ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 грудня 2013 року 17:13 № 826/17168/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Галак А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у місті Києві про зобов'язання вчинити певні дії
за участю:
від позивача - ОСОБА_1;
від відповідача - не з'явився (клопотання про розгляд справи за відсутності)
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві, в якому просить суд: зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві зареєструвати народження ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року; зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві видати свідоцтво про народження ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовляється від державної реєстрації акту цивільного стану - факту народження її неповнолітнього брата ОСОБА_2
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 листопада 2013 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 04 грудня 2013 року представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд вважати опискою зазначення у прохальній частині позову ОСОБА_2 та вважати правильним ОСОБА_2.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.
У листі, який надійшов на адресу суду, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 було надано роз'яснення щодо порядку реєстрації народження ОСОБА_2 та просив розглядати справу за відсутності представника.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 жовтня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка має брата по лінії матері - ОСОБА_2, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 (а.с. 14), звернулась 13.12.2012 р. з заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві, в якій просила зареєструвати народження та видати свідоцтво про народження ОСОБА_2 на підставі довідки форми №103/1.
У відповідь на вказану заяву відповідачем 12.02.2013 р. надано відповідь (а.с. 15), у якій повідомлено, зокрема, що якщо заява про державну реєстрацію народження надійшла після досягнення дитиною 16 років, то проводиться державна реєстрація народження буде відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стан.
Також вказаною відповіддю повідомлено про перелік осіб, які вправі звернутись з заявою про поновлення актових записів цивільного стану, місце звернення та перелік необхідних документів.
Вважаючи, що своїми діями відповідач фактично відмовив у реєстрації народження ОСОБА_2, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду за захистом порушених прав.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 п. 24 ст. 1 гл. ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. №52/5 у разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред'явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану.
Відповідно до п. 3.3. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.11.2011р. за №55/18793 (далі - Правила) поновлення актових записів цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої було складено актовий запис; одного з батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальника неповнолітнього та опікуна малолітнього; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Пунктом 3.2. Правил встановлено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про поновлення актового запису цивільного стану.
Разом із заявою про поновлення втраченого актового запису цивільного стану подаються: документи (виписки з них), які підтверджують дані, необхідні для поновлення актового запису цивільного стану; свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (про народження, смерть, шлюб, розірвання шлюбу тощо); інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. (п. 3.8. Правил).
Згідно п. 3.9. Правил для правильного написання відомостей у поновлених актових записах цивільного стану здійснюється необхідна перевірка, під час якої з'ясовуються число, місяць і рік народження заявника, а також ті відомості про його батьків, які істотно впливають на цивільно-правові відносини.
Відповідно до п. 3.11. Правил на підставі поданих заявником та затребуваних відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України документів та їх аналізу складається висновок про поновлення або відмову в поновленні актового запису цивільного стану (додаток 12).
У тих випадках, коли внаслідок перевірки заяви про поновлення актового запису про народження з'ясувалось, що народження заявника не реєструвалось, відділ державної реєстрації актів цивільного стану (дипломатичне представництво чи консульська установа України) проводить державну реєстрацію народження з пропуском строку. При цьому від заявника додаткової заяви не вимагається (п. 3.7. Правил).
Відповідно до пункту 3.12. Правил у разі відмови в поновленні актового запису цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України вказуються: коли і ким подана заява про поновлення актового запису; який конкретно актовий запис необхідно поновити; які документи були подані заявником та зібрані відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України (перелічити документи); що встановлено за результатами перевірки; причини відмови в поновленні актового запису; роз'яснення про можливість оскарження відмови в судовому порядку.
З наведених норм вбачається, що для внесення актового запису про народження до реєстру, необхідно звернутись з заявою про поновлення актового запису (форма - у додатку 11 до Правил) з документами за переліком, зазначеним у п. 3.8. Правил. За наслідками розгляду поданої заяви та документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає висновок про поновлення або про відмову в поновленні актового запису про народження.
У той же час, ОСОБА_1 не надано доказів звернення до відповідача ні нею, ні ОСОБА_2 у вищевказаному порядку, що не заперечувалось ОСОБА_1 і в судовому засіданні, а тому висновок позивача про порушення відповідачем законних прав та інтересів гр. ОСОБА_2 є передчасним.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.П. Катющенко