ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/6694/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
при секретарі судового засідання - Купріс М.В.,
за участю представника позивача - Михайлової О.С.,
відповідачки - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
21 листопада 2013 року позивач Фонд державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 2439,25 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачем було порушено вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ, а саме, не дотримано обов'язку безробітного своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Зазначав, що під час розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2 виявлено, що в період перебування на обліку в Карлівському районному центрі зайнятості відповідач отримувала кошти за виконання послуг за договором цивільно-правового характеру, чим порушила вимоги ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", кошти у добровільному порядку не повернуті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, письмових заперечень та доказів не надано до суду.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив, що 03.10.2012 року громадянка ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Карлівського районного центру зайнятості, де і була зареєстрована як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки №160712100300010 (а.с.8).
10 жовтня 2012 року ОСОБА_2 подала заяву з проханням до вирішенні питання про її працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття", в якій також зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладав договорів цивільно-правового характеру, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та пенсію за вислугу років (а.с.7).
Наказом директора Карлівського районного центру зайнятості № НТ121010 від 10.10.2012 року ОСОБА_2 наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 10.10.2012 року (а.с.8).
Наказом директора Карлівського районного центру зайнятості № НТ130524 від 24.05.2013 року припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку із закінченням строку виплати відповідно до пп."12" п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 25.05.2013 року. (а.с.8).
Фактично відповідач отримав допомогу по безробіттю у період з 08.01.2013 року по 25.05.2013 року в сумі 2439,25 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком (а.с.10).
Згідно з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ, встановлено, що під час реєстрації в Карліському районному центру зайнятості 03.10.2012 року громадянка ОСОБА_2 перебувала в трудових відносинах з Окружною виборчою комісією та немала права на отримання статусу безробітної та призначення виплати допомоги по безробіттю з 10.10.2012 року. (а.с.14).
10 жовтня 2013 року директором Карлівського районного центру зайнятості прийнято наказ №123 про поверненню коштів в сумі 2439,25 грн., виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2, копія якого отримана останнім 13.10.2013 року (а.с.15-18).
У зв'язку із тим, що ОСОБА_2 у добровільному порядку кошти не повернуто, Карлівський районний центр зайнятості звернувся до суду з вимогою про стягнення даних коштів.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі - Закон № 803-ХІІ)(чинного на час виникнення спірних правовідносин) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють, та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до підпункту "б" пункту 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно з пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає до центру зайнятості в день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, визначеними частиною третьою статті 1 України "Про зайнятість населення" (тобто не належить до зайнятого населення), і не отримує пенсії на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством.
Згідно пункту 6 Порядку № 60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач на дату звернення (10.10.2012 року) та при взятті його на облік (10.10.2012 року) до Карлівського районного центру зайнятості як особи шукаючої роботу приховала факт перебування у трудових відносинах з Окружною виборчою комісією, а також приховала той факт, що у період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна в жовтні 2012 року працювала членом виборчої комісії на протязі 22 днів, за що отримувала дохід, чим порушила вимоги статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (а.с.11-13). Данні порушення вплинули на незаконне набуття ним статусу безробітного, а також на порушення порядку отримання грошової допомоги по безробіттю.
Отже, на момент звернення до центру зайнятості ОСОБА_2 відносилась до зайнятого населення, що в свою чергу, виключає можливість вважати таку особу - безробітною.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, сума отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 2439,25 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (іден.номер НОМЕР_1) на користь Карлівського районного центру зайнятості (р/р 37178160703202, одержувач Карлівський РЦЗ, код ЗКПО 22529155, в ГУДК в Полтавській області, МФО 831019) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2439 (дві тисячі чотириста тридцять дев'ять) грн. 25 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 17 грудня 2013 року.
Суддя Г.В. Костенко