Постанова № 35969128, 27.11.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2013
Номер справи
522/9322/13-а
Номер документу
35969128
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2013 р.Справа № 522/9322/13-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Зуєвої Л.Є.

- Шевчук О.А.

при секретарі - Троян І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Одеського обласного військового комісаріату на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 16 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та стягнення коштів,-

ВСТАНОВИЛА:

15.04.2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Одеського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання протиправними дії відповідачів при виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю 3-ї групи у зменшеному розмірі 77 595 грн.; стягнення з Міністерства оборони України на користь позивача суму недоплаченої частини одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю 3 групи, пов'язаною з проходженням військової служби у розмірі 77490 грн. 00 коп.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 16 липня 2013 року позов ОСОБА_2 - задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України.

Визнано протиправними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України.

Стягнуто з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_2 суму недоплаченої частини одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі 77490 грн. 00 коп.

В апеляційній скарзі, Одеський обласний військовий комісаріат, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Приморського районного суду м. Одеси від 16 липня 2013 року - скасувати, прийняти нову постанову якою у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Колегією суддів встановлені наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді старшого офіцера інформаційно-аналітичної групи центру організаційно-планового та узагальнення інформації штабу управління Південного оперативного командування. Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від )2.12 № 164 він був звільнений з військової служби в запас та наказом начальника штабу ордена червоного Прапора Південного оперативного командування (по стройовій частині) від 30.03.12 № з 30 березня 2012 року виключений із списків особового складу управління Південного оперативного командування. Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії його визнано інвалідом 3-ї групи, яку встановлено в результаті захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби. На думку позивача, розрахунок одноразової грошової допомоги, виплаченої йому в грудні 2012 року, протиправно був здійснений без врахування усіх надбавок, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача недоплачену частину грошової допомоги, яка складає 77 490 грн.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд першої інстанції дійшов до висновку про необхідність задоволення позову.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008 року було затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.

Відповідно до вимог пп. 2 п. 2 Порядку..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499, одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, зокрема 20-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.

Відповідно до Порядку..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499, особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військового комісаріату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно з пунктом 7 Порядку..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499 керівник уповноваженого органу (військового комісаріату) подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів (Департаменту фінансів Міністерства оборони України, якому як структурному підрозділу Міністерства оборони України делеговані повноваження головного розпорядження бюджетними коштами Міністром оборони України як безпосередньо головним розпорядником) висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються вказані вище документи.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові (військовому комісаріату) для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Зокрема, п. 9 Методичних рекомендації щодо порядку оформлення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ № 499 від 28.05.2008 року на Департамент фінансів Міністерства оборони України покладено обов'язок щодо переказу коштів на реєстраційні рахунки в установах державного казначейства, для подальшої їх виплати особі, якою було подано заяву на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

В подальшому одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не враховано, що Порядок..., затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499, не визначає що є додатковими видами грошового забезпечення, в тому числі одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.

Отже, колегія суддів вважає, що для визначення даних видів грошового забезпечення слід керуватись додатком 25 до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, яким визначено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Виходячи зі змісту вищезазначеного переліку додаткових видів грошового забезпечення можливо побачити те, що у вказаному переліку відсутні такі виплати як одноразова грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення, визначений у додатку до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, є вичерпним та визначає, які виплати, що їх отримують військовослужбовці, належать до додаткових видів грошового забезпечення, і розширеному застосуванню не підлягає.

Таким чином, колегія суддів доходить до висновку про те, що зазначені виплати не можуть бути враховані під час розрахунку належної до виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності, оскільки одноразова грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, в розумінні чинного законодавства України, не є додатковими видами грошового забезпечення.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги стосовно правомірності та законності дій відповідачів щодо призначення, розрахунку, визначення розміру та виплати позивачеві у розмірах, визначених відповідачами, одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов. Відповідачі, які є суб'єктами владних повноважень, свою позицію суду доказали та обґрунтували її.

Враховуючи вищевикладене, колегія судів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, за таких обставин, судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови.

Згідно положень ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 202, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату - задовольнити .

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 16 липня 2013 року - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою в задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та стягнення коштів - відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий:

Судді: