Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
13.04.09Справа №2а-9802/08/6 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О. І., за участю представник позивача Савицької Т.В., прокурора Васьківа Я.Й.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Центрального району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим
до Чорноморського виробничого управління житлово-комунального господарства
про стягнення 11190,00 грн.
Суть спору: Прокурор Центрального району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом про стягнення з Чорноморського виробничого управління житлово-комунального господарства 11190,00 грн. з яких 3730,00 грн. економічні санкції, 7460,00 грн. штраф за порушення державної дисципліни цін, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем у період з 01.01.2008 року по 12.02.2008 року застосовувалися необґрунтовані тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, з 01.05.2008 року по 31.05.2008 року застосовувалися необґрунтовані тарифи на послуги з утримання житла та прибудинкової території, що є порушенням ст. 57 Конституції України, п. 5 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
У судовому засіданні прокурор та представник позивача на позовних вимогах наполягали, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача до суду не зявився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані прокурором, представником позивача, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України. Із посиланням на статті 121 Конституції України зазначав, що на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних, або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції.
Згідно статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.
Прокурор зазначив, що порушення інтересів держави полягає у несплаті відповідачем до бюджету законно застосованих інспекцією економічних та штрафних санкцій.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990р. № 507-ХІІ та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог формування, встановлення та застосування цін і тарифів щодо здійснення контролю за додержанням державної дисципліни цін, як органу, на які ці функції покладено Урядом України.
Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін (ст.13 Закону від 03.12.1990р. № 507-ХІІ).
15-26.09.2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим було проведено планову перевірку Чорноморського виробничого управління житлово-комунального господарства з питання дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги за період з 01.01.2007 року по 15.09.2008 року. За результатами перевірки складено акт № 0364 від 26 вересня 2008 року ( а. с. 4-9).
Згідно з висновками вказаного акту перевірки Чорноморським виробничим управлінням житлово-комунального господарства порушено Конституцію України та Закон України «Про житлово-комунальні послуги» у частині введення тарифів в дію на суму 44189,45 грн. у звязку з необґрунтованим нарахування плати за послуги з водопостачання, водовідведення, квартирної плати та плати (для приватизованих квартир) за утримання житла та прибудинкової території підприємству необхідно провести перерахунки зі споживачем на необґрунтовано нараховану суму у розмірі 44189,45 грн., у тому числі: на послуги з водопостачання бюджетним установам 1535,45 грн.; на послуги з водопостачання населенню 5946,00 грн.; на послуги з водовідведення населенню 18922,00 грн.; на послуги з утримання житла та при будинкової території 17786,00 грн.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001 року, та на підставі акту перевірки № 0364 від 26 вересня 2008 року
Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим прийнято рішення від 30.09.2008 року № 75 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 11190,00 грн.
Сума економічних санкцій склалася з суми порушень дисципліни цін в розмірі 3730,00 грн. та штрафу в двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 7460,00 грн., який нараховано згідно із п.1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами.
Добровільно рішення відповідачем не виконано.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ціни та ціноутворення" законодавство в Україні про ціноутворення складається з цього Закону та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до нього. Як вбачається з преамбули, він визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території України.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про ціни та ціноутворення" вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно з ст. 8 вказаного Закону, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, на які затверджуються відповідними органами державного управління, відповідно до ст. 4 цього ж Закону, визначається Кабінетом Міністрів України. Крім цього, даний орган виконавчої влади визначає також повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) та щодо контролю за цінами.
Згідно ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" в разі порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в дохід відповідного бюджету необґрунтовано одержаних підприємством, організацією сум виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, а також накладення штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаних сум виручки.
Відповідно до п.п. 1.4, 1.5, 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 за №047/6238 підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема, нарахування не передбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування цін (тарифів) субєктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеним нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних. Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим від 30.09.2008 року № 75 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 11190,00 грн.відповідачем не оскаржено, недійсним у встановленому порядку не визнано, не скасовано, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 11190,00 грн.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора Центрального району м. Сімферополя в інтересах Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим піддягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 13.04.09 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 17.04.2009 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Чорноморського виробничого управління житлово-комунального господарства (96400, АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Павленко, 62, ЄДРПО України 03348235, п/р 26004301322454 у БВ № 4 філії КЦВ ПІБ м. Сімферополь МФО 324430) у дохід державного бюджету (п/р 31112106700002, МФО 824026, код ЄДРПО України 34740405 відділення Держказначейства, банк отримувача Головне Управління Державного казначейства в АР Крим м. Сімферополь, код платежу 21081100) 3730,00 грн. економічних санкцій та 7460,00 грн. штрафу за порушення державної дисципліни цін на підставі рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим від 30.09.2008 року № 75.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Латинін Ю.А.