Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15.04.2009 р. № 11/642
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Давиденко Д.В. вирішив адміністративну справу
за позовомТовариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Паркет Центр"
до Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва
проскасування рішення від 20.08.2008р. №11112305
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Паркет Центр»(надалі ТОВ «Компанія «Паркет Центр», позивач) звернулось до суду з позовом про скасування рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва (надалі ДПІ у Печерському районі міста Києва, відповідач) про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.08.2008р. № 11112305.
Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю висновків зроблених під час перевірки, порушеннями порядку проведення перевірки та невідповідністю вимогам чинного законодавства акту, що складений за результатами такої перевірки, у зв’язку з чим позивач вважає наявними підстави для скасування оспорюваного рішення.
За твердженням позивача перевірка здійснювалась з грубими порушення прав платників податків та вимог діючого законодавства України, зокрема Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(із змінами та доповненнями), Наказу №327 та Наказу ДПА України від 27.05.2008 року №355 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведені перевірок платників податків».
08.08.2008 року ревізорами вручено акт перевірки без врахування пояснень та зауважень представника підприємства, які були надані 07.07.2008 року у приміщення ДПІ під час перевірки документів, чим порушено пункт 1.24 Наказу ДПА України від 27.05.2008 року №355 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведені перевірок платників податків»та пункту 4.1 Наказу №327, крім того даний акт перевірки, який отримало товариство, не містив ані дати реєстрації, ані номеру реєстрації його в єдиному журналі реєстрації актів, чим було порушено пункт 4.5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року №327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за №925/11205.
По суті питання щодо порушення ТОВ «Компанія «Паркет Центр»вимог Закону №265 та Наказу №614 позивач не погоджується з відповідачем через наступне.
У акті перевірки зазначено, що, касові чеки підприємства не містять обов'язкового реквізиту, а саме назву господарської одиниці, що за твердженням позивача абсолютно безпідставне та не відповідає дійсності.
Тлумачення терміну «назва господарської одиниці»містить стаття 1 Наказу № 614: «назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди), іншому документі на право власності або користування господарською одиницею)».
Відповідно до договору оренди нежилого приміщення від 01.09.2007 року №1, з боку орендаря зазначено товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Паркет Центр».
Даний договір було надано підприємством до ДПІ у Печерському районі м. Києва в якості підтвердження правомірності своєї позиції, але не зважаючи на цей факт, як свідчить зміст рішення про результати розгляду скарги, фахівцями податкової служби його до уваги взагалі не прийнято, чим порушено права підприємства.
Крім того, дозвіл №1887 на розміщення об'єкта торгівлі (сфери послуг) виданий 28.11.2007 року Печерською районною державною адміністрацією у м. Києві містить повну назву суб'єкта господарювання - товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Паркет Цент».
Враховуючи вимоги статті 1 Наказу № 614, щодо назви господарської одиниці, а також наведені та надані підтверджуючі документи (договір оренди від 01.09.2007 року №1, дозвіл №1887), позивач вважає, що зміст розрахункових документів, надрукованих через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, містить абсолютно всі обов'язкові реквізити, які визначені у пункті 3.2 Наказу №614.
До того ж, як свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 10701020000029764, у єдиному державному реєстрі України вчинено запис про створення юридичної особи ТОВ «Компанія «Паркет Центр». Також, довідка про взяття на облік платника податків (Форма №4-ОПП), свідоцтво № 100072654 про реєстрацію платника податку на додану вартість підтверджують той факт, що у ДПІ у Печерському районі на обліку знаходиться ТОВ «Компанія «Паркет Центр»та інші.
Тобто, назви господарської одиниці іншої ніж ТОВ «Компанія «Паркет Центр», а також статусу «магазин, склад, ларьок та інш.»жодний реєстраційний документ підприємства не містить.
Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та наявні у матеріалах справи, обґрунтовані тим, що дії ДПІ у Печерському районі м. Києва є правомірними, а прийняте рішення - законним.
При проведенні перевірки суб'єкта підприємницької діяльності ТОВ «Компанія «Паркет Центр»встановлено, що в касовому чеку відсутній один з обов'язкових реквізитів, який передбачено в п. 3.2. ст. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614.
Разом касових чеків, надрукованих РРО, які не містять обов'язкових реквізитів, а саме назву господарської одиниці на загальну суму 48 903, 85 грн..
Відповідно до п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій до суб'єктів господарювання застосовується штраф у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, у зв’язку з чим спірне рішення прийняте відповідачем у відповідності з вимогами законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд,-
ВСТАНОВИВ:
ДПІ у Печерському районі міста Києва була проведена перевірка щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) господарської одиниці (магазину), що знаходиться за адресою м. Київ, бул. Л. Українки 20/22-А, належить ТОВ «Компанія «Паркет Центр»та складено акт від 01.08.2008р. на номерному бланку 001592, який зареєстрований у ДПІ за № 265512982305 (копія в матеріалах справи).
На підставі висновків вказаного акту про порушення позивачем п. 1, 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відповідачем винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 11112305 від 20.08.2008р. на суму 244519, 25 грн.
Посилання позивача на відсутність у направленні на перевірку підстави проведення перевірки, а вказання лише статті закону що передбачає право на проведення перевірки, не є обставиною що свідчить про порушення порядку проведення перевірки та не може бути доказом нечинності спірного рішення виходячи з наступного.
У межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" органи Державної податкової служби проводять перевірки згідно з затвердженими керівником податкових органів планами-графіками.
Відповідно до п. 3.1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених Наказом ДПА України від 27.05.2008р. № 355 передбачено, що працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.
До матеріалів справи відповідачем надано затверджений 21.07.2008р. Начальником ДПІ у Печерському районі міста Києва графік проведення перевірок відділом контролю за розрахунковими операціями ДПІ у Печерському районі міста Києва на серпень 2008р. (у належним чином засвідченій копії наявний у справі). Перевірка позивача була передбачена графіком перевірок (запис № 24), перевірку проведено на підставі направлення № 1253 від 01.08.2008р., тому відповідно у направленні і зазначено такий вид перевірки як планова.
З направленнями на перевірку ознайомлено довірену особу підприємства про що свідчить підпис вказаної особи на направленнях здійснений 06.08.2008р., відповідний запис про проведення перевірки зроблено перевіряючими в журналі перевірок товариства (п.21 акту). Витяг з журналу реєстрації актів свідчить про реєстрацію складеного перевіряючими за результатами проведеної перевірки, акту у податковому органі 08.08.2008р., тобто після закінчення проведення перевірки –запис № 1292. Наведені факти спростовують твердження позивача щодо неправомірності проведення відповідачем перевірки, зазначені позивачем обставини про порушення встановленого порядку здійснення перевірок є помилковими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за порушення норм цього закону (розділ 5 закону). За такі порушення за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у встановлених цим Законом розмірах.
Таким чином, викладені позивачем обставини щодо порушення порядку проведення перевірки, невірного оформлення акту перевірки не є підставою для скасування прийнятого на підставі акту перевірки рішення та відповідно не можуть розглядатись як докази на спростування виявленого під час перевірки порушення. Заявлені позовні вимоги у даній справі зобов’язують адміністративний суд здійснити розгляд по суті виявлених порушень у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні розрахунків, за наявністю яких відповідним органом податкової служби в силу закону («Про державну податкову службу в Україні») застосовані штрафні санкції. Предметом оскарження у справі є рішення про застосування штрафних санкцій, що винесене ДПІ у Печерському районі міста Києва.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За таких обставин, спір розглядається судом по суті встановленого порушення.
Предметом оскарження у справі є рішення відповідача № 11112305 від 20.08.2008р. згідно якого за встановлене порушення п. 1, 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафних санкцій в сумі 244519, 25 грн..
Під час проведення перевірки встановлено, що підприємством здійснюється діяльність у сфері роздрібної торгівлі покриттям для підлоги, підприємством встановлено ліміт залишку готівки в касі 170 грн., порушень касової дисципліни не виявлено, касові чеки надруковані РРО при проведенні розрахунків за реалізований товар на загальну суму 48903, 85 грн. не містять такого обов’язкового реквізиту –назви господарської одиниці, у якій використовується РРО.
З посиланням на п. 2.1, 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000р. N 614, відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем п. 1, 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки розрахункові операції за чеками на суму 48903, 85 грн. проведені без видачі розрахункового документа встановленої форми.
Вимоги позивача щодо скасування оспорюваного рішення судом визнаються обґрунтованими виходячи з наступного.
Як про те зазначає позивач, господарська діяльність ТОВ «Компанія «Паркет Центр»полягає у виставці торгівлі покриття для підлоги. Протягом здійснення підприємством своєї діяльності всі розрахункові операції проводяться у відповідності до вимог статті 3 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій. Особам, які отримують або повертають товар видається розрахунковий документ, який в повній мірі відповідає вимогам пункту 3.2 статті 3 Наказу № 614 і реєстраційним та дозвільним документам підприємства.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), встановлюється Державною податковою адміністрацією України (п. 3 ст. 3, ч. 1 ст. 7 цього Закону).
Реєстрація РРО здійснюється на підставі письмової заяви СПД довільної форми, у якій зазначені сфера застосування та реквізити РРО (модифікація, заводський номер, версія програмного забезпечення, виробник або постачальник, дата виготовлення), а також надання ним, зокрема, таких документів та їх копій, завірених підписом керівника і печаткою СПД - юридичної особи або особистим підписом СПД - фізичної особи: дозволу місцевого органу виконавчої влади на розміщення господарської одиниці (договору оренди, іншого документа на право власності або користування господарською одиницею (п. 2.3 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. N 614).
Отже, використання реєстратора розрахункових операцій буде правомірним, зокрема, в разі його реєстрації за адресою господарської одиниці, дозвіл на розміщення якої за цією адресою виданий місцевим органом виконавчої влади.
Згідно з наданим до матеріалів справи реєстраційним посвідченням № 2655013842 ДПІ у Печерському районі міста Києва здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій Datecs МР 50, заводський номер ДУ02020052, що належить ТОВ «Компанія Паркет Центр»та призначений для використання в господарській одиниці –магазині «Паркет Центр»що знаходиться за адресою бул. Л. Українки 20/22, літ. «А».
Відповідно до п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
В силу положень п. 3 зазначеного положення фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Форма N ФКЧ-1 касового чека наведена в додатку 1 (п. 3.1), а згідно з п. 3.2 касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити:
- назву господарської одиниці;
- адресу господарської одиниці;
- для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН";
- для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД";
- якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
- вартість одиниці виміру товару (послуги);
- найменування товару (послуги);
- літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);
- позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати;
- загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО";
- для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ";
- порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;
- фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН";
- напис "Фіскальний чек" та логотип виробника.
Згідно з визначенням наведеним у п. 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000р. № 614:
назва СПД - назва юридичної особи або прізвище, ініціали фізичної особи, які зазначені у свідоцтві про державну реєстрацію СПД. Дозволяється використовувати в назві загальноприйняті скорочення, наприклад ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю), МП (мале підприємство), ЗАТ (закрите акціонерне товариство).
господарська одиниця - стаціонарний або пересувний об'єкт, у т. ч. транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.
назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Відповідно до договору оренди нежилого приміщення від 01.09.2007 року №1, який підтверджує право використання позивачем господарської одиниці за якою зареєстровано РРО, орендарем є Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Паркет Центр». Наданий до матеріалів справи дозвіл №1887 на розміщення об'єкта торгівлі (сфери послуг) виданий 28.11.2007 року Печерською районною державною адміністрацією у м. Києві також містить повну назву суб'єкта господарювання - Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Паркет Центр».
Під час перевірки податковим органом підтверджено факт роздрукування відповідного розрахункового документа, який свідчить про виконання розрахункової операції, однак у зв’язку з відсутністю в чеках обов’язкового реквізиту - назви господарської одиниці, у якій використовується РРО, відповідач стверджує про невидачу розрахункового документу встановленої форми.
На наданих до матеріалів справи касових чеках, надрукованих реєстратором розрахункових операцій (контрольна стрічка) та по яким виявлені порушення під час перевірки, назвою господарської одиниці зазначено ТОВ «Компанія Паркет Центр», що є аналогічною тій, що вказана у дозволі на розміщення господарської одиниці, договорі оренди та відповідає визначенню «назва господарської одиниці»наведеному у Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженому наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000р. № 614.
Пунктом 1 статті 17 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг).
Враховуючи відсутність належних доказів щодо вчинення позивачем порушення п.1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», виявлення порушення формально, застосування спірним рішенням суми штрафу в розмірі 244519, 25 грн. (48903, 85 грн. х 5) суд визнає безпідставним.
Позовні вимоги про скасування рішення № 11112305 від 20.08.2008р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 11112305 від 20 серпня 2008р.
3. Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Паркет Центр»(01133, м. Київ, бул. Л. Українки 20/22, ідент. код 35427678) 3,40 грн. (три гривні 40 копійок) судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –23.04.2009.