ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2013 рокум. Ужгород№ 807/3910/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дору Ю.Ю.
при секретарі:Сабадаш В.І.
за участю:
позивача: Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу Держенергонагляду у Західному регіоні «ДП «НЕК «Укренерго» - представник не з'явився,
відповідача: Публічного акціонерного товариства "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" - представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" за участю представника за довіреністю Лешкович Галини Андріївни до Публічного акціонерного товариства "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" за участю представника за довіреністю Лешкович Галини Андріївни звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 10200,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані наступним. 13 червня 2013 року відповідачеві було винесено припис за № 03/21-07-009 ПР з терміном виконання до 05 серпня 2013 року. Однак, у терміни, що вказані у приписі, вимоги припису відповідачем не виконано, про що 05 серпня 2013 року було складено акт перевірки (протокол) № 03/21-07-005 - АП. На підставі цього акту 05 серпня 2013 року прийнято постанову № 03/21-07-004 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 10200,00 грн., який відповідачем на момент розгляду адміністративної справи не сплачено.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте, подав суду заяву про розгляд справи без його участі. У своїй заяві позов підтримав у повному обсязі з мотивів вказаних у позовній заяві (а.с.46).
Відповідач у судове засідання не з'явився з невідомих причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений за адресою, внесеною до ЄДР (а.с.16), належним чином, про що в матеріалах справи містяться поштові повідомлення про вручення судової повістки (а.с.33, 45, 47), а за таких обставин, на підставі ст. 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Державні інспектори по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому Законом порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 1 Положення про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, що затверджене Постановою Кабінету міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року - державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Держенергонагляд).
Так, на підставі Припису Держенергонагляду № 03/21-07-009 ПР від 13.06.2013 року Публічне акціонерне товариство "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" зобов'язано усунути виявлені порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. (а.с. 7). Вказаний припис 20 червня 2013 року було отримано відповідачем, про що свідчить підпис інспектора на приписі (а.с. 8). Про виконання вказаного припису відповідач повинен був повідомити до 05 серпня 2013 року.
Відповідно до статті 7 частини 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V (надалі Закон України № 877-V) припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
5 серпня 2013 року працівниками Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії проведено перевірку виконання Публічним акціонерним товариством "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" Припису Держенергонагляду № 03/21-07-009 ПР від 13.06.2013 року щодо усунення порушень законодавства про електроенергетику. Перевіркою було встановлено факт ухилення від виконання відповідачем вимог вищезазначеного припису, про що був складений акт перевірки (протокол) № 03/21-07-005 - АП від 05 серпня 2013 року.(а.с.11)
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області входить до складу ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні", який у свою чергу є структурною одиницею ДП НЕК "Укренерго" Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Відповідно до статті 12 частини 1 Закону України № 877-V невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так, на підставі акту перевірки (протоколу) № 03/21-07-005 - АП від 05 серпня 2013 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії за ухилення від виконання припису № 03/21-07-009 ПР від 13.06.2013 року винесено Постанову № 03/21-07-004-ПШ від 05 серпня 2013 року, якою на Публічне акціонерне товариство "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. (а.с. 12-13). Дану постанову відповідачу було надіслано 05.08.2013 року. (а.с.13)
Вказану постанову було отримано відповідачем 06 серпня 2013 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 15).
Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 червня 1999 року суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У випадку несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Станом на день постановлення судового рішення у даній справі, у суду відсутні відомості щодо сплати відповідачем суми штрафу у розмірі 10200,00 грн., що накладений позивачем відповідно до постанови № 03/21-07-004 від 05 серпня 2013 року.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" підлягає до задоволення, оскільки, на момент розгляду адміністративної справи за Публічним акціонерним товариством "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" рахується заборгованість перед Державним бюджетом у сумі 10200,00 грн., яка являється узгодженою та не сплачена до бюджету.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" за участю представника за довіреністю Лешкович Галини Андріївни до Публічного акціонерного товариства "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" про стягнення штрафних санкцій, - задовольнити повністю.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Іршавське автотранспортне підприємство 12143" (90100, Закарпатська область, м. Іршава, вул.. Федорова, 33, код ЄДРПОУ - 00426383) на користь Державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 10200,00 грн. ( десять тисяч двісті гривень 00 копійок)
3. Судові витрати на підставі ч.4 ст. 94 КАС України із відповідача не стягуються.
4. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяЮ.Ю. Дору