ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2013 року м. Київ К/800/18837/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Суддя-доповідач:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Муравйов О.В.розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Євпаторії Автономної Республіки Крим Державної податкової служби
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2012 р.
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 р.
у справі № 2а-16448/10/7/0170
за позовом Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця» в особі санаторію-дитячого оздоровчого центру «Мрія»
до Державної податкової інспекції у м. Євпаторії Автономної Республіки Крим Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
Статутне територіально-галузеве об'єднання «Південна залізниця» в особі санаторію-дитячого оздоровчого центру «Мрія» (далі - позивач, Санаторій - ДОЦ «Мрія» СГТО «Південна залізниця») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Євпаторії Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у м. Євпаторії) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2012 р. позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Євпаторії від 17.11.2010 р. № 0001992302/0.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 р. постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2012 р. залишено без змін.
У касаційній скарзі ДПІ у м. Євпаторії, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2012 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
У письмовому запереченні на касаційну скаргу Санаторій - ДОЦ «Мрія» СГТО «Південна залізниця», посилаючись на те, що касаційна скарга є безпідставною, просить залишити її без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2012 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 р. - без змін.
Крім того, скаржник подав до Вищого адміністративного суду України клопотанням про заміну Державної податкової інспекції у м. Євпаторії Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на її правонаступника - Євпаторійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
ДПІ у м. Євпаторії проведено планову виїзну перевірку Санаторію - ДОЦ «Мрія» СГТО «Південна залізниця» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., за результатами якої складено акт від 03.11.2010 №19022/23-2/01115751.
В акті перевірки зазначено порушення позивачем підпункту 2.2.2 пункту 2.2 статті 2, пункту 3.1 статті 3, пункту 4.1, пункту 4.3, статті 4, підпункту 7.3.1, підпункту 7.3.5 пункту 7.3 статті 7, підпункту 8.6.1 пункту 8.6 статті 8, підпункту 11.3.1 пункту 11.3 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток за період з 01.01.2009 по 30.06.2010 на загальну суму 301 946,00 грн.
На підставі акта перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.11.2010 р. №0001992302/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у загальній сумі 598 411,50грн., з яких 301 946,00 грн. за основним платежем та 296465,50 грн. штрафні санкції.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.
Згідно з підпунктами 2.1.1, 2.1.3 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку є: з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі філії), зазначених у підпункті 2.1.1 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.
Платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.
Сума податку на прибуток філій за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми валових витрат філій та амортизаційних відрахувань, нарахованих по основних фондах такого платника податку, які розташовані за місцезнаходженням філії, у загальній сумі валових витрат та амортизаційних відрахувань цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеному цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до початку звітного року, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій. Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому філії надають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку у порядку, визначеному цим підпунктом.
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія.
Відповідно до пункту 2.2 статті 2 Закону України Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно підпункту 2.2.1 пункту 2.2 статті 2 Закону України Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту, визначаються у межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 2.2.2 пункту 2.2 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Згідно ст. 22 Закону України «Про транспорт» до складу залізничного транспорту входять підприємства залізничного транспорту, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти, рухомий склад залізничного транспорту, залізничні шляхи сполучення, а також промислові, будівельні, торговельні й постачальницькі підприємства, навчальні заклади, технічні школи, дитячі дошкільні заклади, заклади охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, культури, науково-дослідні, проектно-конструкторські організації, підприємства промислового залізничного транспорту та інші підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, що забезпечують його діяльність і розвиток.
Статтею 4 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, що належать до загальнодержавної власності, здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (далі - Укрзалізниця), підпорядкованим центральному органу виконавчої влади в галузі транспорту.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 №262, Державна адміністрація залізничного транспорту (Укрзалізниця) є органом управління залізничним транспортом загального користування, підвідомчим Мінтрансзв'язку. До сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту за переліком, визначеним Мінтрансзв'язку. Укрзалізниця здійснює централізоване управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученні та регулює виробничо-господарську діяльність залізниць у сфері організації цього процесу.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно довідки № 676 від 25.01.2006 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Південна залізниця, має ідентифікаційний код: 01072609, правовий статус суб'єкта: юридична особа, організаційно-правова форма за КОПФГ: 590 Інші об'єднання юридичних осіб, місце проведення реєстраційної дії: виконавчий комітет Харківської міської ради. Згідно довідки № 684 від 25.01.2006 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Санаторій - дитячий оздоровчий центр «Мрія» Південної залізниці, має ідентифікаційний код: 01115751, правовий статус суб'єкта: без права юридичної особи, головне підприємство: Південна залізниця, організаційно-правова форма за КОПФГ: 610 Філія (інший відокремлений підрозділ), місце проведення реєстраційної дії: виконавчий комітет Харківської міської ради.
Положенням про санаторій-дитячий оздоровчий центр «Мрія» Південної залізниці, затвердженим наказом Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця» від 12.04.2001 № 94/н, визначено, що Санаторій-дитячий оздоровчий центр «Мрія» Південної залізниці - це лікувально-оздоровчий та профілактичний заклад охорони здоров'я, заснований на державній власності з залученням орендованого майна, як відособлений структурний підрозділ Статутного територіального-галузевого об'єднання «Південна залізниця», яке підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України; пункт 1.3 Санаторій у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, Декретами, постановами та розпорядженнями Кабінету міністрів України, нормативними актами Міністерства транспорту України, Укрзалізниці, Південної залізниці, Статутом Південної залізниці та цим Положенням.
Отже, норми підпункту 2.2.2 пункту 2.2. статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» поширюються саме на підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
При цьому слід зазначити, що вищевказаним пунктом регулюється порядок оподаткування підприємств залізничного транспорту та структурних підрозділів цих підприємств, які є окремими юридичними особами і не входять до складу управління залізниць.
Крім того, судами встановлено, що Санаторій - ДОЦ «Мрія» СГТО «Південна залізниця», як структурний підрозділ залізниці, здійснював свою діяльність та укладав господарські договори не від свого імені, а від імені юридичної особи.
Отже, платником податку на прибуток є Статутне територіальне-галузеве об'єднання «Південна залізниця», а Санаторій - ДОЦ «Мрія» СГТО «Південна залізниця» сплачує податок на прибуток у складі зведеної декларації на прибуток по Південній залізниці.
До того ж, з висновків судової економічної експертизи від 27.06.2012 №794 вбачається, що у декларації з податку на прибуток Південної залізниці з розшифровками встановлено, що за період з 01.01.2009 по 30.06.2010 дані про валові доходи, валові витрати, амортизаційні відрахування ДОЦ «Мрія» включені до зведеної декларації Південної залізниці. З платіжних доручень вбачається, що Південною залізницею сплачений до УДК міста Харкова податок на прибуток за період з 01.01.2009 по 01.04.2010. При цьому висновки відповідача, які викладені в акті перевірки №1902/23-2/01115751 від 03.11.2010 щодо донарахування податку на прибуток Санаторію - ДОЦ «Мрія» СГТО «Південна залізниця» за 2009 рік у сумі 299255,00грн., не обґрунтовані.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій вірно застосували норми матеріального права, отже, прийняте податковим органом спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова
Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2012 р. та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1.Здійснити процесуальне правонаступництво та замінити Державну податкову інспекцію у м. Євпаторії Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на Євпаторійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим
2.Касаційну скаргу Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим відхилити.
3.Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.10.2012 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 р. залишити без змін.
4.Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
О.В. Муравйов