Ухвала суду № 36086499, 11.12.2013, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
11.12.2013
Номер справи
910/20492/13
Номер документу
36086499
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

О К Р Е М А У Х В А Л А

11.12.2013 р. справа № 910/20492/13

за позовом: Першого заступника прокурора Подільського району м.Києва, м.Київ в інтересах держави в особі Київської міської ради, м.Київ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок "Виноградар", м.Київ

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та зобов'язання вчинити дії

Суддя Любченко М.О.

Представники сторін:

прокурор: Давиденко О.В. - по посв.

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

від Державної Інспекції сільського господарства в м.Києві: Охомуш Д.Д. - по дов.

Перший заступник прокурора Подільського району м.Києва, м.Київ в інтересах держави в особі Київської міської ради, м.Київ звернувся до господарського суду міста Києва із позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок "Виноградар", м.Київ про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки за адресою: м.Київ, проспект Порика Василя, 2-10, площею 0,10 га шляхом знесення самовільно встановлених на ній тимчасових споруд та приведення самовільно зайнятої земельної ділянки у первинний стан.

Ухвалою від 28.10.2013р. господарського суду м.Києва за вказаною позовною заявою порушено провадження по справі №910/20492/13, призначено судове засідання на 13.11.2013р. та зобов'язано сторін надати документи і вчинити дії.

Зокрема, Київську міську раду було зобов'язано надати власне письмове підтвердження того, що у провадженні господарських судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та не має рішення цих органів з такого спору; довідку про наявність відповідача в ЄДРПОУ станом на день розгляду справи; відомості щодо оскарження припису №П-133/090 від 18.06.2013р. та постанови №40 від 27.06.2013р. про накладання адміністративного стягнення у встановленому законом порядку; документи, на підставі яких в представлених до позову доказах було встановлено, що спірну земельну ділянку займає саме відповідач; докази встановлення тимчасових споруд за адресою просп.В.Порика, 2-10, по обидві сторони пішохідної доріжки саме відповідачем; пояснення по суті поданого прокурором позову. Явку представника позивача в судове засідання було визнано обов'язковою.

В судове засідання 13.11.2012р. представник позивача не з'явився, витребуваних судом документів не надав. Явку представника до суду Київською міською радою не було забезпечено також і в наступних судових засіданнях, а саме 27.11.2013р., 04.12.2013р., 11.12.2013р. розгляд справи №910/20492/13 відкладався, зокрема, у зв'язку з неявкою представника позивача та ненаданням витребуваних судом документів.

Згідно з ч.3 ст.22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Відповідно до положень Порядку роботи з позовними заявами, рішеннями суду у справах, стороною у яких є Київська міська рада, Київський міський голова та заступник міського голови - секретар Київради, що затверджений розпорядженням №225 від 17.11.2011р. Київського міського голови, робота з позовними заявами, рішеннями суду у справах, стороною у яких є Київська міська рада, Київський міський голова та заступник міського голови - секретар Київради, в секретаріаті Київради, структурних підрозділах виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проводиться відповідно до вимог законодавства України.

При цьому, керівники структурних підрозділів несуть персональну відповідальність за забезпечення представництва інтересів Київської міської ради, Київського міського голови та заступника міського голови - секретаря Київради в судах. Здійснення контролю за додержанням структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) встановленого Порядку роботи з позовними заявами, рішеннями суду у справах, стороною у яких є Київська міська рада, Київський міський голова та заступник міського голови - секретар Київради, в секретаріаті Київради покладається на управління правового забезпечення секретаріату Київради (далі - управління правового забезпечення).

Позовні заяви, ухвали судів про залучення Київської міської ради, Київського міського голови та заступника міського голови - секретаря Київради стороною у справі, в день їх надходження реєструються в управлінні по роботі з кореспонденцією та контролю секретаріату Київради. Підписане заступником міського голови - секретарем Київради доручення та судові документи того ж дня передаються відповідному структурному підрозділу виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для забезпечення представництва інтересів Київської міської ради, Київського міського голови та заступника міського голови - секретаря Київради під час розгляду справи судами, а їх копії (оригінали) надаються управлінню правового забезпечення.

Структурний підрозділ протягом трьох діб з часу одержання доручення (в разі необхідності в більш стислий термін) готує необхідні документи до суду на представництво інтересів Київської міської ради, Київського міського голови та заступника міського голови - секретаря Київради в судах по цій справі. Керівник структурного підрозділу, на якого покладено забезпечення представництва інтересів Київської міської ради, Київського міського голови та заступника міського голови - секретаря Київради в судах, зобов'язаний надавати всю необхідну інформацію та документацію на виконання ухвал судів у конкретних судових справах. Недодержання встановленого Порядку роботи з позовними заявами, рішеннями суду у справах, стороною у яких є Київська міська рада, Київський міський голова та заступник міського голови - секретар Київради, є порушенням трудової дисципліни і тягне за собою відповідальність винних у цьому посадових осіб згідно із законодавством.

Разом з цим, всупереч вимогам законодавства та викладеним вище положенням Порядку роботи з позовними заявами, рішеннями суду у справах, стороною у яких є Київська міська рада, Київською міською радою не було забезпечено явки свого представника у жодне судове засідання по даній справі. Позивачем не було надано суду будь-яких письмових пояснень по суті справи, не виконано у повному обсязі вимог ухвал суду щодо надання документів.

Вказані факти свідчать про ігнорування позивачем вимог Конституції України, Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язковості рішень, ухвал та постанов суду.

При цьому, бездіяльність Київської міської ради у справі та невиконання нею вимог суду, призвело до неможливості оперативного розгляду судом даної справи.

Судом звертається увага на недостатній рівень виконавчої дисципліни та зневажливе ставлення позивача до судового процесу.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч.1 ст.73 зазначеного закону органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами.

Проте, наявні порушення законності та недоліки в роботі Київської міської ради можуть викликати негативні наслідки для територіальної громади, яку вона представляє. Ігнорування судового процесу та відсутність представництва інтересів територіальної громади, суперечать положенням Закону України "Про місцеве самоврядування в України" щодо обов'язків, покладених на відповідача як на орган місцевого самоврядування.

Також така бездіяльність позивача може сприяти виникненню додаткових видатків місцевого бюджету, зокрема, за результатами розгляду справи можливе понесення витрат у вигляді сплати судового збору та штрафу за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом, відповідно до п.5 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України.

Вказаний факт свідчить про неналежну роботу юридичної служби, відсутність контролю за виконанням законодавства з боку керівництва органу. Зазначені недоліки потребують усунення.

Відповідно до ст.90 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.

Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.

Пунктом 8 Листа №01-08/140 від 15.03.2010р. Вищого господарського суду України "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві" встановлено, що у будь-яких випадках зловживання процесуальними правами господарським судам належить реагувати на відповідні порушення у спосіб, передбачений статтею 90 Господарського процесуального кодексу України, - шляхом винесення окремих ухвал, а за наявності підстав також і надіслання повідомлень органам внутрішніх справ чи прокуратури.

Аналогічні положення містить ч.1 п.5.13 Постанови Пленуму №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".

Наразі, за приписами п.5.1 вказаної Постанови Пленуму окрема ухвала виноситься господарським судом за наявності умов, передбачених частиною першою статті 90 Господарського процесуального кодексу України - виявлення при вирішенні спору порушень законності або недоліків у діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу. При цьому, господарський суд не обмежений колом ні учасників судового процесу у конкретній справі, ані загалом осіб, зазначених у статті 1 Господарського процесуального кодексу України.

За таких обставин, судом було вирішено винести окрему ухвалу в порядку ст.90 Господарського процесуального кодексу України та направити її керівництву Київської міської ради з метою усунення порушень законності та недоліків в діяльності даного органу.

При цьому, суд вважає за доцільне звернути увагу керівництва Київської міської ради на необхідність чіткого дотримання виконавчої дисципліни та недопущення вказаних вище порушень у подальшому.

Керуючись ст.ст.86, 90 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Окрему ухвалу направити до Київської міської ради (01044, м.Київ, вул.Хрещатик, 36).

Зобов'язати керівництво Київської міської ради розглянути окрему ухвалу господарського суду м.Києва та вжити відповідні заходи з метою усунення недоліків в діяльності органу, встановлених при розгляді справи №910/20492/13.

Про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд м.Києва у місячний строк з дня її отримання.

Примітка: Згідно зі ст.1856 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду, а так само за несвоєчасну відповідь на окрему ухвалу суду.

Суддя М.О. Любченко