Постанова № 3610111, 16.04.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.04.2009
Номер справи
2а-573/09/8/0170
Номер документу
3610111
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.04.09Справа №2а-573/09/8/0170 (12:30 год.) м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Дрягіні В.П., розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеф-Виналь-Крим"

до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в АРК

про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій,

за участю представників сторін:

від позивача - не зявився,

від відповідача не зявився ,

Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про зобовязання Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим провести заміну старих акцизних марок в кількості 1 290 153 штуки на акцизні марки нового зразка в кількості 1 290 153 штуки; про визнання бездіяльності Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим протиправною.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач не правомірно відмовив ТОВ "Алеф-Виналь-Крим" в проведенні обміну марок акцизного збору, посилаючись на відсутність в Регіональному управлінні Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в АР Крим марок акцизного збору нового зразка, призначених для обміну інвентаризаційних залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АРК від 10.01.09 р. відкрито провадження по справі та призначено справу до судового розгляду на 16.04.09 р.

В ході судового розгляду позивач уточнив позовні вимоги, а саме зазначив, що у позові було допущено описку у частині кількості акцизних марок, які повинні бути повернуті відповідачем та просив суд зобовязати Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим провести заміну старих акцизних марок в кількості 1290273 штуки на акцизні марки нового зразка в кількості 1 289 940 штуки, а також просив суд справу розглянути за відсутності його представника.

Відповідач у судове засідання 16.04.09 р. не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини не явки суду не повідомив, надіслав на адресу суду заперечення проти позову в яких зазначає, що станом на 16.04.2009р. державне спеціалізоване підприємство Міністерство фінансів не забезпечило надходження до регіонального управління ДСАТ ДПА України в АР Крим марок акцизного збору нового зразка, призначених для обміну інвентаризаційних залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка, на підставі чого регіональне управління Департаменту не має можливості здійснити обмін таких марок.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без його участі, керуючись ч.4 ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів, за відсутністю представника відповідача по справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Згідно п.2 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів та користуються іншими правами, передбаченими цим Законом.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, визначені Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” № 481/95-ВР від 19.12.1995 року.

Статтею 7 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" перердбачено обовязкове маркування горілки та лікеро-горілчаних виробів, які реалізуються в Україні, маркування виноробної продукції, у тому числі сидру і перрі (без додання спирту), яка реалізується в Україні та маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні.

З метою підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, збільшення надходжень до державного бюджету Президентом України видано Указ «Про невідкладні заходи щодо забезпечення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» N 1234/2002 від 27.12.2002 р., абз.11 п.1 ст.2 якого зобовязано КМУ здійснити введення наскрізної нумерації акцизних марок для алкогольних напоїв і тютюнових виробів із використанням індексу регіону України, в якому вироблена ця продукція.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" та на виконання абзацу одинадцятого пункту 1 статті 2 Указу Президента України від 27 грудня 2002 р. N 1234 "Про заходи щодо запровадження державної монополії у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" Кабінет Міністрів України видав Постанову «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 567 від 23.04.2003 р., відповідно до якої Державну податкову адміністрацію наділено повноваженнями по забезпеченню продажу марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно до Положення про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України в АР Крим, затвердженого директором Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України в АР Крим є територіальним органом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України, який функціонує у складі Державної податкової адміністрації в АР Крим.

Отже, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України в АР Крим, яке є окремою юридичною особою та функціонує у складі ДПА в АРК, у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень, а зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.

“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» 14.10.2002 року зареєстровано Бахчисарайською районною державною адміністрацією АРК у якості юридичної особи за № 11231050001000022, ідентифікаційний код № 32148768, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 444777 (а.с.15).

Відповідно до п. 2.1. Статуту ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» основними цілями Товариства є: насичення ринку товарами і послугами, виробничо-господарська діяльність, торгівля, отримання господарського прибутку (а.с.18-21).

Відповідно до довідки відділу статистики у Ленінському районі основними видами діяльності за КВЕД є виробництво дистильованих алкогольних напоїв, виробництво етилового спирту із зброджуваних продуктів, виробництво виноградних вин, оптова торгівля напоями, інші види оптової торгівлі, виробництво іншої хімічної продукції для промислових цілей (а.с.16).

Судом встановлено, що позивач на підставі ліцензії Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України серії АВ № 730720 здійснює виробництво алкогольних та сплачує відповідно до закону акцизний збір та отримує марки акцизного збору (а.с.69).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» № 329 від 15.09.1995 р. (далі Закон № 329)

- марка акцизного збору - спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Марки акцизного збору для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, вироблених в Україні, відрізняються від марок для імпортованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів дизайном та кольором відповідно до зразків, затверджених Кабінетом Міністрів України;

- маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08;

- тютюнові вироби - сигарети, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн та інші вироби з тютюну і його замінники, які впливають на фізіологічний стан людини під час вживання;

- продавець марок - державні податкові інспекції.

Відповідно до ст. 2 Закону № 329 платниками акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби є:

- суб'єкти підприємницької діяльності - українські виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також замовники, за дорученням яких виготовляється ця продукція на давальницьких умовах;

- суб'єкти підприємницької діяльності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, незалежно від дати їх реєстрації, та громадяни, що займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, які ввозять алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України як для власних, так і для виробничих потреб з метою продажу або реалізації на умовах комісії та реекспорту;

- фізичні особи, які ввозять на митну територію України алкогольні напої та тютюнові вироби в обсягах, що підлягають обкладенню ввізним (імпортним) митом;

- юридичні та фізичні особи, міжнародні організації, їх філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів на митній території України, включаючи операції щодо ввезення (імпорту) в Україну алкогольних напоїв та тютюнових виробів, якщо їх реалізація на території України здійснюється зазначеними суб'єктами через постійні представництва, розташовані на території України.

Відповідно до ст.. 2 Закону № 329 об'єкти оподаткування визначаються відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір".

Відповідно до п. 2, 3 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів затвердженого постановою КМУ від 23 квітня 2003 року № 567 (далі - Положення № 567) зразки марок розробляються Мінфіном разом з Державною податковою адміністрацією, СБУ, МВС та Мін'юстом (п.2).

Марки встановленого зразка виготовляються на замовлення Державної податкової адміністрації державним спеціалізованим підприємством Мінфіну (далі - підприємство-виробник).

Замовлення оформляється відповідно до правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затверджених Мінфіном, СБУ та МВС.

Державна податкова адміністрація щомісяця подає підприємству-виробнику зведену заявку-розрахунок на виготовлення необхідної кількості марок та оплачує витрати, пов'язані з їх виробництвом.

Підприємства-виробники та імпортери алкогольних напоїв і тютюнових виробів щомісяця подають органу державної податкової служби, уповноваженому Державною податковою адміністрацією (далі - продавець марок), попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами, платіжний документ з відміткою установи банку, що підтверджує оплату вартості замовлених марок акцизного збору з голографічними захисними елементами, та звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці (п.3).

Відповідно до п. 8 Положення № 567 марки продаються суб'єктам підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства є платниками акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Продаж марок українським виробникам алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводиться виходячи з планових щомісячних обсягів їх виробництва (реалізації) відповідно до заявки-розрахунку на необхідну кількість марок.

В ході судового розгляду судом встановлено, що позивач здійснює господарську діяльність повязану з виготовленням та реалізацією алкогольних напоїв, отже є платником акцизного збору на алкогольні напої та відповідно до чинного законодавства України повинен наклеювати марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а отже наділений правом отримувати вищезазначені марки.

Відповідач є замовником марок відповідно до Положення № 567, щомісяця подає підприємству-виробнику зведену заявку-розрахунок на виготовлення необхідної кількості марок та оплачує витрати, пов'язані з їх виробництвом та є продавцем цих марок.

Відповідно до п. 10 Положення № 567 для одержання марок вітчизняні виробники подають такі документи:

- заявку-розрахунок на придбання марок та звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці, за затвердженою Державною податковою адміністрацією формою у двох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця) - у виробника;

- розрахунок потужності підприємства-виробника з визначенням можливого обсягу виробництва та реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

- платіжний документ з відміткою установи банку, що підтверджує внесення плати за марки;

- оригінал і копію ліцензії, що підтверджує право підприємства-виробника на виробництво продукції.

Виробники алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий не денатурований, додатково подають довідку про сплату акцизного збору. Форма довідки затверджується Державною податковою адміністрацією.

Виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які сплачують акцизний збір під час придбання марок акцизного збору, додатково подають платіжний документ з відміткою установи банку, що підтверджує сплату акцизного збору.

Відповідно до п. 19 Положення № 567 маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками цієї продукції.

Відповідно до п. 33 Положення № 567 для одержання марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами суб'єкти підприємницької діяльності подають такі документи:

- заявку-розрахунок на придбання марок за формою, затвердженою Державною податковою адміністрацією, у двох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця) - у покупця;

- оригінал та копію акта інвентаризації залишків марок акцизного збору попереднього зразка;

- оригінал і копію ліцензії, що підтверджує право суб'єкта підприємницької діяльності на виробництво та/або імпорт алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів.

Постановою КМУ від 12.03.08 р. № 179 запроваджено з 1 серпня 2008 р. марки акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв залежно від суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, та марки акцизного збору нового зразка для тютюнових виробів.

У п. 3 Постанови КМУ від 12.03.08 р. № 179 зобовязано Державну податкову адміністрацію припинити з 1 серпня 2008 р. продаж марок акцизного збору попереднього зразка (далі - марки попереднього зразка). Встановлено, що закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання у період до 1 вересня 2008 р., а алкогольні напої та тютюнові вироби з такими марками перебувають в обігу до повної реалізації в межах строку придатності для споживання.

Імпортування (ввезення, пересилання) алкогольних напоїв та тютюнових виробів з марками попереднього зразка дозволяється в разі, коли такі марки було придбано до 1 серпня 2008 р. в установленому законодавством порядку, а алкогольні напої та тютюнові вироби з такими марками перебувають в обігу до повної реалізації в межах строку придатності для споживання.

У п. 4 Постанови КМУ від 12.03.08 р. № 179 зобовязано Міністерство фінансів разом з Державною податковою адміністрацією, Службою безпеки, Міністерством внутрішніх справ і Міністерством юстиції розробити та подати до 20 березня 2008 р. Кабінетові Міністрів України зразки нових марок акцизного збору для алкогольних напоїв.

Пунктом 5 Постанови КМУ від 12.03.08 р. № 179 зобовязано Державну податкову адміністрацію забезпечити:

- проведення інвентаризації станом на 1 вересня 2008 р. залишків невикористаних марок попереднього зразка у продавців марок, на підприємствах - виробниках та в імпортерів алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, повернутих продавцям підприємствами - виробниками та імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідно до актів інвентаризації;

- знищення зазначених залишків на підставі актів інвентаризації;

- узагальнення за результатами інвентаризації та подання до 15 вересня 2008 р. державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризації;

- безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 р. марок акцизного збору нового зразка підприємствам - виробникам та імпортерам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка залежно від вмісту спирту етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції і марок акцизного збору нового зразка для тютюнових виробів, для маркування яких такі марки були придбані.

У п.6 Постанови КМУ від 12.03.08 р. № 179 зобовязано Міністерство фінансів:

- забезпечити до 20 вересня 2008 р. виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів Державній податковій адміністрації марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно з окремою рознарядкою;

- передбачити фінансування витрат зазначеного підприємства, пов'язаних з виготовленням та доставкою марок акцизного збору нового зразка за зазначеною рознарядкою.

З метою виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 179 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ДПА України 07.07.2008 р. видано наказ № 454 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка» (далі - наказ №454), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2008 за № 698/15389.

Пунктом 2 наказу №454 зобов'язано голів ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та начальників регіональних управлінь Департаменту САТ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі забезпечити здійснення певних заходів щодо обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка у продавців марок акцизного збору та у суб'єктів господарювання - виробників та імпортерів алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Крім того, п. 2.6 наказу № 454 передбачено опрацювання із суб'єктами господарювання потреби в марках акцизного збору нового зразка для обміну встановлених у продавців інвентаризаційних залишків марок акцизного збору попереднього зразка з поданням ними попередньої заявки-розрахунку (для обміну інвентаризаційних залишків).

Пунктом 2.7 наказу № 454 передбачено забезпечення узагальнення результатів інвентаризації марок акцизного збору та подання до 10.09.2008 р. Департаменту САТ ДПА України окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка (для обміну інвентаризаційних залишків), а також інформації про результати інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка.

З метою належного виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 179 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв і тютюнових виробів" і на виконання наказу ДПА України від 07.07.2008р. №454 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка» ДПА в АРК видано наказ 13.08.08 р. № 569 «Про заходи щодо запровадження марок акцизного збору нового зразка» (далі наказ № 569).

Пунктом 1 наказу № 569 зобовязано заступника голови ДПА в АР Крим Кочанова М.Є., начальника РУ ДСАТ ДПА України в АР Крим Баннікова В.Ф. та начальників державних податкових інспекцій в строк до 25 серпня 2008 року забезпечити проведення масово-роз'яснювальної роботи серед виробників і/або Імпортерів алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - суб'єкти господарювання) через засоби масової інформації щодо інвентаризації залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка і їх обміну на марки акцизного збору нового зразка під інвентаризаційні залишки.

Пунктом 4 наказу № 569 зобовязано Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом і оборотом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в АР Крим припинити продаж марок акцизного збору попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - марки попереднього зразка) з 01 серпня 2008р. і забезпечити:

- проведення станом на 01 вересня 2008 року інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка у продавця марок комісією, створеною для проведення інвентаризації марок акцизного збору, затвердженої наказом РУ ДСАТ ГНА України в АР Крим від 19.04.2007г. №18-рп (зі змінами) за участю представників відділу по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби зі складанням відповідного акту інвентаризації (п.4.1.);

- прийняття залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка, повернених суб'єктами господарювання продавцю марок, відповідно до актів інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка у СПД - виробників/імпортерів, разом із заявкою-розрахунком на придбання марок акцизного збору для алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків) і з заявкою-розрахунком на придбання марок акцизного збору для тютюнових виробів (для обміну інвентаризаційних залишків) (п.4.2.);

- за висновком інвентаризаційного акту РУ ДСАТ ДПА України в АР Крим, а також згідно актів прийому марок акцизного збору попереднього зразка, повернених суб'єктами підприємницької діяльності, провести знищення марок акцизного збору попереднього зразка з визначенням місця і способу його проведення (паперорізальні машини, спалення тощо) на підставі актів інвентаризації і відповідного рішення комісії, про що повідомити до 25 вересня 2008 року Департамент контролю за виробництвом і оборотом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України (п.4.3.);

- узагальнення результатів інвентаризації марок акцизного збору і надання до 10 вересня 2008 року Департаменту контролю за виробництвом і оборотом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка і розшифровки до неї у продавця марок і у суб'єктів господарювання (для обміну інвентаризаційних залишків), а також інформації про результати інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка і розшифровки до неї (п.4.4.);

- безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка суб'єктам господарювання в обмін на повернені марки акцизного збору попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв залежно від вмісту спирту етилового в горілці і лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції і тютюнових виробах, для маркування яких вони були придбані (п.4.5.).

Судом встановлено, що згідно з вимогами Постанови КМУ №179, наказу ДПА України №454 та наказу ДПА в АР Крим від 13.08.2008р. №569 «Про заходи щодо запровадження марок акцизного збору нового зразка» регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в АР Крим своєчасно та належним чином забезпечило:

-проведення інвентаризації залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка станом на 01.09.2008р. у продавця та у суб'єктів господарювання;

-прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, повернутих продавцю підприємствами - виробниками та імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідно до актів інвентаризації разом із заявкою-розрахунком на придбання марок акцизного збору для маркування алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків) та попередньою заявкою-розрахунком про потребу в марках акцизного збору для алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків).

Відповідно до акту інвентаризації у субєкта господарювання - ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» (а.с. 28-53), заявки-розрахунку на придбання марок акцизного збору для маркування алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків) (вих.№370 від 02.09.2008р.) (а.с.11-12) та попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного збору для алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків) (вих.№369 від 02.09.2008р.) (а.с.13-14) потреба в марках акцизного збору нового зразка для обміну марок акцизного збору попереднього зразка склала 1289940 штук. Отже ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» підлягають обміну марки акцизного збору нового зразка у загальній кількості 1 289 940 штук.

Судом встановлено, що позивач передав, а відповідач прийняв марки акцизного збору попереднього зразка відповідно до акту прийому-передачі марок акцизного збору попереднього зразка від 03.09.2008 р. (а.с.27) та відповідачем було складено акт інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка у ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» (а.с.28-53).

Але відповідачем не було здійснено безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» у кількості 1 289 940 штук в обмін на повернені марки акцизного збору попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв залежно від вмісту спирту етилового в горілці і лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції і тютюнових виробах, для маркування яких вони були придбані. Та на час розгляду справи судом така безоплатна видача відповідачем позивачу марок акцизного збору нового зразка не була здійснена, що є порушенням норм вищенаведених нормативно-правових актів.

Відповідач у запереченнях до позову підтвердив факт не здійснення ним безоплатної видачі ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» марок акцизного збору нового зразка у кількості 1 289 940 штук та зазначив, що станом на 17.04.09 р. до регіонального управління ДСАТ ДПА України в АР Крим марки акцизного збору нового зразка, призначені для обміну інвентаризаційних залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка не надходили, у звязку з чим регіональне управління Департаменту не має можливості здійснити обмін таких марок.

Суд підкреслює, що стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, субєкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього субєкта, визначених законом.

Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.4 ст.71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

В ході судового розгляду відповідач не надав доказів правомірності його бездіяльності, а саме не надав доказів:

- знищення зазначених залишків на підставі актів інвентаризації та відповідного рішення комісії з проведення інвентаризації залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка до 25.09.2008р.

- узагальнення результатів інвентаризації та подання до 10.09.2008р. Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка (для обміну інвентаризаційних залишків) та розшифровки до неї, а також інформації про результати інвентаризації з розшифровками,

- не забезпечення на вимогу відповідача Міністерством фінансів України надходження марок акцизного збору нового зразка, призначених для обміну інвентаризаційних залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в АРК, що є порушенням норм Постанов № 179 та № 567, наказів № 569 та № 454.

Відповідачем не надано доказів, які свідчили би про вжиття всіх передбачених та можливих заходів безумовного забезпечення позивача у строк до 01.10.08 р. у потребі в марках акцизного збору нового зразка, як то звернення до вищестоящих органів: ДПА в АРК, Департаменту САТ ДПА України, ДПА України чи Міністерства фінансів України тощо, що суд розцінює як доказ протиправності субєкта владних повноважень при реалізації владних управлінських функцій. Відповідач не довів перед судом відсутність правових підстав та реальної можливості здійснити безоплатну видачу марок акцизного збору позивачу за рахунок інших марок акцизного збору.

Враховуючи вищенаведене, суд встановив, що відповідач діяв необґрунтовано, незаконно обмежив права позивача, не здійснивши безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» у кількості 1 289 940 штук в обмін на повернені марки акцизного збору попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв залежно від вмісту спирту етилового в горілці і лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції , для маркування яких вони були придбані, таким чином здійснив перешкоду позивачу у здійсненні ним господарської діяльності повязаної з виготовленням та реалізацією алкогольних напоїв.

Отже позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі, а бездіяльність відповідача не може бути визнана такою, що вчинена на підставі, у межах повноважень, безсторонньо (неупереджено) та добросовісно.

Судом встановлено, що позивач просить суд зобовязати Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим провести заміну старих акцизних марок в кількості 1 290 273 штуки на акцизні марки нового зразка в кількості 1 289 940 штуки.

Суд вважає, що із суті позовних вимог позивача випливає, що позивач мав на увазі зобовязання відповідача здійснити безоплатну видачу марок акцизного збору нового зразка ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» у кількості 1 289 940 штук в обмін на повернені марки акцизного збору попереднього зразка у кількості 1290 273 штук

Приймаючи до уваги те, що у відповідності до ч.2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог та зобовязати відповідача здійснити безоплатну видачу марок акцизного збору нового зразка ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» у кількості 1 289 940 штук в обмін на повернені марки акцизного збору попереднього зразка у кількості 1290 273 штук

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 03,40 грн., отже і стягненню з Державного бюджету України на користь позивач підлягає 03,40 грн.

У звязку зі складністю справи судом 16.04.09 р. проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 21.04.09 р. постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Визнати бездіяльність Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим у не здійсненні безоплатної видачі до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» у кількості 1 289 940 штук в обмін на повернені марки акцизного збору попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв залежно від вмісту спирту етилового в горілці і лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції, для маркування яких вони були придбані - протиправною.

3.Зобовязати Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв Державної податкової адміністрації України в АР Крим здійснити безоплатну видачу марок акцизного збору нового зразка ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» у кількості 1 289 940 штук в обмін на повернені марки акцизного збору попереднього зразка у кількості 1290 273 штук

4.Стягнути на користь ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» (98227, АРК, смт. Багерове, вул.. Одеська, б. 30, код ЄДР 32148768, рахунки невідомі) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 03 гривні 40 копійок.

5. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня оголошення у разінеподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня оголошення постанови через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кушнова А.О.