Постанова № 3610410, 23.04.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2009
Номер справи
2а-9127-08-0470
Номер документу
3610410
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а-9127/08/0470

Категорія статобліку - 2.11.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 квітня 2009 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В.М.

при секретарі Середа А.О.

за участю

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Повного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1 до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області про скасування податкових повідомлень-рішень,-

в с т а н о в и в :

16 вересня 2008 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Повного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому позивач просить скасувати податкові повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі № 0000621701/0 від 10.04.2008 року, № 0000621701/2 від 02.07.2008 року, якими визначено суму податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30179,21 грн., штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 60358,42 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Центральною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі проведено планову виїзну перевірку повного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої був складений акт № 854/220/25542624 від 01.04.2008 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000621701/0 від 10.04.2008 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податку з фізичних осіб всього 90537,63 грн., у тому числі за основним платежем 30179,21 грн. та застосуванням штрафних санкцій у сумі 60358,42 грн., що не є законним, оскільки товариство не являється податковим агентом фізичних осіб.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, так як ломбард має бути податковим агентом фізичних осіб, які не виконали зобов'язань, забезпечених договорами, та по яких проведено звернення стягнення на предмет застави.

Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи сторін, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Центральною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі було проведено планову виїзну перевірку повного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 31.12.2007 року, в результаті чого складено акт перевірки № 854/220/25542624 від 01.04.2008 року, на підставі якого було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000621701/0 від 10.04.2008 року, яким встановлено порушення п. 1.5 ст. 1, п. 12.1 ст. 12, п. 7.1 ст 7, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 та п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України від 22.05.2003 року № 889 «Про податок з доходів фізичних осіб», у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання за платежем податку з фізичних осіб всього 90537,63 грн., у тому числі за основним платежем в розмірі 30179,21 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 60358,42 грн. Відповідно до встановлених відповідачем порушень повне товариство «ІНФОРМАЦІЯ_1 на протязі перевіряємого періоду не здійснювало утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету у разі невиконання останніми зобов'язань, забезпечених договорами, по яких проведено звернення стягнення на предмет застави Держскарбниці та не надавало податковий розрахунок про суми доходу, нарахованого вказаним громадянам та сум утриманого з них податку за формою 1 ДФ.

Повне товариство «ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстроване рішенням Державної Комісії з регулювання ринків фінансових послуг України за № 2187 від 31.08.2004 року як фінансова установа, що здійснює ломбардні операції - фінансові послуги. Діяльність товариства здійснюється відповідно до положень Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» № 2664 від 12.07.2001 року.

Згідно п. 1.14 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції Закону України № 283/97-ВР від 22.05.1997 р.) ломбардна операція - операція фізичних чи юридичних осіб з отримання коштів від юридичної особи, кваліфікованої як фінансова установа згідно із законодавством України, під заставу товарів або валютних цінностей. Ломбардні операції є різновидом кредиту під заставу.

Повне товариство «ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснює свою діяльність згідно із Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та належить до фінансових установ (ломбардів), що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями реєстраційних документів.

Відповідно до ст. 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Параграф глави 48 Цивільного кодексу України передбачає, що одним із способів забезпечення зобов'язань за позикою (кредитом) є застава, умови якої обумовлюються сторонами у договорі позики.

Згідно ст. 19 Закону України «Про заставу» від 02.10.1992 р. № 2654 за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором, - неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави.

Пунктом 1.2 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889 передбачено, що дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

З урахуванням наведених положень Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» судом визнано, що саме після звернення ломбардом стягнення за невиконаними обов'язками на предмет застави у фізичної особи - позичальника, яка не виконала договірні обов'язки з викупу застави і в якої залишилася сума позики, виникає дохід у вигляді такої позики (суми позики).

Таким чином суд прийшов до висновку, що за позиковими операціями під час видачі позики ломбард не є податковим агентом, оскільки у даному випадку він не може виконувати обов'язок щодо нарахування, утримання та перерахування податку до бюджету від імені та за рахунок платника податку, оскільки під час видачі позики вона не є доходом позичальника, а при невикупі закладеної речі в момент закінчення договору ломбард не має коштів позичальника, з яких належало б утримати податок.

Згідно п.п. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.

Таким чином, у випадку звернення ломбардом стягнення на заставлене фізичною особою майно, відповідно після надання цій особі позики, на ломбард не покладається обов'язок нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку з доходу фізичної особи - позичальника, оскільки такий обов'язок покладається на податкового агента лише до або під час виплати саме доходу, а не суми позики на користь платника цього податку.

Наведене випливає також зі змісту пункту 12.6 статті 12 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», згідно з яким доходи (прибутки), зазначені у цій статті, кінцево оподатковуються при їх виплаті.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що дохід фізичної особи, одержаний від ломбардів при невиконанні нею своїх обов'язків за договором позики щодо викупу закладених речей, є доходом одержаним не від податкового агента, і тому підлягає оподаткуванню у складі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку у відповідності до п.п. 8.2.1 п.8.2 статті 8 Закону України «Про податкок з доходів фізичних осіб».

Відповідно до п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Оскільки в діях позивача відсутні порушення податкового законодавства, суд вважає, що Центральна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі безпідставно застосувала до позивача суму податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30179,21 грн., штрафні (фінансові) санкцій у розмірі 60358,42 грн. на підставі податкових повідомлень-рішень № 0000621701/0 від 10.04.2008 року, № 0000621701/2 від 02.07.2008 року.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України , якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Виходячи з цього, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп., згідно доданої до позову квитанції, підлягає компенсації з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі № 0000621701/0 від 10.04.2008 року, № 0000621701/2 від 02.07.2008 року, якими визначено суму податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30179,21 грн., штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 60358,42 грн.

Присудити з Державного бюджету України на користь Повного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 28 квітня 2009 року.

Суддя В.М.Олійник