.12.2009 року; рішення Сумської міської ради від 06.10.1999 року "Про розміщення автозаправочних бензинових стаціонарного типу та автозаправочних газових станцій на території м. Суми"; заяву "Суминафтосервіс" про внесення змін в містобудівну документацію м. Суми (генеральний план, план зонування територій, детальний план територій) для будівництва АЗС, подану під час розробки змін до генерального плану. Такі дії порушують права позивача у справі, що, в свою чергу, є підставою для визнання незаконними та скасування спірних рішень Сумської міської ради, як таких, що не відповідають чинному законодавству України.

Переглядаючи прийняті у справі рішення та постанову у касаційному порядку, колегія суддів дійшла висновку про те, що висновки судів про задоволення та про відмову в задоволенні позову є передчасними. Не досліджено обставини справи, що мають значення для вирішення спору по суті з огляду на таке.

Статтею 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він прийнятий з перевищенням повноважень, суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси позивача у справі.

Отже, для скасування рішень Сумської міської ради необхідно встановити те, що:

рада приймаючи його перевищила свої повноваження;

воно суперечить актам чинного законодавства;

порушує права позивача у справі.

Щодо визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР "Про затвердження генерального плану міста Суми" в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул.. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як "територія садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості)" та щодо визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як "територія багатоквартирної та громадської забудови" та "території установ і підприємств обслуговування".

Колегія суддів констатує, що в частині цих позовних вимог судами достеменно не з'ясовано:

які земельні права позивача порушує рішення Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР з врахування того, що договір оренди спірної земельної ділянки зареєстровано у 2010 році;

чи наділена рада повноваженнями щодо прийняття рішень про затвердження містобудівної документації;

чи є рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР регуляторним актом та чи було дотримано радою процедуру його підготовки та прийняття, визначену ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";

яким саме нормам чинного на момент їх прийняття законодавства не відповідають ці рішення.

Щодо визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул.. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 до зони: "Змішана багатоквартирна житлова забудова та громадська забудова" і "Невиробничі Г (громадські), зона "Г-6" - Торгівельні зони".

Так, судами встановлено, що відповідачами (?) під час ухвалення рішення від 06.03.2013 року №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" та при затвердженні генерального плану м. Суми, затвердженні плану зонування м. Суми не було враховано договір оренди земельної ділянки від 23.12.2009 року; рішення Сумської міської ради від 06.10.1999 року "Про розміщення автозаправочних бензинових стаціонарного типу та автозаправочних газових станцій на території м. Суми"; заяву "Суминафтосервіс" про внесення змін в містобудівну документацію м. Суми (генеральний план, план зонування територій, детальний план територій) для будівництва АЗС, подану під час розробки змін до генерального плану.

Водночас, і в даному випадку, судами залишено поза увагою питання повноважень міської ради щодо прийняття рішення про затвердження містобудівної документації; не з'ясовано чи є рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року №2180-МР регуляторним актом та чи було дотримано радою процедуру його підготовки та прийняття, визначену ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

При цьому, колегія суддів зауважує, що висновок судів про те, що і відповідач 2 - Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради - також ухвалювало оскаржувані рішення взагалі не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Також, судами залишено поза увагою ч. 3 ст. 18 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", яким визначено, що зонування території здійснюється з урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території. Роблячи висновок про те, що рішенням ради від 06.03.2013 року №2180-МР не враховано договір оренди земельної ділянки від 23.12.2009, суди не дослідили ні рішення ради про надання земельної ділянки позивачу в оренду, ні рішення ради, яким до 2002 року встановлювалися цільове призначення, категорія та функціональне використання спірної земельної ділянки (в матеріалах справи відсутнє).

Щодо позовних вимог про зобов'язання Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради надати товариству з обмеженою відповідальністю "Суминафтосервіс" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером 5910136600:21:014:0010 під будівництво автозаправочної станції колегія суддів зазначає наступне.

Так, задовольняючи цю позовну вимогу суди виходили з того, що відмовляючи у наданні вихідних даних Управління архітектури та містобудування, правонаступником якого є Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, унеможливлює виготовлення проекту будівництва АЗС позивачем та порушує право позивача на використання орендованої земельної ділянки згідно цільового призначення.

Водночас, ст. 29 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.

Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Згідно з п.1.1. Положення про управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 28.09.2011, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради відноситься до виконавчих органів Сумської міської ради та є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на території міста Суми, утворюється Сумською міською радою, їй підзвітне та підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету Сумської міської ради та міському голові міста Суми.

Відповідно до ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Судами не досліджувалося, чи оскаржував позивач до адміністративного суду відмову у наданні містобудівних умов та обмежень. Зобов'язуючи відповідача 2 надати містобудівні умови і обмеження, господарський суд перебирає на себе повноваження органу виконавчої влади.

Відтак, висновок судів про задоволення цих позовних вимог не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

З огляду на викладене вище колегія суддів погоджується з доводами скаржника про те, що судами не дотримано вимог ст.ст. 34,43,84,101,105 ГПК України та не надано належної правової оцінки всім обставинам справи. Ними не застосовано до спірних правовідносин ст.31 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 29 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності".

Пунктом 11 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 №11 "Про деякі питання застосування розділу ХІІ1 Господарського процесуального кодексу України" встановлено, що недодержання судом першої або апеляційної інстанції ст.ст. 47,43 ГПК України процесуального права, якщо воно унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного розгляду справи, є підставою для скасування прийнятих у справі рішення господарського суду Сумської області від 10.07.2013 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.08.2013 з передачею справи на новий розгляд до господарського суду Сумської області (пункт 3 частини першої статті 1119 ГПК), оскільки касаційна інстанція не має права сама встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові місцевого чи апеляційного господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Під час нового розгляду справи необхідно усунути зазначені вище порушення.

Вирішити питання про те, чи прийняті міською радою рішення від 16.10.2002 № 139-МР, від 19.12.2012 № 1943-МР від 06.03.2013 року № 2180-МР з перевищенням повноважень, встановлених нормами земельного та містобудівного законодавства, чинного на момент їх прийняття. Чи суперечать рішення ради актам земельного та містобудівного законодавства, чинним на момент їх прийняття, щодо надання спірної земельної ділянки в оренду та чи порушують вони права позивача.

Для цього з'ясувати з посиланням на належні докази та відповідні норми матеріального права чи наділена рада повноваженнями щодо прийняття рішень про затвердження містобудівної документації; які земельні права позивача порушує рішення Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР з врахування того, що договір оренди спірної земельної ділянки зареєстровано у 2010 році; чи є рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР та від 06.03.2013 року №2180-МР регуляторними актами та чи було дотримано радою процедуру його підготовки та прийняття, визначену ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"; яким саме нормам чинного на момент їх прийняття законодавства не відповідають ці рішення.

Дослідити яким до 2002 року було цільове призначення, категорія та функціональне використання спірної земельної ділянки; чи оскаржував позивач до адміністративного суду відмову у наданні містобудівних умов та обмежень.

До встановлених обставин правильно застосувати норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та винести обґрунтоване, законне рішення суду.

Керуючись ст.ст. 1115 - 11112 Господарського процесуального кодексу України, - Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Сумської міської ради задовольнити частково.

Рішення господарського суду Сумської області від 10.07.2013 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.08.2013 - скасувати.

Справу направити на новий розгляд до господарського суду Сумської області.

Головуючий, суддяВ. Овечкін Судді:Є. Чернов В. Цвігун