КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м .Кіровоград, вул. К. Маркса, 40
тел./факс: 24-06-22, E-mail: inbox@adm.kr.court.gov.ua
Справа № 2-а-1776/09/1170
Категорія статобліку 6.14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2009 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого : судді Ком'якович Г.М.
при секретарі : Коробчекно Є.К.
за участю представників :
прокурора - клопотання про розгляд справи без участі
позивача - ОСОБА_1.( довіреність вих. №НОМЕР_1
відповідача - клопотання про розгляд справи без присутності
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом : прокурора Гайворонського району, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до відповідача: сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1, вул.АДРЕСА_1
про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за витратами, зумовленими народженням та похованням в сумі 786,36 грн., суд
ВСТАНОВИВ
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Гайворонського району, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з адміністративним позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за витратами, зумовленими народженням та похованням в сумі 786,36 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач - СТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням в Гайворонському міжрайонному відділенні виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 18 грудня 2003 року.
Крім того, позивачем зазначено, що відповідно до акту звірки взаємних розрахунків від 04.01.2009 року, проведеної головним бухгалтером Гайворонської міжрайонної виконавчої дирекції КОВ ФСС з ТВП та директором СТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено, що відповідачем не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам заборгованості з виплат, передбачених ст. ч.1 ст. 23 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» станом на 01.01.2009 року у зв'язку із чим виникла заборгованість на загальну суму 786,36 грн.
Акт звірки відповідачем було підписано особисто ( а. с. - 26). Відповідач акт звірки не оскаржував, зі скаргою про перегляд даного акту до органів Фонду або суду не звертався.
В судове засідання прокурор, належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду, не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його відсутності.
Представник позивача, належним чином уповноважений на представництво інтересів в суді, в судове засідання з'явився та позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду в судове засідання не з'явився, надав письмове клопотання від 25.03.2009 року про розгляд справи без його присутності.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню. Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Крім того, відповідно до ст.60 КАС України, у випадках встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон), Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Таким чином, позивач є органом, уповноваженим на підставі названих актів на здійснення вищезазначених владних управлінських функцій, і, відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень у названих правовідносинах.
Несвоєчасна сплата внесків загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, ускладнює виконання державою гарантованого статтею 46 Конституції України соціального захисту громадян. Це порушує інтереси держави, та зумовлює необхідність їх захисту шляхом звернення до суду.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є юридичною особою.
Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності входить до структури Фонду і відповідно до п.1.8 Статуту Фонду соціально страхування з тимчасовою втрати працездатності є юридичною особою, відповідно до п.п.5.5 Статуту серед своїх повноважень має забезпечення збору та акумуляцію внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; здійснення контролю за своєчасною та повною сплатою страхових внесків, представляє інтереси страховика в судових та інших органах.
Згідно ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240 страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, вести облік коштів і своєчасно подавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Відповідно до п.10 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240, страховими внесками є відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Згідно ч.1 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240, розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Стаття 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 11.01.2001 року № 2213 встановлює, що страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".
В судовому засіданні встановлено, що СТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_1 є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням і перебуває на обліку, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням в Гайворонському міжрайонному відділенні виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 18 грудня 2003 року і з указаного часу відповідно до ч.2 ст.22 Закону набуло статусу платників страхових внесків до Фонду (а.с.23).
СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 є юридичною особою та зареєстровано Гайворонською районною державною адміністрацією, як юридична особа з включенням до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 21).
Відповідно до ч.І ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.
Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Всупереч зазначених вимог чинного законодавства сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_1 порушило строки перерахування страхових внесків, внаслідок чого виникла прострочена заборгованість відповідача перед Фондом, яка становить 768,36 грн. Таким чином станом на 01.01.09 р. сума непогашеної простроченої заборгованості становить 768,36 грн.
Розмір простроченої заборгованості підтверджується останнім поданим звітомІНФОРМАЦІЯ_1 сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_1 за 2008 рік, в рядку 17 розділу III якого показано розрахунки по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування та зазначено суму боргу, яка становить 768,36 грн. Крім того, розмір простроченої заборгованості страхувальника підтверджує і довідка від НОМЕР_2 Гайворонської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду. Відповідно до названої довідки, станом на 01.01.2009 року сума не стягненої простроченої заборгованості становить 768,36 грн.
Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 30 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачає, що строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується.
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки судове рішення ухвалене по справі, у якій позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.121 Конституції України, п.6 ст.20 , ст-36-1 Закону України "Про прокуратуру", статтями ст.ст. 71, 86, 94, 159-163, 167 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ
1. Адміністративний позов - задовольнити.
2.Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 ( вул. АДРЕСА_1.; р/р - НОМЕР_1 в АК АППБ ІНФОРМАЦІЯ_2»; МФО НОМЕР_1; ід. код. - НОМЕР_1 ) заборгованість зі суми страхових внесків на загальну суму 786 (сімсот вісімдесят шість) грн. 36 коп. на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на рахунок 37176001002812 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код ЄДРПОУ 26070328.
3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
В повному обсязі постанову складено 31 березня 2009 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Ком'якович