УХВАЛА
Справа № 569/19234/13-а
16.12.2013 Рівненський міський суд Рівненської області
в особі головуючої судді Панас О.В.
за участю секретаря судового засідання Ющишиній І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення у м.Рівне про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення, -
в с т а н о в и в:
До Рівненського міського суду надійшла на розгляд заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення у м.Рівне про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення.
Просила встановити спосіб і порядок виконання постанови Рівненського міського суду від 21.12.2010р. про зобовязання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради здійснити перерахунок її щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, передбаченої ст.. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, шляхом стягнення на її користь 2646 грн. за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду ДВС України.
Стягувачка в судове засідання не прибула, подала письмову заяву, у якій просила розгляд заяви провести без її участі, заяву підтримує у повному обсязі та просить задовольнити.
Боржник у судове засідання не прибув, подав заяву щодо проведення судового засідання у відсутність представника в порядку письмового провадження, подав письмові пояснення на заяву Вважають, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судових рішень є винятковість обставин, які перешкоджають виконанню судового рішення, чого заявником не наведено. Просили в задоволенні заяви відмовити за безпідставністю.
Суд ухвали провести судовий розгляд заяви у відсутність сторін на підставі наявних письмових матеріалів..
Дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 21.12.2010 року у справі № 2-а- 5200/10, залищеною в силі ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2011р., задоволено позовні вимоги МазепиНаталії Леонідівни.
Постановою суду визнано бездіяльність Управління праці та соціального захисту Виконавчого комітету Рівненської міської ради протиправною в частині не нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, передбаченої ст. 48 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2010р.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту Виконавчого комітету Рівненської міської ради здійснити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, ОСОБА_1 передбаченої ст. 48 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2010р., з урахуванням проведених раніше виплат за 2010 рік.
11.02.2011 року у даній справі Рівненським міським судом видано виконавчий лист №2а- 5200/2010.
30.03.2011 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Рівненського міського суду №2а- 5200/10. 17.02.2012р. року виконавче провадження закінчено на підставі ст. 75 ЗУ «Про виконавче провадження».
Згідно відмітки державного виконавця виконанче провадження було закінчене по п. 11 ч.1ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження».
Також встановлено, що УПСЗН Рівненського міськвиконкому проведено перерахунок в повному обсязі та нараховано 2 646,00 грн. В ході проведення виконавчих дій державним виконавцем встановлено, що боржником неможливо виконати рішення у звязку з відсутністю коштів в кошторисних призначеннях на поточний рік, які за своїм призначенням, передбачають виплати щорічної допомоги на оздоровлення. Зазначені виплати здійснюються за рахунок коштів державного бюджету України, формування та використання якого не входить до компетенції управління праці та соціального захисту населення виконкому Рівненської МРМ, а здійснюються ВРУкраїни за поданням КМ України ( лист головного управлінн юстиції у Рівненській області УДВС відділ примусового виконання рішень № 2110 від 16.08.2012р.).
Відповідно до статті 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України та є обов'язковими до виконання на всій території України.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності 01.01.2013 року, визначено гарантії держави щодо виконання рішень суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, державне підприємство, юридична особа.
Так, відповідно до статті 3 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Держказначейством в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за заявою стягувача про виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону стягував за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, устроки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Закон України «Про виконавче провадження» дозволяє сторонам виконавчого провадження самостійно звернутися до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду.
Відповідно до п 3. Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.11.2011 року у редакції постанови КМУ від 30.01.2013 року № 45 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів -з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно п. 33 Порядку - у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.
Відповідно до ч. 2 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що виконання постанови Рівненського міського суду від 21.12.2010р. можливе шляхом зміни способу і порядку виконання рішення з зобов'язального рішення на рішення про стягнення коштів.
За змістом частини першої статті 263 КАС за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною другою статті 263 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Разом з тим, підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання рішення неможливим.
Відповідно відсутність законодавчо передбаченої можливості виконати рішення про здійснення виплати нарахованих в порядку виконання рішення суду 2646 грн. є достатньою підставою для зміни способу та порядку виконання судового рішення.
Зміна способу і порядку виконання рішення здійснюється шляхом прийняття нових заходів з реалізації рішення. Зокрема, зміна способу і порядку виконання рішення можливе шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.
Окремо суд зазначає, що відсутність коштів не може бути поважною причиною невиконання рішення суду, особливо якщо боржником за рішенням суду є орган державної влади (дана позиція випливає з рішень судів України та практики Європейського суду з прав людини в контексті Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» справа «Кечко проти України» - «Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань», справа «Жовнір проти України» - «..державний орган не може посилатись на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням»).
З матеріалів справи вбачається, що орган Управління праці та соціального захисту населення виконав зобов'язальну частину рішення, нарахував належних позивачу коштів в сумі 2646 грн.
Твердження боржника про те, що ст.. 7 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено особливості виконання рішень суду про зобовязання вчинити певны дыъ щодо майна, та ненаведення стягувачем винятковосты обставин , якы перешкоджаються виконанню судового рышення, є помилковим, оскільки, як вбачається зі ст. 1 вказаного Закону, він встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження".
Відтак, положення вказаного Закону повинні застосуватись при виконанні судових рішень, примусове виконання яких на дату набрання чинності цим Законом, не завершене.
З огляду на викладене, заява стягувана ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення обґрунтовані та підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. керуючись ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду , задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Рівненського міського суду від 21.12.2010р. про зобовязання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради здійснити перерахунок її щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, передбаченої ст.. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення у м.Рівне на користь ОСОБА_1 2646 (дві тисячі шістсот сорок шість) грн. щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік згідно ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду Державною виконавчою службою України .
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в пяти денний строк апеляційної скарги з дня проголошення ухвали. У випадку неподання апеляційної скарги в пяти денний строк ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя: О.В.Панас