Постанова № 36058166, 10.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
805/16397/13-а
Номер документу
36058166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2013 р. Справа №805/16397/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Череповський Є.В.

при секретарі Демішеві А.О.

за участю:

представника позивача Буряк С.І.,

представника відповідача Галковський О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецький області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні до Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки (електрозварювальних робіт, газополум'яних робіт) та експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (вантажопідйомних машин, керуємих з підлоги) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецький області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні, звернулося до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки (електрозварювальних робіт, газополум'яних робіт) та експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (вантажопідйомних машин, керуємих з підлоги) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до направлення на перевірку № 014-354 від 19.09.2013 року посадовими особами Територіального управління з 30.10.2013 року по 30.10.2013 року проведено планову перевірку за виконанням заходів по усуненню порушень. При перевірці дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта" виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Також, позивач зазначає, що у разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для заборони виконання робіт підвищеної небезпеки (електрозварювальні роботи, газополум'яні роботи) та експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (вантажопідйомних машин, керуємих з підлоги) на об'єкті господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта".

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволені позову у зв'язку з тим, що підприємство не виконуються електрозварювальні та газополум'яні роботи, не експлуатує вантажопідйомних машин, в штаті підприємства не має робітників які виконують роботи підвищеної небезпеки.

Крім того, на балансі підприємства не знаходяться обладнання з підвищеної небезпеки.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Товариство з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта" є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за 01017103.

Судом встановлено, що Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецький області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні відповідно до наказу № 680 від 21.06.2013 року та направлення на проведення перевірки № 014-354 від 19.09.2013 року, останнім проведена планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта".

В ході якої посадовими особами Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецький області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні були виявлені факти порушення нормативно-правових актів з охорони праці безпеки та складено акт № 014-03-548 від 30.10.2013 року.

Даним актом встановлено 41 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 1 на думку позивача, може призвести до загрози життю та здоров'ю працівників, а саме:

Перевіркою встановлено, що: - не виконанні заходи по усуненню порушення, відміченого в Акті попередньої перевірки № 03/04-03-19/12 від 23.05.2012 року: «не проведена експертиза підприємства спеціалізованою організацією та не отриманий «Дозвіл» на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки», що є порушенням ст. ст. 13,21 Закон України «Про охорону праці».

Вказане порушення відображене в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 016-18/105 від 07 листопада 2013 року.

Акт перевірки підписаний посадовою особою Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта" без зауважень 30 жовтня 2013 року.

За висновком позивача вказане порушення створює загрозу для життя та здоров'я людей і є підставою для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки (електрозварювальних робіт, газополум'яних робіт) та експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (вантажопідйомних машин, керуємих з підлоги).

До спірних правовідносин судом застосовані нижченаведені правові норми.

Відповідно до ч.4 ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі - Закону № 2694), дія якого поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.

Державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Пріоритет життя і здоров'я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці належить до основних принципів, на яких базується державна політика в галузі охорони праці, що передбачено ч.1, абз.2 ч.2 ст.4 Закону № 2694.

При цьому, відповідно до ст.13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

У відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону № 2694 державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, що передбачено п.1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408/2011).

Відповідно до пп.3 п.3 Положення № 408/2011 до основних завдань Держгірпромнагляду України належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, що передбачено пп.6 п.4 Положення № 408/2011.

Пп.11 п.5 Положення № 408/2011 передбачено право Держгірпромнагляду України для виконання покладених на неї завдань зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників.

Згідно з п.6 Положення № 408/2011 Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Відповідно до п.1 Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02 грудня 2011 року № 186-к, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Пп.7 п.4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва.

Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826).

Приписами пункту 2.26 зазначеного Положення передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

При цьому, відповідно до п.1.4 Положення № 826 заборона виробництва - зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження); загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877).

Відповідно до ст.1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону № 877.

Отже, наведеними вище нормами права передбачено право позивача щодо заборони виконання робіт, виробництва лише у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової небезпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Крім того, відповідач у судовому засіданні пояснив, що на його підприємстві не виконуються роботи підвищеної небезпеки та відсутні вантажопідйомні машини, що підтверджується наступними документами:

- довідкою АА № 703590 ЄДРПОУ, в якій зазначено, що види діяльності підприємства є, зокрема, виробництво змонтованих електронних плат; дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природних і технічних наук; ремонт і технічне обладнання обслуговування машин і устаткування промислового призначення; неспеціалізована оптова торгівля; електромонтажні роботи.

- штатним розкладом, в якому зазначено 11 працівників, а саме: директор 1 працівник, комерційний директор 1 працівник, зам. директора по економіці 1 працівник, головний бухгалтер 1 працівник, майстер заготовчій дільниці 3 розряду 1 працівник, інженер-конструктор 2 працівника, технік - конструктор 1 працівник, електрослюсар 3 розряду 1 працівник, електромонтер 3 розряду 1 працівник, радіомеханік 3 розряду 1працівник, слюсар механозбиральних робіт 3 розряду 1 працівник.

- балансом підприємства за 2013 рік, в якому відсутнє обладнання з підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідйомні машини.

Отже, судом встановлено, що на підприємстві відповідача не виконуються роботи підвищеної небезпеки та відсутні вантажопідйомні машини, що свідчіть про відсутність порушень.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецький області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні до Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки (електрозварювальних робіт, газополум'яних робіт) та експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (вантажопідйомних машин, керуємих з підлоги) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецький області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні до Товариства з обмеженою відповідальністю ДВЦ "Еміта" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки (електрозварювальних робіт, газополум'яних робіт) та експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (вантажопідйомних машин, керуємих з підлоги) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей - відмовити повністю.

Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецький області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні на користь Державного бюджету України судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 10 грудня 2013 року.

Повний текст постанови складений 13 грудня 2013 року.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Череповський Є.В.