Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 106/5384/13-а
10.12.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Кобаля М.І. ,
Воробйової С.О.
секретар судового засідання Щербінін О.О.
за участю сторін:
позивач, ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Євпаторійським МВ ГУ МВС України в Криму 26.02.2002 року- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим- Мємєтов Мустафа Рустемович, довіреність № 9 від 09.12.13
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ружицька Т.В.) від 07.10.13 по справі № 106/5384/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (вул.Долгоруковська, буд.3, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною,зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення суми недоплаченої пенсії за останні 12 календарних місяців,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ружицька Т.В.) від 07.10.13 у справі № 106/5384/13-а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення суми недоплаченої пенсії за останні 12 календарних місяців, - відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 07.10.2013 та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні 10.12.2013 року представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав.
Представник відповідача апеляційну скаргу не визнав, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_2 01 серпня 2013 р. звернувся до Євпаторійського міського суду АР Крим з позовної заявою до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, в якому просить: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим у здійсненні ОСОБА_2 перерахунку за його заявою пенсії на підставі норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим здійснити перерахунок пенсії, раніше призначеної ОСОБА_2, на підставі норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з дати, що передувала його зверненню до відповідача на 12 календарних місяців; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим на користь ОСОБА_2 суму недоплаченої пенсії за останні 12 календарних місяців, що передували даті його звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим в розмірі 60851,06 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії позивачу з рахунком премії та надбавки, передбачених Указом Президента України № 173 від 23 лютого 2002 р. «Про посилення соціального захисту військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», яким введена 100 % надбавка; Указом Президента України № 389/2003 від 05 травня 2003 р., яким введена 90 % надбавка; наказом Міністра оборони України № 75 від 05 березня 2001 р., яким введена 33,3 % премія, а також не враховано збільшення посадового окладу на 01.12.2012 р., який за відповідною посадою, що займав позивач, складає 2869 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що позивачу з 1 січня 2008 р. було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки військового комісаріату про грошове забезпечення, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», якою встановлена нова структура та розміри грошового забезпечення військовослужбовців і деяких інших категорій громадян силових міністерств і відомств, надбавка у розмірі 100 %, надбавка за безперервну службу 90 %, премія 33,3 % були скасовані на підставі Указу Президента України від 18 грудня 2007 р № 1234/2007 та на підставі наказу Міністра оборони України від 11 червня 2008 р. № 259.
Судова колегія погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Міністра оборони України від 14 грудня 1995 р. № 01989 підполковника ОСОБА_2 звільнено з військової служби у запас за пунктом 65, підпункт «г» (у зв'язку зі скороченням штатів) (а. с. 11).
З 01.02.1996 р. Військовим комісаріатом АР Крим призначена ОСОБА_2 пенсія за вислугу років у відповідності з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262.
Порядок обчислення грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу регулюється ч.3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262) і п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі Постанова № 393).
Згідно з ч.3 ст. 43 Закону № 2262 і п. 7 Постанови № 393 (в редакціях, діючих під час призначення пенсії позивачу 01.02.1996 р.) для нарахування пенсії враховувались відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугою строків служби, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби, що надаються щомісяця.
Врахування визначених позивачем надбавок і премії на час первісного призначення пенсії законодавством не передбачалось.
Згідно з Указом Президента України від 18 грудня 2007 р. № 1234/2007 Указ Президента України від 23.02.2002 р. № 173/2002, яким була встановлена надбавка у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення, та Указ Президента України від 05 травня 2003 р. № 389/2003, яким надано Міністрові оборони України встановлювати надбавки до грошового забезпечення залежно від стажу служби (понад 25 років - до 90 відсотків), втратили чинність
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» функції призначення пенсії особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служба, та деяких інших осіб» передані з 1 січня 2007 р. органам Пенсійного фонду України.
З 01.01.2008 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлено нові розміри обов'язкових видів грошового забезпечення і структура додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст. 62 Закону України № 2262 (в редакції діючої на 01.01.2008 р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (в редакції діючої на 01.01.2008 р. ) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (пункт 1).
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужба, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям . Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2).
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3).
Аналізуючи норми законодавства, судова колегія дійшла висновку, що щомісячні надбавки, які були встановлені Указом Президента України від 23.02.2002 р. № 173/2002 «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ» та Указом Президента України від 05.05.2003 № 389/2003 «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України», Міністерства внутрішніх справ України, адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління державної охорони за безперервну службу» є новими додатковими видами грошового забезпечення військовослужбовців і їх не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення, у зв'язку зі зміною його розміру. Ці надбавки приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували їх під час проходження служби й звільненні після їх запровадження.
Виплата премії у розмірі 33,3 відсотків була запроваджена для діючих військовослужбовців наказом Міністра оборони України від 05.03.2001 р. № 75 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України», який втратив чинність згідно з наказом МО України від 11.06.2008 р. № 259, (п. 43.5 Положення).
Згідно з п. 34.1, 34.2 цього Положення командири військових частин, начальники військових навчальних закладів, керівники установ та організацій Збройних Сил України мали право преміювати військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи) за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснювалось в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, затвердженого для військової частини в кошторисі.
Отже, зазначена премія не мала обов'язкового, безумовного характеру, здійснювалась в межах фонду преміювання в залежності від особистого внеску військовослужбовця у загальні результати служби, тому підстави для врахування зазначеної премії для розрахунку пенсії позивачу відсутні.
Крім того, оскільки ОСОБА_2 був звільнений з військової служби 14 грудня 1995 р. , тобто до запровадження вказаних надбавок і премії, тому немає ніяких підстав для застосування цих надбавок при перерахунку його пенсії.
На це також звернув увагу Пленум Верховного Суду України в постанові від 15.04.2005 р. № 4 «Про деякі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», зокрема у п. 8 зазначено, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також пермій. Закон України «Про внесення змін до ст.. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», який набув чинності 1 січня 2005 року, не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням надбавок після звільнення із служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1 січня 2005 року задоволенню не підлягають.
Також не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 27.03.2013 р. за № 90 із розміру посадового окладу, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2010 р. № 10 «Про підвищення оплати працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», відповідно до якої розмір посадового окладу на 01 грудня 2012 р. за посадою начальника філії Національного центру управління та випробувань космічних засобів становить 2869 грн. (а. с. 18), оскільки зазначена довідка не свідчить про збільшення грошового забезпечення військовослужбовця та довідка військового комісаріату до Пенсійного фонду про встановлення окладу у цьому розмірі не надавалась.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову ОСОБА_2
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Євпаторійського міського суду АР Крим від 07.10.2013 р. у справі № 106/5384/13-а залишити без задоволення
Постанову Євпаторійського міського суду АР Крим від 07.10.2013 р. у справі № 106/5384/13-а залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 16 грудня 2013 р.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис М.І. Кобаль
підпис С.О. Воробйова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова