6.2.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 грудня 2013 року Справа № 812/9004/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Ірметової О.В.,
За участю секретаря судового засідання: Семціва О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Луганській області про визнання дій неправомірними щодо неналежного розгляду та ненадання відповіді на заяви про укладання договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Луганській області про визнання дій неправомірними щодо неналежного розгляду та ненадання відповіді на заяви про укладання договору оренди земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розпорядженням глави Антрацитівської районної державної адміністрації Луганської області від 06.06.2012 №256 позивачу було надано дозвіл на розроботку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 65 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що пребувають у запас державної власності, для створення фермерського господарства. Згідно вказаного розпорядження був розроблений відповідний проект щодо відведення земельної ділянки, який був погоджений відповідно до вимог чинного законодавства. 21.06.2013 усі необхідні документи, у тому числі і проект договору оренди земельної ділянки, були здані в Головне управління Держземагенства в Луганській області. Згідно листа від 19.07.2013 вказаний проект був повернений на доопрацювання і отримання інформації з державної інспекції сільського господарства Луганської області відносно можливості передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення. 21.08.2013 проект був доопрацьований та надана відповідь про відповідність чинному законодавству. 22.08.2013 були повторно здані документи в Головне управління Держземагенства в луганській області для укладання договору оренди. 23.098.2013 була надана відповідь, що 09.09.2013 було відправлене лист до прокуратури Луганської області щодо проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства. Таким чином, не має можливості реалізувати своє законне право на оформлення земельної ділянки в оренду.
Позивач у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення вимог.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено належними доказами наступні обставини.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації №256 від 06 червня 2012 року ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 67,5 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Кошарській сільській раді Антрацитівського району Луганської області, для ведення фермерського господарства (а.с. 6).
Розпорядженням голови районної державної адміністрації № 748 від 29.12.2012 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 (а.с. 7).
21.06.2013 разом з документами, ОСОБА_1 подав заяву до Головного управління Держземагенства в Луганській області про укладення договору оренди земельної ділянки (а.с. 11).
Листом від 19.07.2013 Головне управління Держземагенства на клопотання ОСОБА_1 від 21.06.2013 повідомило про невідповідність документів та повернули без додатків (а. с. 13).
Листом від 21.08.2012 Державна інспекція сільського господарства в Луганській області повідомила, що при перевірці розпоряджень порушень земельного законодавства не виявлено (а.с. 14).
22.08.2013 ОСОБА_1 подав повторно заяву до Головного управління Держземагенства в Луганській області про укладення договору оренди земельної ділянки (а.с. 12).
20.09.2013 Головне управління Держземагенства у Луганській області розглянуло клопотання та повідомлено, що з метою запобігання порушень норм земельного законодавства було направлено лист до Прокуратури Луганської області 09.09.2103 щодо проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства (а. с. 15).
Відповідно до листа Прокуратури Луганської області від 18.09.2013 встановлено, що порушень в діяльності Антрацитівської райдержадміністрації при прийнятті розпоряджень щодо надання земельної ділянки ОСОБА_1 не виявлено, оскільки норми чинного законодавства не встановлюють будь-які обмеження площі земель, що передається в оренду для ведення фермерського господарства (а. с. 50).
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з Положенням про Головне управління Держземагенства в Луганській області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 №258, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, у тому числі передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Відповідно до п. 1. ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
Згідно з п. 1 ч. 2 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з ч.2 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва тощо.
Згідно з ч.3 ст.134 Земельного кодексу України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
Таким чином, нормами чинного законодавства не встановлено обмежень щодо розміру земельної ділянки, яка може бути надана в оренду громадянам для ведення фермерського господарства.
Оскільки у судовому засіданні було встановлено, що на день розгляду справи відповідач не уклав договір оренди земельної ділянки з ОСОБА_1 та уповноваженими органами Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області та прокуратурою Луганської області під час перевірки законності надання у оренду позивачу земельної ділянки не було виявлено порушень земельного законодавства, суд приходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача укласти договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Луганській області про визнання дій неправомірними щодо неналежного розгляду та ненадання відповіді на заяви про укладання договору оренди земельної ділянки задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства в Луганській області укласти з ОСОБА_1, договір оренди земельної ділянки площею 65 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі державної власності, для створення (ведення) фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Косарській сільській раді Антрацитівського району Луганської області, на підставі розробленого проекту щодо відведення вказаної земельної ділянки.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ін. н. НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 16 грудня 2013 року.
Суддя О.В. Ірметова