ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2013 р.Справа № 2а/1570/8240/2011
Категорія: 8.1.5 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «М-Агросервіс» про стягнення податкової заборгованості у загальному розмірі 440311,90грн., -
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2011 року податковий орган звернувся з адміністративним позовом, в якому просив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «М-Агросервіс» податкову заборгованість у загальному розмірі 440311,90грн., з яких 439802,00грн. -податок на додану вартість,та 509,90грн. - податок на прибуток.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2012 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду податковий орган подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального права, та висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «М-Агросервіс» зареєстроване в Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеси як платник податків 19.08.2003р. за реєстраційним №4007, що підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Довідки ДПІ у Приморському районі м. Одеси №1111 від 18.03.2011р. про взяття на облік платника податків.
У період з 15.01.2009р. по 21.01.2009р., на підставі направлень №45 від 14.01.2009р., №45/1 від 22.01.2009р., виданих Мелітопольською ОДПІ, старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за відшкодуванням ПДВ, управління податкового контролю юридичних осіб, інспектором податкової служби ІІ рангу, Торопчиною Н.В., на підставі п.9 ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-ХІІ, п.п.7.7.5 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. №168/97-ВР, відповідно до наказу Мелітопольської ОДПІ від 17.09.2008р. №1070, проведено позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «М-Агросервіс» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень 2008р. -у сумі 47472,00грн., за лютий 2008р. -у сумі 79477,00грн., за березень 2008р. -у сумі 87302,00грн., за квітень 2008р. -у сумі 41790,00грн., за травень 2008р. -у сумі 86737,00грн., за серпень 2008р. -у сумі 86009,00грн., за вересень 2008р. у сумі 54366,00грн., які виникли за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.01.2008р. по 30.09.2008р.
За результатами вказаної перевірки складений акт №86/23-5/32643459 від 28.01.2009р. «Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ «М-Агросервіс» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за період лютий-травень, серпень, вересень 2008р., які виникли за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.01.2008р. по 30.09.2008р.», у висновках якого, зокрема, наголошено, що Товариством у порушення п.1.8 ст.1, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» завищено заявлену до відшкодування суму ПДВ за лютий 2008р. -у сумі 79477,00грн., за березень 2008р. - у сумі 87302,00грн., за квітень 2008р. -у сумі 41790,00грн., травень 2008р. -у сумі 86737,00грн., за серпень 2008р. -у сумі 80776,00грн., за вересень 2008р. -у сумі 54366,00грн.; у порушення п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за січень 2008р. -у сумі 79194,00грн., за лютий 2008р. -у сумі 129182,00грн., за березень 2008р. -у сумі 22332,00грн., за квітень 2008р. -у сумі 64315,00грн., за травень 2008р. -у сумі 107692,00грн., за серпень 2008р. -у сумі 155,00грн., занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за січень 2008р. -у сумі 855,00грн., за лютий 2008р. -у сумі 5500,00грн.
На підставі зазначеного акта перевірки №86/23-5/32643459 від 28.01.2009р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.02.2009року №0000052305/0 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування по ПДВ у загальному розмірі 430448,00грн., з яких 79477,00грн. -за лютий 2008р., 87302,00грн. - за березень 2008р., 41790,00грн. за квітень 2008р., 86737,00грн. - за травень 2008р., 80776,00грн. -з а серпень 2008р., 54366,00грн. - за вересень 2008р.
31.08.2009 р. старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ - Бєлан О.А., з урахуванням вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні», складено акт №1077/16-32643459 про порушення податкового законодавства на предмет порушення терміну подачі (неподання) податкової звітності, та з питань дотримання вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ щодо неподання ТОВ «М-Агросервіс» декларацій з податку на додану вартість, у якому встановлено, що Товариством в порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ порушувалися терміни подачі (неподання) податкової звітності з податку на додану вартість, а саме наподання декларацій з податку на додану вартість у період з березня 2009р. по липень 2009р.
На підставі зазначеного акта перевірки №1077/16-32643459 від 31.08.2009р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2009року №0002671502/0 щодо визначення суми штрафних (фінансових) санкцій по податку на додану вартість у загальному розмірі 850,00грн.
11.11.2009р. старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ - Бєлан О.А., керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», складено акт №1336/16-32643459 про порушення податкового законодавства на предмет порушення терміну подачі (неподання) податкової звітності, та з питань дотримання вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ щодо неподання ТОВ «М-Агросервіс» декларацій з податку на додану вартість, у якому встановлено, що Товариством в порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ порушувалися терміни подачі (неподання) податкової звітності з податку на додану вартість, а саме строки подання декларації з податку на додану вартість за серпень 2009р. (термін подання 21.09.2009р., фактичне подання 23.09.2009р.), та неподання декларації з податку на додану вартість за вересень 2009р.
На підставі зазначеного акта перевірки №1336/16-32643459 від 11.11.2009р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення від 04.01.2010року №0000031502/0 щодо визначення суми штрафних (фінансових) санкцій по податку на додану вартість у загальному розмірі 340,00грн.
Також, 22.06.2010р. старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ - Бєлан О.А., керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», складено акт №779/16-32643459 про порушення податкового законодавства на предмет порушення терміну подачі (неподання) податкової звітності, та з питань дотримання вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ щодо неподання ТОВ «М-Агросервіс» декларацій з податку на додану вартість, у якому встановлено, що Товариством в порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ порушувалися терміни подачі (неподання) податкової звітності з податку на додану вартість, а саме порушення строку подання декларацій з податку на додану вартість за листопад 2009р. (термін подання 21.12.2009р., фактичне подання 22.12.2009р.), за грудень 2009р. (термін подання 20.01.2010р., фактичне подання 28.01.2010р.), та неподання декларацій з податку на додану вартість у період із січня 2010р. по травень 2010р.
На підставі зазначеного акта перевірки №779/16-32643459 від 22.06.2010р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.08.2010року №0001611502/0 щодо визначення суми штрафних (фінансових) санкцій по податку на додану вартість у загальному розмірі 1360,00грн.
16.10.2010 р. старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб Мелітопольської ОДПІ -Івановою Л.Б., на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-ХІІ, проведено невиїзну документальну перевірку у приміщенні Мелітопольської ОДПІ платника податку на прибуток ТОВ «М-Агросервіс» з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за І півріччя 2009р., за результатами якої складено Акт №1260/151/32643459 «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності», в якому встановлено неподання ТОВ «М-Агросервіс» податкової звітності по податку на прибуток, а саме: за І півріччя 2009 року, чим порушено вимоги п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР.
На підставі зазначеного акта перевірки №1260/151/32643459 від 16.10.2010р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення від 02.12.2009року №3003381501/0 щодо визначення суми штрафних (фінансових) санкцій по податку на прибуток у загальному розмірі 170,00грн.
13.01.2010р. старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб Мелітопольської ОДПІ -Івановою Л.Б., на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-ХІІ, проведено невиїзну документальну перевірку в приміщенні Мелітопольської ОДПІ платника податку на прибуток ТОВ «М-Агросервіс» з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за 9 місяців 2009р., за результатами якої складено Акт №14/151/32643459 «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності», в якому встановлено неподання податкової звітності по податку на прибуток, а саме: за 9 місяців 2009року, чим порушено вимоги п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР.
На підставі вказаного акта перевірки №14/151/32643459 від 13.01.2010р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.03.2010року №0000461501/0 щодо визначення суми штрафних (фінансових) санкцій по податку на прибуток у загальному розмірі 170,00грн.
23.07.2009р. державним податковим інспектором відділу адміністрування податку на прибуток Мелітопольської ОДПІ -Герасименко І.М., на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-ХІІ, проведено невиїзну документальну перевірку в приміщенні ДПІ м.Мелітополь платника податку на прибуток ТОВ «М-Агросервіс» з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за І кв. 2009р., за результатами якої складено Акт №923/151/32643459 «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності», в якому встановлено неподання податкової звітності по податку на прибуток, а саме: за І кв. 2009року, чим порушено вимоги п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР.
На підставі вказаного акта перевірки №923/151/32643459 від 23.07.2009р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.08.2009року №0001941501/0 щодо визначення суми штрафних (фінансових) санкцій по податку на прибуток у загальному розмірі 170,00грн.
Вказані обставини сторонами не заперечуються, підтверджуються матеріалами справи, а отже є встановленими.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом не дотримано вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), Закону України «Про систему оподаткування» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
За змістом ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
На підставі ст.ст.4,11 Закону України «Про систему оподаткування» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування.
Відповідно до п.п.2,3 п.1 ст.9 вказаного Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п.п.4.1.1, 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г»п.п. 4.2.2 п. 4.2, а також п. 4.3 цієї статті. Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
За змістом п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. №283/97-ВР (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Підпунктом 17.1.1. пунктом 17.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до пп.пп. 4.2.1, 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому зазначеним Законом. Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
На підставі ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п.6.1. ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно з п.п.5.2.1 п.5.2 ст. 5 вказаного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.п. 4.2 та 4.3 ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього пункту, відповідно до якого у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
За змістом приписів п.п.5.2.3 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
На підставі п.п.5.2.4, 5.2.5 п.5.2 ст.5 вказаного закону день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення. З урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.
У відповідності до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно з п.6.2.3. п.6.2. ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Підпунктом 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 вищевказаного Закону передбачено, що у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
В ході судового розгляду встановлено, що 15.07.2010р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області на адресу ТОВ «М-Агросервіс», були надіслані перша податкова вимога №1/388 від 08.07.2010р. на суму 437252,00грн., яка у зв'язку з неможливістю її вручення відповідачу була повернута до податкового органу, та відповідно до акту №270 від 26.08.2009р. «Перевірки з питань невручення податкової вимоги», та згідно з п.5.8 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом ДПА України від 03.07.2001р. №266, означена податкова вимога №1/388 від 08.07.2010р., розміщена на дошці податкових оголошень в день її повернення поштою, а саме 26.08.2009р., та друга податкова вимога №2/529 від 25.09.2009р. на суму 437421,90грн., яка була надіслана на адресу позивача, однак у зв'язку з неможливістю її вручення відповідачу 03.11.2009р., була розміщена на дошці податкових оголошень, що підтверджується наявним у матеріалах справи актом ДПІ №354/24 від 03.11.2009р.
Згідно абзацу 2 та 4 підпункту 10.1.1 статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним податковим органом.
За змістом Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №538 від 15.04.2002р. (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) стягнення коштів та продаж інших активів застосовується не раніше ніж на 30 календарний день з моменту надіслання платнику податків другої податкової вимоги. Стягнення коштів та продаж інших активів здійснюються на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником (заступником керівника) і скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
Також судом першої інстанції встановлено, що 08.12.2009р. Мелітопольською Об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області було прийнято рішення №38487/10/24-010 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
З огляду на встановлені фактичні обставини справи та викладені правові приписи законодавства, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку щодо не дотримання податковим органом вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), а саме щодо порядку примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу на загальну суму 440311,90грн., визначену вищенаведеними податковими повідомленнями-рішеннями, оскільки відповідних належних доказів на підтвердження надіслання контролюючим органом на адресу відповідача - ТОВ «М-Агросервіс» у законодавчо визначеному порядку спірних податкових повідомлень-рішень від 12.02.2009року №0000052305/0, від 16.10.2009року №0002671502/0, від 04.01.2010року №0000031502/0, від 27.08.2010року №0001611502/0, від 02.12.2009року №3003381501/0, від 03.03.2010року №0000461501/0, та від 07.08.2009 року №0001941501/0, їх отримання платником податків, та не оскарження ним, що відповідно свідчило б про узгодженість відповідних податкових зобов'язань, позивачем -ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС, суду не надано.
При цьому апеляційний суд, з метою перевірки доводів апелянта, постановив ухвалу про витребування доказів, зокрема, запропонував відповідачу надати до суду належні докази щодо узгодження податкового зобов'язання за вищевказаними податковими повідомленнями - рішеннями (а.с.202).
Вказана ухвала була отримана позивачем 11.11.2013 року (а.с.204).
Проте будь-яких доказів відповідачем - суб'єктом владних повноважень до суду не надано.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Суд може збирати докази з власної ініціативи ( ч.5). Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів( ч.6).
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а апелянтом такий висновок суду першої інстанцій не спростований.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2012 року у справі № 2а/1570/8240/2011 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян