УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2013 р.Справа № 820/2579/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2013р. по справі № 820/2579/13-а
за позовом ФОП ОСОБА_1
до Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут"
про визнання бездіяльності неправомірною,
ВСТАНОВИЛА:
ФОП ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, враховуючи зміну предмету позову, просить суд визнати неправомірною бездіяльність Національного технічного університету "Харківський Політехнічний Інститут", що виявилась в ненаданні відповіді на інформаційний запит ФОП ОСОБА_1 №8 від 12.03.2013р. протягом п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Посилається на те, що відповідач не надав у строк визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації" відповідь на запит про надання публічної інформації №8 від 12.03.2013р. , що є порушенням чинного законодавства та стало причиною неправомірного обмеження права ФОП ОСОБА_1 на доступ до публічної інформації, що зробило неможливим його реалізацію у строк визначений законом.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2013 року адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі. Визнано неправомірною бездіяльність Національного технічного університету "Харківський Політехнічний Інститут", що виявилась в ненаданні відповіді на інформаційний запит ФО-П ОСОБА_1 №8 від 12.03.2013р. протягом п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ФОП ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 34,41 грн.
Національний технічний університет "Харківський Політехнічний Інститут", не погоджується з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2013 року, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було дотримано строків, передбачених ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та протягом п'яти робочих днів з дня отримання запиту не надано відповідь заявнику, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Право на доступ до інформації є конституційним правом людини, яке передбачене і гарантоване статтею 34 Конституції України, а саме, право кожного на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Закон України «Про інформацію» (далі - Закон) встановлює, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Під інформацією Закон розуміє будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Згідно ст. 3 Закону України "Про інформацію" дія цього Закону поширюється на інформаційні відносини, які виникають у всіх сферах життя і діяльності суспільства і держави при одержанні, використанні, поширенні та зберіганні інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про інформацію», кожен має право на інформацію, ш передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь - якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Види та порядок обмеження доступу до інформації передбачено статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно до частини 5 якої не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до статті 19 зазначеного закону встановлено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. При цьому зазначено, що запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні. Запити можуть надаватися в усній, письмовій, іншій (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит про інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 на адресу відповідача, як розпорядника публічної інформації згідно положень ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі за текстом - Закон), 12.03.2013 року надійшов інформаційний запит №8, адресований Ректору Національного технічного університету "Харківський Політехнічний Інститут", яким позивач просила надати їй завірену належним чином копію кошторису на 2013 рік зі змінами та додатками.
Відповідь за зазначений запит та копія кошторису на 2013 рік надіслана відповідачем лише 23.04.2013р. листом №66-01-18/78.
Апелянт зазначає, що відповідь на запит №8 від 12.03.2013р. надана Головним лікарем санаторію-профілакторію "Політехнік" листом №26 від 14.03.2013р.
Однак , з матеріалів справи вбачається, що листом №26 від 14.03.2013р. Головним лікарем санаторію-профілакторію "Політехнік" надана відповідь на інформаційний запит №19 від 12.03.2013 року, адресований саме Головному лікарю санаторію-профілакторію "Політехнік", яким позивач просила надати їй завірені належним чином копії кошторисів на 2012 рік, 2013 рік зі змінами та додатками, що затверджувалися в санаторії-профілакторії.
Крім того, позивачем 16.04.2013р. на ім'я Ректора Національного технічного університету "Харківський Політехнічний Інститут" направлено ще один запит №200 з проханням надати їй завірений належним чином розрахунок видатків (витрати) загального та спеціального фонду бюджетних коштів на 2013 рік по показнику - продукти харчування (КЕКВ 2230).
Відповідь на даний запит надана відповідачем у листі №66-01-18/78 від 23.04.2013 року.
Саме разом з цим листом позивачу направлено і кошторис на 2013 рік, про надання якого позивач просила у інформаційному запиті №8 від 12.03.2013 року, а також План використання бюджетних коштів на 2013 рік.
Матеріалами справи підтверджено, що запит №8 від 12.03.2013р. отриманий відповідачем 12.03.2013р.
Тобто, відповідач, як розпорядник публічної інформації, відповідно до ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зобов'язаний був надати відповідь на запит на інформацію №8 від 12.03.2013р. не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, тобто не пізніше 19.03.2013р.
Враховуючи, що відповідь на запит разом із запитуваною інформацією була надана лише 23.04.2013р., що призвело до порушення відповідачем строків передбачених ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги законні , обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги є помилковими та не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2013р. по справі № 820/2579/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 30.09.2013 р.