ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. № 27/350
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 грудня 2013 року 15:45 № 826/17070/13-а
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЮДМИЛА-ФАРМ Ко" про стягнення заборгованості в розмірі 2 551,77 грн. Суддя О.В.Головань
Секретар В.С.Швед
Представники:
Від позивача: Ганчин С.Б. - п/к (дов. від 25.02.13 р.)
Від відповідача: Безпала О.Г. - п/к (дов. від 04.03.13 р.)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЮДМИЛА-ФАРМ Ко" (ідентифікаційний код - 25271289) заборгованості зі сплати фінансових санкцій у розмірі 2 551,77 грн.
У судовому засіданні 05.12.13 р. оголошено резолютивну частину постанови про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЮДМИЛА-ФАРМ Ко" є юридичною особою, платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва.
15.03.13 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва складено акт №324, згідно якого виявлено порушення чинного законодавства, а саме: несвоєчасне подання (неподання) до органу Пенсійного фонду встановленої звітності за вересень 2010 р. (звіт подано 27.10.13р. при встановленому терміні подачі звіту до 20.10.13р.).
На підставі вказаного акту Управлінням прийнято рішення №324 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України від 15.03.13 р., згідно якого за вказане правопорушення на товариство накладено штраф у розмірі 10% від суми страхових внесків, які підлягали сплаті за відповідний звітний період, в розмірі 2551, 84 грн. на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. №1058-IV.
Вказане рішення оскаржене товариством до Пенсійного фонду України 26.03.13 р., який рішенням про результати розгляду скарги від 21.05.13 р. №12421/09-10 скаргу залишив без розгляду.
В судовому порядку рішення №324 від 15.03.13 р. не оскаржувалося.
Відповідачем частково сплачено суму 0,07 грн. Залишок несплаченої заборгованості - 2 551,77 грн.
Суму штрафних санкцій, застосованих до відповідача згідно з рішенням № 324, станом на час розгляду справи в суді не сплачено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення штрафних санкцій.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЮДМИЛА-ФАРМ Ко" - просить відмовити у задоволенні позовних вимог з таких підстав.
Відповідач вважає, що в оскаржуваному рішенні Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва безпідставно застосовано п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки вказана норма була нечинна станом на час застосування, як і ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регламентує вчинене порушення, встановлене у акті.
Ч. 15 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до даної категорії спорів не застосовується, оскільки предметом даного спору є застосування адміністративно-господарських санкцій до суб'єкта господарювання, а не їх стягнення.
Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва застосовано до ТОВ "ЛЮДМИЛА-ФАРМ Ко" суму штрафу, який відповідно до вимог ст. 239, 241 ГК України виноситься до адміністративно-господарських санкцій, застосована до суб'єкта господарювання понад строки, встановлені ст. 250 ГК України, тобто пізніше ніж 20.10.11 р.
Відповідач також посилається на той факт, що ним вчасно подано звітність за вересень 2010 р. - 07.10.10 р. - згідно даних автоматичної реєстрації звітів, тоді як 27.10.13 р. подано виправлений звіт.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно наданих відповідачем пояснень законність рішення Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва №324 від 15.03.13 р. ним заперечується, хоча в судовому порядку рішення окремо не оскаржувалося.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Вказані принципи повинні бути дотримані суб'єктом владних повноважень незалежно від факту оскарження прийнятого ним рішення.
Оскільки підставою для стягнення штрафу може бути лише законне рішення, суд вважає за необхідне надати оцінку рішенню Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва №324 від 15.03.13 р. в даній справі.
Оскільки Управлінням згідно акту від 15.03.13 р. №324 встановлено несвоєчасне подання (неподання) до органу Пенсійного фонду встановленої звітності за вересень 2010 р., то рішення №324 від 15.03.13 р. має відповідати чинному на вересень 2010 р. законодавству.
Згідно чинного станом на вересень 2010 р. Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" -
страхувальник зобов'язаний: 4) подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом (ст. 17).
Згідно чинного станом на вересень 2010 р. Порядку формування та подання звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 05.11.09 р. №26-1, страхувальники, крім осіб, зазначених в пунктах 2.2 - 2.4 цього розділу, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць (п. 2.1).
В даному випадку товариством було подано первісний звіт за вересень 07.10.10 р., в передбачені Законом терміни, проте, 27.10.10 р. повторно подано звіт після виправлення помилок.
Згідно вказаного Порядку у разі виявлення помилки у звіті страхувальник має право до кінцевого терміну подання цього звіту повторно сформувати та подати звіт до органу Пенсійного фонду за місцем взяття на облік.
Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених цим Порядком (п.2.15).
Аналогічне положення міститься у п. 5.1 р. V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 08.10.10 р. № 22-2.
Таким чином, Управлінням встановлено факт невчасної подачі звіту згідно чинного законодавства та прийнято до уваги дату реєстрації не первісного, а останнього звіту.
Згідно п. 7 р. VIII "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (набув чинності з 01.01.11 р.) на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, положення п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якого -
виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: 5) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, -
підлягали до застосування в даному випадку.
Згідно ч. 15 ст. 106 Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Таким чином, рішення Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва №324 від 15.03.13 р. є належною підставою для стягнення нарахованих штрафних санкцій.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування станом на час розгляду справи передбачений Законами України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частин 2, 3 ст. 106 Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій (в редакції до внесення змін Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.10 р., що набрав чинності з 01.01.2011 р.).
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Згідно із ч. 13 зазначеного Закону, про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Згідно із ч. 14 зазначеного Закону, рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.
Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача суми штрафу у розмірі 2 551,77 грн. та визнав їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЮДМИЛА-ФАРМ Ко" на користь Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва заборгованість зі сплати фінансових санкцій в розмірі 2 551,77 грн.
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 06.12.13 р.