704/1114/13-ц
УХВАЛА
"03" грудня 2013 р. року Тальнівський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Фролова О.Л.
при секретарі Кремсалюк Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тальне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тальнівської філії СТОВ Агрофірма Корсунь»; СТОВ Агрофірма Корсунь», третя особа Управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації про зобовязання здійснити перерахунок заробітної плати та стягнення недоотриманих коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до СТОВ «Агрофірма Корсунь» про зобовязання здійснити перерахунок заробітної плати та стягнення недоотриманих коштів, посилаючись на те що йому, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач не виплачував Чорнобильські доплати згідно ст.ст. 37; 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тому він звернувся до суду з позовною заявою в якій просить відкрити провадження по цивільній справі та відповідно стягнути з відповідача на його користь доплати передбачені ст.ст. 37; 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження по справі посилаючись на те що вказану справу неможливо розглядати в цивільному провадженні так як вказаний спір є публічно правовим а не цивільно правовим.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечила проти задоволення позову посилаючись на те що підстави для його задоволення відсутні.
Суд заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи суд вважає за доцільне задовольнити клопотання представника відповідача виходячи з наступного:
Відповідно до положень ст. 2 Закону України „Про оплату праці „Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
З чого вбачається, що до структури заробітної плати відноситься грошова допомога пов'язана з виконанням виробничих завдань і функцій.
Доплата передбачена ст.ст. 37;39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є соціальною гарантією, яка не входить у структуру заробітної плати. Законодавство про соціальний захист потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці громадян на забруднених територіях перебуває у сфері публічно правового регулювання та базується на засадах публічного права, про що також неодноразово вказувалось в рішеннях Верховного Суду України.
Крім того вказано в розясненнях Пленуму Вищого Адміністративного Суду України, Постанова від 16.03.2012 за № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно яких доплата передбачена вказаними статтями не входить до структури заробітної плати, а є соціальною гарантією, виплата якої компенсується підприємствам управліннями праці та соціального захисту населення.
Згідно із п.п. 1,3 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ провадиться за правилами іншого судочинства.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності віднесено до компетенції адміністративних судів.
Згідно із положеннями ст.18 КАС України «Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг».
Суб'єктом владних повноважень відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Заявляючи в суд вимоги про стягнення доплати за роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю в 2010-2012 роках, позивач зазначив підставами подання позову ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою встановлено, що громадянам, які працюють та територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до заробітної плати у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Законодавство про соціальний захист потерпілих осіб від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці громадян на забруднених територіях перебуває у сфері публічно-правового регулювання та базується на засадах публічного права.
Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування , їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, є завданням адміністративного, а не цивільного судочинства та відноситься до компетенції адміністративних судів. Про що також вказано у вказаній вище Постанові Пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 16.03.2012 за № 4, згідно якої «Вимоги про нарахування суб'єктом владних повноважень та проведення встановлених статтями 39, 48, 50, 52, 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплат є публічно-правовими, а не цивільно-правовими»..
Таким чином, враховуючи те що відповідачу делеговані владні повноваження щодо певних виплат громадянам, які мають право на них безпосередньо із Державного бюджету України, у даному випадку виник публічно-правовий спір і вимоги позивача повинні були розглядатися за правилами, встановленими КАС України.
Виходячи з вищевказаного вважаю за доцільне провадження по справі закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Виходячи з наведено та керуючись п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Справу за позовом ОСОБА_1 до Тальнівської філії СТОВ Агрофірма Корсунь»; СТОВ Агрофірма Корсунь», третя особа Управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації про зобовязання здійснити перерахунок заробітної плати та стягнення недоотриманих коштів провадженням закрити
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через Тальнівський районний суд шляхом подачі протягом пяти днів з дня проголошення ухвали, апеляційної скарги. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяО. Л. Фролов