Постанова № 36036428, 11.12.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
11.12.2013
Номер справи
2а/2470/3222/12
Номер документу
36036428
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" грудня 2013 р. м. Київ К/800/27378/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Зайця В.С., секретар судового засідання - Романишин О.Р.,

за участю представників:

від прокуратури - не з'явився,

від позивача - Чернушко С.І., довіреність №1547 від 21.08.2012 року,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці

на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2013року

та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2013 року

у справі №2а/2470/3222/12

за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці

до Державної фінансової інспекції у Чернівецькій області

за участю Чернівецької прокуратури з нагляду за додержанням законів у

воєнній сфері західного регіону України

про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

В лютому 2012 року Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці (далі по тексту КЕВ м.Чернівці) звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції у Чернівецькій області (далі по тексту ДФІ у Чернівецькій області), яким просив визнати протиправним та скасувати вимогу ДФІ у Чернівецькій області №24-08-14-14/8959 від 27.11.2012 року.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2013року у справі №2а/2470/3222/12, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2013 року у зазначеній справі, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Обґрунтовуючи свою правову позицію окружний та апеляційний адміністративні суди виходили з недоведеності позивачем свої вимог, оскільки приймаючи оскаржену вимогу ДФІ у Чернівецькій області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, КЕВ м.Чернівці звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати, прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

ДФІ у Чернівецькій області подала до Вищого адміністративного суду України заперечення на касаційну скаргу, яким наголошуючи на відповідність своїх дій при прийнятті вимоги №24-08-14-14/8959 від 27.11.2012 року, вимогам законодавства, просила залишити касаційній скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій в силі, як прийняті з повним, достовірним, неупередженим та об'єктивним з'ясуванням всіх обставин справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутнього в судовому засіданні представника позивача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДФІ у Чернівецькій області проведена ревізія фінансово-господарської діяльності КЕВ м.Чернівці в період з 01.07.2010 року по січень-квітень 2012 року.

В ході ревізії відповідачем виявлені порушення фінансової дисципліни, які викладені в акті №24-08/237 від 08.06.2012 року.

На підставі вказаного акту ДФІ у Чернівецькій області пред'явлено письмову вимогу про усунення виявлених порушень від 27.11.2012 року №24-08-14-14/8959, якою позивача зобов'язано відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за ТОВ "Провідна продовольча компанія ЗС" за спожиті ним комунальні послуги в сумі 701795,80грн. та за ТОВ "Медсобстар-ХК" в сумі 316313,01 грн.; вжити заходів щодо повернення ТОВ "Провідна продовольча компанія ЗС" коштів за спожиті ним комунальні послуги в сумі 701795,80 грн. та ТОВ "Медсобстар-ХК" в сумі 316313,01 грн.; у зв'язку із закінченням бюджетного періоду, в якому допущені порушення, суму відшкодованих коштів перерахувати в дохід загального фонду Державного бюджету (код бюджетної класифікації 21080500 "Інші надходження").

Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.

Між позивачем та ТОВ "Провідна продовольча компанія ЗС" укладено договори №24, №25, № 26 від 16.01.2010 року на відшкодування витрат на комунальні послуги.

Вказані договори укладені на підставі договору від 30.06.2011 року №7/2011, укладеному між КЕВ м.Чернівці та ТОВ "Провідна продовольча компанія ЗС" про надання послуг з харчування особового складу Збройних Сил України.

Згідно укладених договорів ТОВ "Провідна продовольча компанія ЗС" зобов'язалось проводити щомісячну оплату за фактично спожиті комунальні послуги.

В період з 01.04.2011 року по 31.12.2011 року позивачем за рахунок коштів Державного бюджету оплачено комунальних послуг на суму 701795,80 грн., в тому числі: II квартал 2011 року - 172309,91 грн.; III квартал 2011 року -212981,48 грн., ІV квартал 2011року - 325504,41 гривень, які спожиті ТОВ "Провідна продовольча компанія ЗС".

Підставою для оплати зазначених коштів, стали окремі доручення Міністра оборони України від 04.05.2011р. та від 07.07.2011р., а також листи Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 06.01.2011р. №303\23.1 та від 07.07.2011р. №1525\3, відповідно до яких, з метою зменшення вартості послуг з харчування особового складу Збройних Сил України, у ІІ-ІV кварталах 2011 року оплату послуг з тепло-, водо-, електропостачання, що споживались товариством для надання послуг з харчування особового складу, має бути здійснено за рахунок коштів державного бюджету за КПКВ 2101020 "Утримання, експлуатація, обслуговування казармено-житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належать Збройним Силам України, оренда житла військовослужбовців та компенсаційні виплати за його піднаймання".

Згідно статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України", Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкування якого перебувають Збройні Сили України.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про Збройні Сили України", фінансування витрат Міністерства оборони України на виконання завдань, до яких можуть залучатися з'єднання, частини і підрозділи Збройних Сил України, визначених частиною третьою статті 1 цього Закону, здійснюється Кабінетом Міністрів України за рахунок коштів, що виділяються у встановленому законом порядку на виконання цих завдань, або додаткових коштів (надходжень).

КЕВ м.Чернівці є установою Збройних Сил України, яка підпорядкована та підзвітна Міністерству оборони України. Зазначеними окремими дорученнями Міністра оборони України встановлювався порядок розрахунків за спожиті суб'єктами господарювання комунальні послуги та енергоносії для надання послуг з харчування особового складу Міністерства оборони України, доручення були доведені до КЕВ м.Чернівці та підлягали виконанню позивачем.

Слід наголосити, що виконання окремих доручень Міністерства оборони України є обов'язком підзвітних йому установ. КЕВ м.Чернівці мало право не виконувати тільки явно злочинні накази. До компетенції КЕВ м.Чернівці не відноситься надання юридичної оцінки правомірності прийняття Міністерством оборони України будь-яких розпоряджень, наказів або доручень.

Приймаючи до увагу те, що судами попередніх інстанцій зібрані всі необхідні докази у справі і вони не потребують додаткової перевірки, обставини справи з'ясовані повно та правильно, однак рішення першої та апеляційної інстанції є помилковим, прийнятими з неправильним застосуванням норм матеріального права, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає на необхідне скасувати рішення судів та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Згідно статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці - задовольнити.

Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2013 року у справі №2а/2470/3222/12- скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції у Чернівецькій області №24-08-14-14/8959 від 27.11.2012 року.

Постанова може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: