Ухвала суду № 36036306, 11.12.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2013
Номер справи
806/1980/13-а
Номер документу
36036306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"11" грудня 2013 р. Справа № 806/1980/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю представника позивача Наумової А.М.,

представника відповідача Лисюк А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "30" жовтня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" 20 березня 2013 року звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000202204 від 18.01.2013 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 497856,40 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2013 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби від 18 січня 2013 №0000202204.

Відшкодовано з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" сплачений судовий збір у розмірі 2294,00 грн.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що згідно даних експертних висновків встановлено, що пробні зразки паливно-мастильних матеріалів не відповідають встановленим стандартам та тим документам, які були надані під час проведення перевірки ТОВ "Еліт Нафта", документів про їх походження немає. Дані висновки свідчать про те, що дані ТМЦ не обліковані у встановленому Законом порядку. Вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що 20 грудня 2012 Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області проведено фактичну перевірку щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів господарського об"єкту АЗС №6, що розташований за адресою: м. Житомир, проспект Миру, 54, платника податків ТОВ "Еліт Нафта".

В ході перевірки знято залишки паливно-мастильних матеріалів на АЗС №6 та відібрані з них проби. За результатами досліджень Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи відібраних проб паливо-мастильних матеріалів складений висновок за №19/2-12.3/10068 від 28 грудня 2012 року. Згідно даного висновку, відібрані проби за показниками "концентрація фактичних смол", "сумарний вміст ароматичних вуглеводнів", "детонаційна стійкість" не відповідають вимогам ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови".

На підставі зазначеного висновку Житомирською ОДПІ встановлено, що наявні у залишку паливно-мастильні матеріали за своїми якісними характеристиками не відповідають якісним показникам, що були відображені у первинних документах (сертифікатах та паспортах якості), наданих позивачем в ході перевірки.

За результатами проведеної перевірки Житомирською ОДПІ складено акт №0001/06/30/22/37151570 від 29 грудня 2012 року про порушення ТОВ "Еліт Нафта" п. 12 ст. 3, 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі виявлених порушень Житомирською ОДПІ прийнято податкове-повідомлення-рішення №0000202204 від 18 січня 2013 року про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 497856,40 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку щодо відсутності вказаних порушень зі сторони відповідача та скасування податкового повідомлення-рішення.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Підставою для застосування до підприємства штрафних санкцій стало порушення ТОВ "Еліт Нафта" вимог закону щодо ведення обліку товарних запасів нафтопродуктів за місцем реалізації (зберігання).

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно із ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Згідно ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Документами, що є підставою для внесення записів до бухгалтерського обліку є накладні, витратні накладні, товарно-транспортні накладні, тощо. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів встановлює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 р. № 281/171/578/155 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496 (далі - Інструкція № 281).

Відповідно до розділу 3 Інструкції № 281, облік нафти і нафтопродуктів - операція, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій.

Пунктом 4.2.1 Інструкції № 281 визначено, що облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС - одиницях об'єму.

Згідно із пунктом 10.2.10 Інструкції № 281, на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).

Пунктом 10.3.1.1 Інструкції встановлено, що розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року №1315.

Згідно із пунктом 10.3.1.3 Інструкції № 281, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Встановлено, що ТОВ "Еліт Нафта" на підтвердження ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації оператором АЗС №6 були надані: змінний звіт по АЗС, який містить всі необхідні реквізити, журнал обліку нафтопродуктів на АЗС, книгу обліку розрахункових операцій, товарно-транспортні накладні, оборотно-сальдові відомості, розрахунки коригування, службові чеки, прибуткові документи, паспорта якості та сертифікати відповідності. Також, позивачем додатково було надано податковому органу угоди з постачання нафтопродуктів, додаткові угоди, податкові та видаткові накладні, платіжні доручення, витяг із журналу обліку надходження нафтопродуктів, змінні звіти тощо.

Зазначені документи оформлені належним чином.

Наявність зазначених документів та правильність їх заповнення не оспорюється податковим органом.

Отже, висновок відповідача щодо зберігання позивачем паливно-мастильних матеріалів із порушенням встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації (зберігання), є безпідставним.

Надані податковому органу первинні документи також підтверджують, що ТОВ "Еліт Нафта" є власником залишків нафтопродуктів, які знаходилися в резервуарах на АЗС №6.

Паспорти якості згідно Інструкції з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №271/121 від 04.06.2007р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 04.07.2007р. за №762/14029 (надалі - Інструкція № 271), це документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафти та/або нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, і їх відповідність вимогам нормативних документів. Сертифікат відповідності - документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи управління довкіллям, персонал відповідають установленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.

Але ні паспорт якості, ні сертифікат відповідності не посвідчують перехід права власності на товар та не закріплюють його за певною особою.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що невідповідність якісних характеристик паливно-мастильних матеріалів якісним показникам, що були відображені у сертифікатах та паспортах якості не може свідчити про відсутність права власності на них у товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" та про те, що паливно-мастильні матеріали не обліковані у встановленому законом порядку.

За реалізацію неякісних паливно-мастильних матеріалів рішеннями інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області від 15 січня 2013 притягнуто товариство з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" до відповідальності, а саме: - вжито обмежувальний (корегувальний) захід: заборонено надання на ринку (реалізацію) бензину автомобільного А-92, виробництва ПАТ "Укртатнафта" місто Кременчук, Полтавської області, який не відповідає вимогам ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови"; - вжито обмежувальний (корегувальний) захід: заборонено надання на ринку (реалізацію) бензину неетильованого АИ-95 вид І клас В, виробництва ОАО "Мозырский нефтеперерабатывающий завод", Гомельська область, місто Мозирь-11, який не відповідає вимогам ДСТУ 4839:2007 "Бензини автомобільні підвищеної якості. Технічні умови"; - вжито обмежувальний (корегувальний) захід: вилучено з обігу бензин автомобільний А-92, виробництва ПАТ "Укртатнафта" місто Кременчук, Полтавської області, який не відповідає вимогам ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови"; - вжито обмежувальний (корегувальний) захід: вилучено з обігу бензин неетильований АИ-95 вид І клас В, виробництва ОАО "Мозырский нефтеперерабатывающий завод", Гомельська область, місто Мозирь-11, який не відповідає вимогам ДСТУ 4839:2007 "Бензини автомобільні підвищеної якості. Технічні умови".

Відповідачем в силу вимог ч. 2 ст. 71 КАС України не доведено правомірність прийнятого ними рішення.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000202204 від 18 січня 2013 року, з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "30" жовтня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "16" грудня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" вул.Івана Гонти,84, кім.6,м.Житомир,10019

3- відповідачу/відповідачам: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014