Постанова № 36082331, 12.12.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
2а-2115/10/0370
Номер документу
36082331
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2013 року Справа № 2а-2115/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф.А.,

при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на виконання рішення від 24.06.2010 року № 39-К.

Ухвалою суду від 20.11.2013 року у справі замінено позивача Державну інспекція з контролю за цінами у Волинській області її правонаступником Державною інспекцією України з контролю за цінами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході перевірки, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області з питань державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на роботи із землеустрою та земельно-кадастрові роботи, роботи пов'язані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян, було встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Горизонт» у період з 01.11.2009 року по 01.04.2010 року неправомірно нараховувалася плата за виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку. Порушення зафіксовані в акті перевірки від 17.06.2010 року № 000803, на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення від 24.06.2010 року № 39-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вирішено вилучити у позивача 13416,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнути в дохід державного бюджету штраф у сумі 26832,00 грн. Відповідачем в добровільному порядку не сплачено економічних санкцій, у зв'язку з чим Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» в дохід державного бюджету 40248,00 грн. в примусовому порядку.

У клопотанні від 12.12.2013 року позивач просить справу розглянути за відсутності представника Державної інспекції України з контролю за цінами.

У клопотаннях від 04.12.2013 року та від 11.12.2013 року відповідач просить суд відкласти розгляд справи на пізнішу дату, але після 26.12.2013 року. Клопотання обґрунтовані тим, що директор товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» з 03.12.2013 року по 07.12.2013 року перебуває на лікарняному, а з 09.12.2013 року перебуває на лікуванні за межами області і тому не зможе надати суду заперечення на адміністративний позов, а інших осіб, які б були уповноваженні представляти інтереси відповідача в суді на товаристві відсутні. На підтвердження обставин викладених в клопотаннях відповідачем було надано копії листка непрацездатності серія АГІ №137191, наказу №18 від 06.12.2013 року про надання відпустки директору Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» ОСОБА_2 з 09.12.2013 року по 04.01.2013 року. Окрім того, відповідачем до клопотання від 11.12.2013 року було додано наказ №19 від 09.12.2013 року про призначення виконуючого обов'язків директора ОСОБА_3 на час відпуски директора товариства без права представництва інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» в будь-яких державних установах.

В судовому засіданні, яке відбулось 05.12.2013 року судом було постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи до 12.12.2013 року.

В судове засідання 12.12.2013 року представник відповідача не з'явився з підстав викладених у зазначених вище клопотаннях.

Судом було розглянуто клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та доданий до нього наказ №19 від 09.12.2013 року. За результатами розгляду судом було постановлено ухвалу про відхилення вказаного клопотання та визнано неявку відповідача з неповажних причин, з огляду на наступне.

Відповідно до приписів частин 1, 2 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами); здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Адміністративною процесуальною дієздатністю наділені усі юридичні особи з моменту їх реєстрації до припинення юридичної особи. Юридичних осіб у суді представляють їхні органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законом, статутом чи положенням, або їх представники. Таким чином, наказ №19 від 09.12.2013 року є нікчемним в силу закону, оскільки цим наказом, по-суті, обмежено процесуальну дієздатність особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт».

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що видання директором товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» ОСОБА_2 наказу №19 від 09.12.2013 року, яким виконуючого обов'язків директора ОСОБА_3 було позбавлено права представництва інтересів товариства, мало на меті необґрунтоване затягування розгляду даної справи в суді.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи, однак не з'явився з неповажних причин, дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд даної справи необхідно здійснювати без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області в період з 11.06.2010 року по 17.06.2010 року було проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» на предмет дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосування тарифів (плати) на роботи із землеустрою та земельно-кадастрові роботи, роботи пов'язані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадянам України.

За результатами перевірки складено акт від 17.06.2010 року № 000803, яким встановлено, що товариством за період з 01.11.2009 року по 01.04.2010 року здійснено роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на землю, з порушенням вимог частини другої статті 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю», внаслідок чого позивачем неправомірно отримано 13416,00 грн.

24.06.2010 року начальником Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області винесено рішення № 39-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого у Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» вилучено в дохід державного бюджету 13416,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнуто штраф у сумі 26832,00 грн.

Згідно до статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03 грудня 1990 року № 507-ХІІ ( чинного на момент прийняття рішення від 24.06.2010 року № 39-К) вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Частиною другою статті 14 цього ж Закону передбачено, що підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства

Рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 24.06.2010 року № 39-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін було оскаржене в судовому порядку.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.09.2010 року адміністративний позов задоволено повністю, скасоване рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 24.06.2010 року № 39-К.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01.09.2010 року скасовано та прийнято нову, якою у задоволенні позову відмовлено.

Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно із частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як передбачено частиною третьою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Оскільки постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 року, яка набрала законної сили, підтверджено правомірність винесення рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 24.06.2010 року № 39-К, тому при розгляді цієї справи в силу вимог частини першої статті 72 КАС України дані обставини доказуванню не підлягають.

Таким чином рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 24.06.2010 року № 39-К є чинним, а відтак підлягає виконанню. Враховуючи вищевикладене, а також той факт, що відповідачем у добровільному порядку не було виконане рішення від 24.06.2010 року № 39-К, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 40248,00 грн. підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 122, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про ціни і ціноутворення», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт» (45631, Волинська область, Луцький район, село Милуші, вулиця Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 32748439) в дохід державного бюджету необґрунтовано одержану виручку у сумі 13416,00 грн. та штраф у сумі 26832,00 грн., всього на суму 40248 (сорок тисяч двісті сорок вісім) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ф.А. Волдінер