Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2013 року Справа № 811/2855/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.,
при секретарі : Білоус І.В.
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" до Кіровоградської об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -
в с т а н о в и в
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" звернулось до кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ від 21.05.2013 року № 0000551530.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач зазначив, що дане податкове повідомлення-рішення прийнято за результатом розгляду акту від 25.02.2013 р. № 00009/153/05465755 документальної позапланової невиїзної перевірки Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС з питань орендних правовідносин щодо оренди земельної ділянки, котрі виникли після вступу в дії підписаного товариством, як однієї зі сторін (орендар), договору оренди землі від 10.08.2005 року № 219. правовідносини, як зазначено в ст. 2 Закону України "Про оренду землі", пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України та іншими законами України та нормативно-правовими актами, а також договором оренди землі. Крім того, зазначив, що вказаний договір оренди землі був укладений в період, коли податковий кодекс України ще не діяв, в зв'язку з чим не діяла норма закону, відповідно до якої, орендна плата землі державної та комунальної власності не може бути нижчою трикратного розміру земельного податку. Тому, податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ від 21.05.2013 року № 0000551530 є незаконним, необґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в обґрунтування своїх вимог зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було винесено правомірно. Актом перевірки визначено, що позивачем порушено пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 розділу ХІІ "Плата за землю" Податкового кодексу України, тому розмір орендної плати відповідно до додаткової угоди від 22.02.2010 р .№ 237 до договору від 14.09.2005 року № 197 становить 11475,48 грн. (3825,16*3) в місяць та складає за липень-грудень 2012 року 68852,88 грн. Тому, невідповідність розміру орендної плати задекларованого публічним акціонерним товариством "Кіровоградське АТП 13555" за земельні ділянки державної і комунальної власності згідно додаткової угоди призвело до заниження податкового зобов'язання за липень-грудень 2012 року в сумі 45901,92 грн.
Заслухавши думку сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що посадовими особами відповідача було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку публічного акціонерного товариства "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" ( код за ЄДРПОУ 05465755) з питань достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за липень-грудень 2012 року, на за результатами якої складено Акт від 25.02.2013 р. № 00009/153/05465755(а. с. 15-16).
В акті № 00009/153/05465755 від 25.02.2013 року зазначено, що в ході перевірки встановлено, що згідно до уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) від 10.04.2012 р. № 9017786334 за липень-грудень 2012 року публічне акціонерне товариство "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" задекларувало податкове зобов'язання орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 22950,96 грн. (3825,16 грн. щомісяця), тобто на рівні розміру земельного податку, що в свою чергу призвело до заниження податкового зобов'язання з вищезазначеного податку на загальну суму 45901,92 грн.
21 травня 2013 року на підставі акту перевірки Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення №0000551530 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 57377,40 грн., з якої основного платежу - 45901,92 грн., штрафних фінансових санкцій - 11475,48 грн. (а.с. 13).
В судовому засіданні встановлено, що публічне акціонерне товариство "Кіровоградське АТП 13555" відповідно до договору оренди від 10.08.2005 року № 219 орендує у Кіровоградської міської ради земельну ділянку загальною площею 3,3 гектари для розміщення адміністративно-ремонтної бази підприємства, яка знаходиться за адресою вул. Аерофлотська, 22. Договір оренди укладено терміном на 25 років. Орендна плата відповідно з договором складає 200,55 грн. на місяць (а.с. 36-44).
Відповідно до п.1 додаткової угоди від 22.02.2010 р. № 237 до договору від 14.09.2005 року № 197 орендну плату за земельну ділянку встановлено у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки, що складає 3825,16 грн. в місяць (а.с.47).
Згідно п. "б" ст. 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 83 Земельного кодексу України, Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Відповідно до ч. 1 та ч.2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що хоча зміна розміру земельного податку і є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а відтак відповідного донарахування суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.
Крім того, суд зазначає, що дана правова позиція викладена в постанові від 11.06.2013 року Верховного суду України в справі за позовом приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Відродження" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції полтавської області Державної податкової служби України про скасування податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про неправомірність прийняття Кіровоградською ОДПІ податкового повідомлення-рішення від 21.05.2013 року № 0000551530.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, судові витрати в розмірі 573,78 грн., здійснені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555".
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в
Позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555"- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Кіровоградській області від 21.05.2013 року № 0000551530.
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 25 листопада 2013 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М. Притула